Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
Archiwa
 

Archiwa

A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Komentarz

Autor: Gość  Wysłano: 6.06.2013, 15:32:28

Panie Marku,
Aby udzielać czytelnikom rzetelnych informacji na temat pracy Komisji Księgi Stadnej Koni Rasy Małopolskiej, należałoby konsultować się przynajmniej z kilkoma jej członkami, a nie z jednym – tym którego omawiana sprawa dotyczy prywatnie, czyli hodowcy koni Rowitto i Wiwit.
Jak wiemy kadencja Komisji KS trwa kilka lat, po czym w jej szeregach zasiadają nowe (przynajmniej po części) osoby. Obecne składy KKS zostały powołane w czerwcu 2012 roku i rozpoczęły prace m.in. nad jednolitymi wersjami programów hodowlanych poszczególnych ras. KKS koni małopolskich, analizując dotychczasowy program, doszła do wniosku, iż zapis, zezwalający na wpis do księgi małopolskiej potomstwa rodziców sp, pod warunkiem obecności maks. 1 przodka obcego dla rasy w 3 pokoleniu, jest potrzebny i należy go przywrócić, po tym jak poprzednia Komisja zdecydowała się go wykreślić w 2007 roku. Zgodnie z regulaminem Komisji Ksiąg Stadnych, ich podstawowym zadaniem jest „kontrolowanie i ocena efektywności działania programu hodowlanego” oraz „podejmowanie (…) decyzji, istotnych dla zachowania lub rozwoju danej rasy”. Księgi stadne polskich ras półkrwi mają zróżnicowane historie, różne cele hodowlane oraz odmienne problemy, którym muszą stawiać czoła. KKS koni wielkopolskich podjęła decyzję o „otwarciu” księgi ze względu na zmniejszającą się liczebność i jakość pogłowia rasy. W przypadku rasy małopolskiej najwidoczniej sytuacja wyglądała odmiennie, dlatego nie można porównywać w ten sposób programów hodowlanych polskich ras półkrwi, a tym bardziej oceniać ich jako nielogiczne.
Odnośnie ostatniego akapitu Pana wywodu – złożenie podania do KKS nie jest sposobem na otrzymanie wpisu do księgi małopolskiej. Wpis do księgi mogą otrzymać ogiery, zbonitowane na min.78 pkt., które zaliczyły stacjonarną próbę dzielności lub jedną z prób alternatywnych oraz klacze, które urodziły źrebię/są źrebne (do końca 2013r.) i zostały zbonitowane na min. 75 pkt. W przypadku koni odbiegających od powyższych wymagań lub nie spełniających warunków rodowodowych, Komisja może wyrazić zgodę na dopuszczenie do użycia w programie hodowlanym koni rasy małopolskiej, jeśli uzna danego konia za przydatnego do doskonalenia rasy.
Innym zagadnieniem jest zakwalifikowanie źrebięcia do danej rasy i wydanie mu dokumentu identyfikacyjnego z odpowiednim oznaczeniem rasowym. Ogiery Wiwit i Rowitto zostały zidentyfikowane pod matkami i otrzymały paszporty z rasą sp w wieku ok. 6 miesięcy. W tej chwili mają po 3 lata, zatem ich paszporty zostały zweryfikowane po raz pierwszy w chwili, gdy ogiery mają ubiegać się o wpis do księgi stadnej.
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Ikona wiadomości*
       
Treść*
URL E-mail Link obrazka Zarządca obrazków Buźki Flash Youtube Kod Cytat

Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Przekreślenie  Do lewej Wyśrodkowanie Do prawej  


Kliknij Podgląd aby zobaczyć zawartość po zmianach.
Opcje*
 
 
 
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5