Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
Archiwa
 

Archiwa

A to ja
 

Marek Szewczyk fot. W艂odzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Skutki ju偶 s膮

Nades艂any przez Marek Szewczyk 31.08.2016, 17:38:55 (9303 ods艂on)

Wczoraj katarska stadnina Al Sraiya na swoim koncie w serwisie instagram zamie艣ci艂a anons, 偶e cieszy si臋, i偶 mo偶e powita膰 wyhodowan膮 w Stadninie Koni Janów Podlaski klacz Al Jazeer臋. Przypomnijmy, 偶e ta trzyletnia klacz by艂a wystawiona na tegoroczn膮 aukcj臋 Pride of Poland i – podobnie jak  Emira - by艂a dwukrotnie licytowana. W obu przypadkach zesz艂a jednak z ringu niesprzedana.

  

Informacj臋, 偶e Al Jazeera zosta艂a teraz (po aukcji) sprzedana, potwierdzi艂 S艂awomir Pietrzak, prezes SK Janów Podlaski, do którego zadzwoni艂em, by zapyta膰, czy to prawda. Potwierdzi艂 te偶, 偶e kupi艂a j膮 ta sama stadnina, która wylicytowa艂a za 300 tys. euro inn膮 janowsk膮 klacz, Sefor臋. Oba te fakty maj膮 ze sob膮 艣cis艂y zwi膮zek, gdy偶 kupiec ów zagrozi艂, 偶e nie wp艂aci pieni臋dzy za Sefor臋 i nie odbierze jej, je艣li stadnina w Janowie Podlaskim nie sprzeda mu tak偶e Al Jazeery.

 

Prezes Pietrzak odmówi艂 jednak podania ceny, za jak膮 Al Jazeera zmieni艂a w艂a艣ciciela. Jako powód poda艂, 偶e na podanie wysoko艣ci ceny musi wyrazi膰 zgod臋 Agencja Nieruchomo艣ci Rolnych.

 

Tyle fakty, teraz czas na interpretacj臋.



W artykule podsumowuj膮cym tegoroczn膮 aukcj臋 („I biednie, i nieuczciwie”) napisa艂em, 偶e najgorszym skutkiem przekr臋tów przy sprzeda偶y Emiry i Al Jazeery b臋dzie to, 偶e: W 艣wiat posz艂a wie艣膰, 偶e w Janowie na aukcji zaczynaj膮 oszukiwa膰. Fatalne tego skutki odczujemy za rok i w nast臋pnych latach. Nie przypuszcza艂em, 偶e te skutki odczujemy tak szybko.

  

Gdyby aukcja by艂a uczciwa, 偶aden kupiec nie o艣mieli艂by si臋 stawia膰 sprawy w ten sposób: Oszukiwali艣cie przy sprzeda偶y Emiry, oszukiwali艣cie przy sprzeda偶y Al Jazeery, jak膮 mam gwarancj臋, 偶e nie zosta艂em oszukany przy sprzeda偶y Sefory. Poniewa偶 przypuszczam, 偶e przep艂aci艂em, bo licytowa艂em nie z kim艣 konkretnym, a z podstawionym „s艂upem”, albo wr臋cz ze 艣cian膮, jak w przypadku Emiry, wi臋c nie zap艂ac臋 wylicytowanej ceny. Mog膮 j膮 zap艂aci膰, ale pod warunkiem, 偶e sprzedacie mi tak偶e Al Jazeer臋. 

 

No i Stadnina Koni w Janowie Podlaskim musia艂a ulec temu szanta偶owi. Gdyby odmówi艂a i faktycznie kupiec nie wp艂aci艂by 300 tysi臋cy euro za Sefor臋, to by艂aby to olbrzymia strata dla bud偶etu spó艂ki. Przypomnijmy, 偶e 艂膮czna suma ze sprzeda偶y (mowa tylko o aukcji g艂ównej) wszystkich klaczy z Janowa wynios艂a 525 tysi臋cy euro. Cena za Sefor臋 to ponad po艂owa ca艂ego utargu!

 

Za ile ostatecznie Al Sraiya Stud kupi艂a Al Jazeer臋? Tego si臋 pewnie nie dowiemy, przynajmniej oficjalnie. Niestety, nie wierz臋 w to, co powiedzia艂 prezes Pietrzak portalowi „艢wiat Koni”: Oczywi艣cie nie mog臋 w tej chwili poda膰 kwoty sprzeda偶y, ale zapewniam, 偶e jest ona wy偶sza ni偶 oferowana podczas aukcji oraz wy偶sza ni偶 zak艂adana przez nas wcze艣niej cena minimalna.

 

Gdyby by艂a wy偶sza ni偶 oferowana na aukcji (ale podczas której licytacji: pierwszej czy drugiej?) i wy偶sza ni偶 minimalna, to nale偶a艂oby si臋 tym chwali膰 na prawo i lewo. Nale偶a艂oby o tym sukcesie tr膮bi膰 ze wszystkich si艂. Je艣li ANR nie pozwala prezesowi stadniny poda膰 tej ceny, to oczywiste, 偶e jest dla nich, czyli stadniny i ANR - „wstydliwa”.

 

Przypomnijmy, 偶e za pierwszym razem, kiedy Al Jazeera trafi艂a na ring, Irina Stigler (nr 44) potwierdzi艂a post膮pienie ceny na 350 tysi臋cy euro. Potem aukcjoner przez jaki艣 czas próbowa艂 namówi膰 Katarczyków (którzy wcze艣niej j膮 licytowali do 300 tysi臋cy) najpierw na 400 tysi臋cy, a potem na 375 tysi臋cy, ale bezskutecznie. Wówczas przybi艂 m艂otkiem 350 tysi臋cy i zacz臋艂o si臋 poszukiwanie osoby, która tyle zaoferowa艂a. Ale bezskutecznie. Cho膰 wszyscy widzieli (i nadal mo偶na zobaczy膰 na nagraniach na stronie „艢wiata Koni”, 偶e to kobieta z numerem 44 potwierdzi艂a 350 tysi臋cy), owa kobieta, czyli Irina Stigler, udawa艂a, 偶e to nie ona. Potwierdza to, 偶e ta znajoma Mateusza Jaworskiego (jego by艂a pracodawczyni, jedyna, która nie zdementowa艂a „wspania艂ych” rekomendacji zawartych w podrasowanym CV Mateusza Jaworskiego) odegra艂a na aukcji rol臋 „s艂upa”, czyli osoby, która bierze udzia艂 w licytacji jedynie po to, aby podnosi膰 cen臋. W efekcie po d艂u偶szym zamieszaniu aukcjoner powiedzia艂, 偶e z powodu nieporozumienia klacz schodzi niesprzedana. Za drugim razem cena dosz艂a tylko do 170 tysi臋cy i ponownie klacz zesz艂a niesprzedana.

  

A teraz – za ile j膮 kupi艂a katarska stadnina Al Sraiya?

Ani janowska stadnina, ani ANR nie poda prawdziwej ceny, bo zapewne jest ona sporo poni偶ej 350 tysi臋cy euro. Jest te偶 prawdopodobnie du偶o ni偶sza ni偶 owe 300 tysi臋cy, które Katarczycy oferowali na aukcji. Kiedy jednak zorientowali si臋, 偶e licytuj膮 ze „s艂upem” wycofali si臋 definitywnie. Nie chcieli nawet potwierdzi膰 swojego wcze艣niejszego „bidu” na 300 tysi臋cy. To teraz, sk艂adaj膮c janowskiej stadninie ofert臋 z gatunku nie do odrzucenia – jak nam nie sprzedacie Al Jazeery za ??, to wycofujemy si臋 ze sprzeda偶y Sefory - zaoferowaliby sami z siebie 300 tysi臋cy? Jak kto艣 chce, to niech wierzy w t臋 bajk臋. Ja nie wierz臋.

 

S膮dz臋, 偶e janowska stadnina musia艂a sprzeda膰 Al Jazeer臋 za 100-150 tysi臋cy. Nawet je艣li to by艂oby 200 tysi臋cy, to i tak spó艂ka ponios艂a wymiern膮 strat臋. Mog艂a mie膰 350 tysi臋cy euro (no powiedzmy o jedno post膮pienie ni偶ej, czyli 300 tys., bo wiemy, 偶e Irina Stigler nie zamierza艂a w ogóle kupi膰 tej klaczy), a teraz, postawiona pod 艣cian膮, musia艂a si臋 zgodzi膰 na cen臋 du偶o ni偶sz膮.

 

Takie s膮 skutki oszukiwania. Takie s膮 skutki utraty zaufania klientów. Niestety, s艂owa, 偶e za rok przekonamy si臋 bole艣nie o skutkach tej utraty zaufania, s膮 nadal aktualne.

Marek Szewczyk

Wersja do druku Powiadom znajomego o tym artykule Utw贸rz .pdf
 
Komentarze s膮 w艂asno艣ci膮 ich autor贸w. Tw贸rcy serwisu nie ponosz膮 odpowiedzialno艣ci za ich tre艣膰.

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 01.09.2016, 15:15  Uaktualniono: 01.09.2016, 15:39
 Skutki dopiero b臋d膮...
Skutki w postaci niszczenia marki handlowej pt. Jan贸w i Pride of Poland ju偶 oczywi艣cie s膮, ale du偶o powa偶niejsze skutki zaistniej膮, gdy przyjdzie czas na podejmowanie decyzji hodowlanych w nowym i kolejnych sezonach rozp艂odowych. A o tym na razie chyba nikt nie dyskutuje. Mnie natomiast interesuje, kto takie decyzje b臋dzie podejmowa艂 i z jak膮 wiedz膮 odno艣nie doboru par do krycia i w艂膮czenia klaczy do stada. To s膮 kluczowe zagadnienia dla przysz艂o艣ci stadnin pa艅stwowych i w jakim艣 stopniu tak偶e tych prywatnych, kt贸re korzystaj膮 z materia艂u hodowlanego z PSK. Czy prezes Pietrzak ma wiedz臋 w tym zakresie, nie mam przekonania. A co z Micha艂owem? Jako艣 cicho o nowej prezesce i jej poczynaniach. Ciekawe, jak sobie daje rad臋.

I jeszcze jedna refleksja. Gdyby spojrze膰 na pa艅stwowe stadniny jako na pewien uk艂ad biznesowy, to zauwa偶alna jest samowystarczalno艣膰 tych stadnin: hoduj膮 konie wywodz膮ce si臋 wy艂膮cznie od w艂asnych klaczy i od ogier贸w pa艅stwowych lub importowanych (ale nie od ogier贸w prywatnej hodowli) i sprzedaj膮 na firmowanej przez siebie aukcji. Przep艂yw koni pomi臋dzy pa艅stwowymi i prywatnymi stadninami jest tylko jeden, podobnie jak przep艂yw pieni臋dzy: to prywatni p艂ac膮 PSK za kupione konie i za krycie ogierami czo艂owymi. I to wszystko w sytuacji, gdy ju偶 70% z ok. 1000 polskich klaczy stadnych jest w r臋kach prywatnych (a w 1990 roku by艂o zaledwie 19 prywatnych klaczy na 315 zapisanych w ksi臋dze). Przypuszczam, 偶e w sytuacji takiej nier贸wnowagi biznesowej znajdzie si臋 sporo os贸b z kr臋g贸w hodowli prywatnej zainteresowanych tak膮 "dobra zmian膮", jak膮 obserwujemy od miesi臋cy, a nie tylko te dwie osoby wymieniane z nazwiska przy okazji odwo艂ania prezes贸w stadnin.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 01.09.2016, 16:08  Uaktualniono: 01.09.2016, 16:41
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
Jaka pi臋kna autodenuncjacja. Skoro 70% klaczy stadnych jest w r臋kach prywatnych, a nie by艂o - to czyja to zas艂uga?
To Jan贸w mia艂 za艂atwia膰 czo艂owe ogiery dla prywatnych?
I krowy na to mia艂y pracowa膰? Zysk przecie偶 by艂 z kr贸w i dotacji, nie z hodowli koni i aukcji - ta zmniejsza艂a tylko strat臋 na hodowli.
Kwestia doboru - to jedno - drugie - to czy ten dob贸r b臋dzie m贸g艂 by膰 dokonany w naturze, a nie na papierze - bo chyba z艂a zmiana ostro pracuje, by nikt nie chcia艂 z Janowem wsp贸艂pracowa膰.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 01.09.2016, 23:20  Uaktualniono: 01.09.2016, 23:57
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
Autodenuncjacja? Nie bardzo rozumiem u偶ycia tego okre艣lenia w stosunku do mojego postu, ale zauwa偶am niezrozumienie mojej wypowiedzi.
Przechodz膮c do meritum. Znacz膮cy rozw贸j hodowli prywatnej nast膮pi艂 pocz膮wszy od upadku komuny i zniesienia monopolu pa艅stwa. W 2012 r. na ok. 700 klaczy prywatnych sk艂ada艂o si臋 ok. 65% klaczy hodowli prywatnej, ok. 29% klaczy hodowli PSK i ok. 6% klaczy importowanych. Je偶eli m贸wi膰 o zas艂udze, to oczywi艣cie rozw贸j hodowli prywatnej wynika z zainteresowania tych hodowc贸w hodowl膮 arab贸w. Hodowcy kupowali klacze w PSK, ale g艂贸wnie "u siebie", czyli korzystali z klaczy w艂asnych lub kupionych w innych stadninach prywatnych lub zagranic膮.
Jan贸w nie mia艂 "za艂atwia膰" ogier贸w czo艂owych dla prywatnych, lecz po prostu Jan贸w + Micha艂贸w + Bia艂ka hoduj膮 takie ogiery, kt贸re s膮 ch臋tnie wykorzystywane w stadninach prywatnych. I ten ruch koni odbywa si臋 w jednym kierunku, a przecie偶, gdyby decydenci z PSK podj臋li decyzj臋 o otwarciu si臋 na konie prywatne, m贸g艂by odbywa膰 si臋 w obie strony, przysparzaj膮c finansowych profit贸w prywatnym hodowcom. Obstawiam, 偶e w ramach "dobrej zmiany" i tego si臋 doczekamy, skoro ju偶 wykonano 偶yczliwe gesty polegaj膮ce na obni偶eniu stawki za krycie klaczy prywatnych. A mo偶e o to w艂a艣nie chodzi w tej ca艂ej "dobrej zmianie"?
Co do wsp贸艂pracy z Janowem (jak rozumiem: zagranicznych hodowc贸w) mam mieszane uczucia. Podam dwie liczby: 60% tegorocznego przych贸wku Janowa to potomstwo zagranicznych ojc贸w, a spo艣r贸d 30 najdro偶szych klaczy (6x 5 klaczy) na kolejnych aukcjach 2010-2015 tylko dwie to c贸rki polskich ogier贸w po obojgu polskich rodzicach. Jako genetyk taki dob贸r ogier贸w nazwa艂abym krzy偶owaniem wypieraj膮cym i przy kontynuacji takiej polityki za chwil臋 jedyne "pure Polish Arabians" to b臋d膮 araby hodowli prywatnej. I to m贸g艂by by膰 ciekawy temat do dyskusji, cho膰by takiej jak ta opublikowana swego czasu na 艂amach Konia Polskiego ws. kuhailan贸w.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 03.09.2016, 9:10  Uaktualniono: 03.09.2016, 9:29
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
S艂uszna uwaga - s艂owo denuncjacja zdecydowanie odpowiedniejsze.
Przek艂adaj膮c Tw贸j tekst na zrozumia艂y dla laika - Jan贸w hodowa艂 konie wg wymog贸w rynku, takie jakie po偶膮da rynek - a nie celem zachowania cennej polskiej bazy genetycznej. Tak膮 baz臋 mo偶na co najwy偶ej 艂ata膰, chodz膮c po pro艣bie - bo zosta艂a zdemolowana w 1918 i 1939.
A wi臋c ca艂a narracja i mit Janowa, to w du偶ej mierze humbug dla naiwnych - celebryt贸w, "humanist贸w" i gimnazjalistek. I tak na marginesie - jak trzeba, o ile trzeba kry膰 ogierami z zagranicy - to nie jest si臋 ani centrum, ani nr 1, ani tradycj膮 - ani niczym w byciu liderem. A rozmiar polskiego biznesu w stosunku do 艣wiatowego - te偶 o czym艣 艣wiadczy.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 03.09.2016, 10:11  Uaktualniono: 03.09.2016, 11:51
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
"Przek艂adaj膮c Tw贸j tekst na zrozumia艂y dla laika"
No w艂a艣nie, to co dalej, to jest tekst dla laika, kt贸ry nie orientuje si臋 w temacie. Dla fachowca jest jasne, 偶e otwarcie na materia艂 hodowlany z zagranicy by艂o warunkiem koniecznym do dalszego funkcjonowania hodowli, bo pula genowa po 50 latach zamkniecia by艂a zbyt ograniczona a spokrewnienie koni zbyt du偶e. Tak zawsze robiono, np. prof. Pruski wyliczy艂, 偶e do 1914 importowano 500 ogier贸w do Polski. Po I wojnie tez mocno importowano, 偶e przypomn臋 s艂awne Kuhailany: Haifi, Zaida czy Afasa. Po II wojnie import z przyczyn politycznych by艂 znikomy, ale i to wystarczy艂o, by swoistego przewrotu w hodowli dokona艂y Negatiw i Palas oraz Parma. Jednym s艂owem, obecna polityka nie jest niczym nowym, ale skala importu jest wi臋ksza i to m贸g艂by by膰 temat do dyskusji, gdyby nie fakt, ze "dobra zmiana" zmiot艂a starych dyrektor贸w i uwagi pod ich adresem s膮 odbierane tak jak m贸j post: jako donos. To przykre.

"Jan贸w hodowa艂 konie wg wymog贸w rynku, takie jakie po偶膮da rynek - a nie celem zachowania cennej polskiej bazy genetycznej"

Nie przesadzajmy, baz膮 starych polskich gen贸w ci膮gle pozostaje hodowla prywatna, kt贸ra z import贸w korzysta w mniejszym stopniu. A co do rynku, no jak si臋 podj臋艂o decyzj臋 o samowystarczalno艣ci PSK, to konsekwencj膮 musz膮 by膰 dzia艂ania prorynkowe w PSK. Na luksus hodowli niesprzedawalnych koni mog膮 sobie pozwoli膰 tylko takie stadniny, kt贸re maj膮 finansowe oparcie w innej dzia艂alno艣ci biznesowej w艂a艣cicieli. A wi臋c stadniny prywatne.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 03.09.2016, 12:29  Uaktualniono: 03.09.2016, 15:14
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
S膮dz臋, 偶e powiniene艣 (Pan m贸g艂by) napis膮膰 obszerniejszy tekst - i gdzie艣 opublikowa膰 - i pisz臋 to bez jakiejkolwiek uszczypliwo艣ci.
Decyzj臋 o op艂acalno艣ci nie podj臋艂a "doba zmiana, a kto inny. Jan贸w, czy Mich贸w, Bia艂ka powinny mie膰 taki status, jak Warendorf - czyli sp贸艂ka o szczeg贸lnym charakterze, bez mo偶liwo艣ci prywatyzacji.
Z tego, co piszez jest dok艂adnie odwrotnie - cel misyjny realizuj膮 prywatne stadniny - a ekonomiczno elsperymentalny - Jan贸w. To jest wyj膮tkowo denuncjuj膮ce - i bynajmniej nie dla "nowych".
Reszta - kwestie aukcji, kto co sprzeda艂 i z kim si臋 kontaktowa艂 - to s膮, prosz臋 wybaczy膰 w kontek艣cie ca艂okszta艂tu - popierdu艂ki dla naiwnych.
Faktem jest, 偶e doprowadzono do stanu, w kt贸rym byty zak艂adane przez stadniny pa艅stwowe pod egid膮 pa艅stwa - PKWK, PZHKA czy aukcja Pride of Poland zosta艂y faktycznie sprywatyzowane, wyj臋te spod kontroli pa艅stwa - i teraz jest kwas, 偶e pa艅stwo chce odzyska膰 wp艂yw.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 03.09.2016, 22:17  Uaktualniono: 03.09.2016, 23:19
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
" cel misyjny realizuj膮 prywatne stadniny - a ekonomiczno elsperymentalny - Jan贸w."
Tak bym tego nie uj臋艂a, pozostawiaj膮c termin "misyjno艣膰" wy艂膮cznie dla dzia艂alno艣ci TVP.

Ka偶dy hodowca musi mie膰 jak膮艣 koncepcj臋 hodowlan膮. Prywatny hodowca rozlicza si臋 sam ze swoich koncepcji, czy przynios艂y dobre czy z艂e skutki. Ale nie bardzo wiem, kto mia艂by rozlicza膰 hodowc贸w pa艅stwowych z ich koncepcji hodowlanych. Widz臋 tu pewne podobie艅stwo do dzia艂alno艣ci dyrektora teatru. Zatrudnimy Warlikowskiego, mamy teatr Warlikowskiego, zatrudnimy Seweryna, mamy teatr Seweryna.Konsekwencj膮 ka偶dej z decyzji by艂by inny teatr, cho膰 niekoniecznie lepszy b膮d藕 gorszy-po prostu inny.
Tu w艂a艣ciciel, czyli pa艅stwo, zatrudni艂 Trel臋 i Bia艂oboka, a wcze艣niej Krzyszta艂owicza i Jaworowskiego, wi臋c realizowane by艂y koncepcje hodowlane tych w艂a艣nie dyrektor贸w. Dyskusja: "dobre czy z艂e koncepcje" to dyskusja, kt贸ra mog艂aby by膰 prowadzona przez naukowc贸w i praktyk贸w, ale przecie偶 nie przez polityk贸w.
Teraz mamy nowych dyrektor贸w (prezes贸w) ale nie wiemy, jakie maj膮 pomys艂y na hodowl臋 arab贸w, o ile oczywi艣cie jakie艣 maj膮, bo nie jest to tematem medialnej dyskusji. A szkoda, bo to dzisiejsze koncepcje hodowlane nowej ekipy wp艂ywa膰 b臋d膮 na jutro polskiej hodowli arab贸w.
Iwona G.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 10.09.2016, 22:10  Uaktualniono: 10.09.2016, 23:45
 Odp.: Skutki dopiero b臋d膮...
Skoro nie wysz艂o oskar偶enie o kradzie偶e, niegospodarno艣膰 i zabijanie koni, to zawsze mo偶na b臋dzie si臋 przyczepi膰 o nie realizowanie misji...
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 31.08.2016, 20:43  Uaktualniono: 31.08.2016, 21:19
 ILe za ile
W Polsce obowi膮zuje ustawa o dost臋pie do informacji publicznej, Jan贸w jest sp贸艂k膮 skarbu pa艅stwa. Mo偶na w trybie dost臋pu do informacji publicznej wys艂a膰 zapytanie do ANR za ile sprzedano Al Jazeer臋, oczywi艣cie agencja b臋dzie si臋 miga膰 wi臋c sprawa sko艅czy si臋 w s膮dzie. Je偶eli kto艣 ma tyle samozaparcia 偶eby t膮 spraw臋 prowadzi膰 to wyj艣cie jest. W膮tpi臋 偶eby Katartyczy stawiali tak spraw臋, 偶e nie zap艂ac膮 za Sefor臋 je偶eli nie kupi膮 Al Jazeery, tutaj chyba bardziej chodzi o to jaka kasa jest na umowie, a ile naprawd臋 zap艂acili kupcy.
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 31.08.2016, 19:09  Uaktualniono: 31.08.2016, 19:32
 sprawa licytacji Al Jazeery do prokuratora
To jest wpis pod artyku艂em na stronie Swiat Koni http://www.swiatkoni.pl/news/11461,al-jazeera-sprzedana.html ale nic dodac nic uj膮膰: Nawet je艣li teraz dopiero zosta艂a sprzedana po negocjacjach, to aktualna pozostaje sprawa sfingowanej licytacji Al Jazeery, o kt贸rej zdymisjonowany wiceprezes ANR Karol Tylenda tak m贸wi艂 w wywiadzie dla wpolityce. pl tu link http://wpolityce.pl/polityka/305143-z ... -niedociagniecia?strona=2 Numer 44 jak wida膰 na nagraniu z aukcji mia艂a Irina Stigler. Jakie b臋d膮 konsekwencje wobec tak jawnego jak sie wydaje s艂upa? Jaki by艂 w tym udzia艂 jej dobrego znajomego Mateusza Jaworskiego? Czy to te偶 zbada prokuratura? Bo na uczciwy audyt zlecony przez Humi臋ckiego z ANR to raczej bym nie liczy艂 (Tylendzie mniej zorientowanemu to chyba co艣 si臋 nieopatrznie wymkn臋艂o, w sumie nie dziwi ta szybka dymisja). Koniec cytatu. Tylenda co do Al Jazeery powiedzia艂 to co jest w tym artykule wpolityce znowu cytat:
To by艂 drugi ko艅, przy kt贸rym dokonano cudownego znikni臋cia osoby, kt贸ra wylicytowa艂a. To by艂 numer 44 podniesiony, ten numer jest na wszystkich nagraniach. My艣l臋, 偶e to powinny sprawdzi膰 organy 艣cigania i my艣l臋, 偶e tutaj takie dochodzenie b臋dzie prowadzone
Odpowiedz

Autor W膮tek
Go艣膰
Wys艂ano: 31.08.2016, 18:37  Uaktualniono: 31.08.2016, 18:44
 Kto za to odpowie?
No c贸偶 nie na darmo nazwano w kr臋gach internetu (i nie tylko) pana Jaworskiego: Mateuszek-K艂amczuszek. Przypuszczam te偶, 偶e akcja na aukcji z 's艂upem' to jego post臋pek, skoro s艂upem tym by艂a znajoma (i to pewnie dobra znajoma) K艂amczuszka... Kto odpowie za to, co si臋 wydarzy艂o? Mateuszek-K艂amczuszek i reszta nowej 'ferajny z Janowa' nie b臋d膮 mogli k艂amczuszkowa膰 w niesko艅czono艣膰.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego u偶ytkownika.
Tytu艂*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Tre艣膰*
Kod potwierdzaj膮cy*

Kliknij tutaj, aby od艣wie偶y膰 obrazek, je艣li nie jest wystarczaj膮co czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozr贸偶nia ma艂e i wielkie litery
Liczba pr贸b, kt贸re mo偶esz wykona膰: 5