Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

(1) 2 3 4 ... 32 »
Nadesłany przez Marek Szewczyk 10.04.2018, 23:00:00 (1612 odsłon)

Wpadł mi w ręce drugi numer „Konia Polskiego” z tego roku. To bliskie memu sercu pismo, które na kilka lat zniknęło w ogóle z rynku, jest obecnie wydawane przez Polski Klub Wyścigów Konnych, a redaktorem naczelnym jest prezes PKWK Tomasz Chalimoniuk. O nowej szacie graficznej i zawartości merytorycznej nie będę się wypowiadał. Ograniczę się do tego - cieszę się, że w ogóle pismo „ożyło”.

 

Chcę się jednak odnieść do artykułu, jaki w tym numerze KP został opublikowany. Jego autorem jest Jerzy Sawka, obecnie dyrektor toru Partynice we Wrocławiu, a w przeszłości dziennikarz, naczelny wrocławskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Tytuł tego artykułu brzmi: „Wyścigi konne. Wóz albo przewóz”. Można go przeczytać nie tylko w „Koniu Polskim”. Ostatnio autor wrzucił ten tekst do facebooka (https://www.facebook.com/jerzy.sawka/posts/1984930221540262).

Czytaj więcej... | 8741 znaków więcej | Komentarzy: 2
Nadesłany przez Marek Szewczyk 5.04.2018, 22:57:43 (444 odsłon)

Pożyczyłem od Marcina Szczypiorskiego Biuletyn Informacyjny Polskiego Związku Jeździeckiego nr 6 z roku… 1958. Pożyczyłem, bo chciałem przeczytać, jak Henryk Leliwa-Roycewicz opisał start na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, gdzie Polacy zdobyli srebrny medal. Jeszcze nie przeczytałem tego tekstu, bo jak otworzyłem ten liczący raptem 27 stron skoroszyt składający się z powielanego (?) maszynopisu, to utknąłem na trzech pierwszych tekstach. Ileż one wspomnień przywołały!

Czytaj więcej... | 7708 znaków więcej | Komentarze?
Nadesłany przez Marek Szewczyk 7.03.2018, 16:34:14 (3617 odsłon)

Na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ukazał się dziś komunikat następującej treści:

 

Dziś, 7 marca br. został odwołany Zarząd Stadniny Koni Janów Podlaski Sp. z o.o. Andrzej Sutkowski, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR w Pionie Nadzoru nad Spółkami podziękował prof. Sławomirowi Pietrzakowi za dotychczasową współpracę i życzył mu sukcesów w dalszej pracy zawodowej.

Czytaj więcej... | 3509 znaków więcej | Komentarzy: 23
Nadesłany przez Marek Szewczyk 6.03.2018, 17:16:33 (3996 odsłon)

„Gazeta Polska” z 6 marca opublikowała artykuł Piotra Nisztora pt. „SB w stadninach”. Tak zwany lead zawiera kwintesencję tego niezbyt długiego tekstu. Oto on:

 

Ujawniamy\ Marek Trela, były wieloletni szef stadniny w Janowie Podlaskim, wg akt IPN-u był zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie Marek. Bezpieka chciała zwerbować do współpracy również Jerzego Białoboka, kierującego przez lata stadniną w Michałowie, ale ostatecznie odstąpiła od werbunku.

Czytaj więcej... | 10047 znaków więcej | Komentarzy: 9
Nadesłany przez Marek Szewczyk 28.02.2018, 12:03:51 (2438 odsłon)

Moje przypuszczenia, że śledztwo w sprawie rzekomej niegospodarności w SK Janów Podlaski w czasie, kiedy nią kierował Marek Trela, zostanie ponownie przedłużone, sprawdziło się. Tym razem o kolejne 3 miesiące – do 9 maja. Decyzję podjął sam zastępca prokuratora krajowego. To pokazuje, jak wielką wagę urzędnicy podlegli prokuratorowi naczelnemu i ministrowi „sprawiedliwość”, Zbigniewowi Ziobrze przykładają do tego, aby chronić innego ministra tego samego rządu, Krzysztofa Jurgiela, przed tym, aby nie wyszło na jaw, że kolejny (i najistotniejszy) jego argument za zwolnienie Marka Treli z funkcji prezesa SK Janów Podlaski został wyssany z palca.

Czytaj więcej... | 12919 znaków więcej | Komentarzy: 10
Nadesłany przez Marek Szewczyk 23.02.2018, 11:51:43 (1640 odsłon)

Niech to diabli – zapomniałem, a to istotna sprawa. Dziękuję Irenie Cieślak za przypomnienie (na FC), jak to było. Skleroza tym bardziej boli, że przecież sam o tym pisałem.

 

Nieprawda, jak napisałem w poprzednim tekście, że „bogu ducha winny Jerzy Białobok oberwał rykoszetem”. Był „winny”, a jakże. Nie chciał wypłacić senatorowi nienależnego odszkodowania za źrebaka, który padł w Michałowie, kiedy był razem z matką, która miała być pokryta Eksternem. Zresztą przypomnę jak to było, cytując cały fragment ze wspomnianego tekstu – „Potyczki senatora z arabiarzami” (9 III 2016).

Czytaj więcej... | 2812 znaków więcej | Komentarzy: 3
Nadesłany przez Marek Szewczyk 22.02.2018, 20:50:00 (2749 odsłon)

19 lutego minęło dwa lata od momentu, kiedy minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel dał zielone światło na to, aby kierownictwo Agencji Nieruchomości Rolnych odwołało dwóch prezesów stadnin koni arabskich – Jerzego Białoboka z Michałowa i Marka Trelę z Janowa Podlaskiego, a także na to, aby zwolnić inspektor Annę Stojanowską, która nadzorowała hodowlę koni arabskich w ANR. Wszystkie te trzy decyzje personalne były spowodowane bardzo niskimi pobudkami. Dwóch osobników, hodowca z Bełżyc oraz senator-hodowca, chcieli się zemścić. Ten pierwszy miał porachunki (przegrany proces sądowy – pisałem o tym w tekście pt. „Człowiek z cienia” 8 IV 2016)) z Markiem Trelą, a ten drugi miał za złe Annie Stojanowskiej, że nie zgodziła się umieścić jego klaczy w pierwszej dziesiątce listy aukcyjne w 2015 roku. Bogu ducha „winnemu” Jerzemu Białobokowi dostało się przy okazji. A że senator-hodowca miał łatwy dostęp do ucha ministra (był wcześniej szefem biura poselskiego Jurgiela), to ten się bez zastanowienia zgodził. Przypuszczam, że dziś tego żałuje, a może nawet ma tym dwóm osobnikom za złe, że go wpuścili na minę. Bo jest oczywiste, że ani minister, ani władze ANR nie spodziewali się takiej burzy, jaką wywołali tymi decyzjami. 

 

Te dwa lata, jakie minęły od tych niesprawiedliwych i szkodliwych decyzji, które w dalszej konsekwencji zrujnowały markę aukcji w Janowie Podlaskim, a także bardzo poważnie osłabiły markę polskiej hodowli koni arabskich, naznaczone są kłamstwami, ukrywaniem fatalnych skutków tych decyzji za pomocą albo „tajemnicy handlowej”, albo gry na czas. 

Czytaj więcej... | 18988 znaków więcej | Komentarzy: 3
Nadesłany przez Marek Szewczyk 12.02.2018, 21:31:36 (5614 odsłon)

Ponownie oddaję łamy mojego bloga do dyspozycji Beacie Kumanek. Bezpośrednia obserwacja tego, co się dzieje w Stadninie Koni Janów Podlaski jest warta upublicznienia. 

Marek Szewczyk

 

W Stadninie Koni Janów Podlaski szerzy się ostatnio niebezpieczny wirus groźny dla ludzi i zwierząt. Jego łacińska nazwa to secretum, po naszemu „tajemnica” lub w zmutowanej wersji „tajemnica handlowa”. Jeżeli nie uda się szybko zwalczyć tego wirusa, stadnina w Janowie wkrótce zostanie odcięta od świata i zniknie.

 

Nieświadoma istniejącego zagrożenia, w lutym pojechałam do janowskiej stadniny na kilkudniowy wypoczynek. Szybko przekonałam się, że spokój emanujący z pięknego nadbużańskiego pejzażu był tylko ułudą.

Czytaj więcej... | 11157 znaków więcej | Komentarzy: 10
Nadesłany przez Marek Szewczyk 31.01.2018, 22:10:00 (1013 odsłon)

Jesteśmy świadkami wielkiej awantury o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. A konkretnie o ten jej fragment, artykuł 55a.1.:

 

Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości. Przepis ten stosuje się do obywateli polskich i do cudzoziemców.

 

Politycy z PiS-u argumentują, że chodzi im głównie o walkę z obrażaniem Polski poprzez pisanie o „polskich obozach śmierci”, a opozycja twierdzi, że nowelizacja ustawy o IPN w proponowanym kształcie przyniesie więcej szkody niż pożytku i będzie „przeciwskuteczna”.

 

Nie zgadzam się z taką tezą. Ta nowelizacja będzie skuteczna. Przyniesie zakładane cele. Tylko warto sobie uświadomić, jaki to ma być cel. 

Czytaj więcej... | 5150 znaków więcej | Komentarzy: 5
Nadesłany przez Marek Szewczyk 25.01.2018, 20:07:46 (2926 odsłon)

Dostałem od usłużnych wiewiórek korespondencję i dokumenty obrazujące, jak dwie stadniny (Michałów i Białka) rozliczały się z tą trzecią – Janowem Podlaskim – która była głównym organizatorem zarówno aukcji, jak i narodowego pokazu koni arabskich. Mowa o aukcji z roku 2016. Zanim je Państwo zaprezentuję, musimy wrócić do przeszłości.

 

Pamiętają Państwo, jak Minister Krzysztof Jurgiel i władze Agencji Nieruchomości Rolnych przedstawiały udział firmy Polturf w aukcjach Pride of Poland? O umowie zawartej między trzema stadninami arabskimi a firmą Polturf Barbary Mazur władze mówiły, że jest „nietransparentna, niekonkurencyjna i niekorzystna ekonomicznie”.

Czytaj więcej... | 11192 znaków więcej | Komentarzy: 5