Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Tragiczne...

Autor: Gość  Wysłano: 13.02.2018, 9:20:58

Tekst obnaża tragedię polskiej hodowli arabów pod rządami dobrej zmiany... Aż płakać się chce.

W nawiązaniu do wpisu mam dwie uwagi. Pierwsza, która mnie prześladuje od dłuższego czasu, dotyczy propisowskich wyborców z Janowa. Wg info na stronie PKW, w Janowie ok. 42% wyborców było za PiSem. Czyli więcej niż średnia krajowa. W tej liczbie na pewno także pracownicy stadniny. Ciekawa jestem ich refleksji po 2 latach niszczenia ich miejsca pracy przez opcję, na którą zagłosowali.

Druga uwaga dotyczy zdania:
"Otóż na odsiecz stadninie pospieszyły Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. oraz Stadnina Michałów Sp. z o.o. /../ stadnina w Janowie przekazała, czy też sprzedała stadninie w Białce pięć klaczy. Sama idea takiej pomocy jest bardzo chwalebna."
Chwalebna, ale z jednym zastrzeżeniem. Jak na razie nie znamy nazw klaczy, a to jest istotna informacja. Bo to, jakie to są klacze, ma znaczenie. Czemu, już tłumaczę. Powojenny przydział klaczy do stadnin nie był przypadkowy, lecz służył (poza względami czysto organizacyjnymi) zachowaniu maksymalnego zróżnicowania genetycznego tak niewielkiej populacji jaką były i są polskie araby. Według podobnej zasady odbyło się przekazanie klaczy na etapie tworzenia Białki. Stąd w każdej stadninie obecne są reprezentantki odrębnych gałęzi poszczególnych linii żeńskich. Nie jest więc obojętne, według jakiego kryterium wybrano janowskie klacze do tej wymiany, czy zgodnie z zasadą reprezentacji linii czy też "z łapanki". Bo jeżeli to drugie, to w długoterminowej perspektywie skutkowałoby to odejściem od schematu, który był jedną z podstaw sukcesu polskiej hodowli.

Na koniec, po obejrzeniu filmu "Trzy billboardy za.." mam propozycję, by podążając za tym pomysłem zrobić zrzutkę na ogólnopolską akcję billboardową przeciwko "dobrej zmianie" w stadninach. Może taka akcja zmusiłaby rządzących do działania?
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Ikona wiadomości*
       
Treść*
URL E-mail Link obrazka Zarządca obrazków Buźki Flash Youtube Kod Cytat

Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Przekreślenie  Do lewej Wyśrodkowanie Do prawej  


Kliknij Podgląd aby zobaczyć zawartość po zmianach.
Opcje*
 
 
 
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5