Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Michałów w Białce

Autor: marek_szewczyk  Wysłano: 6.06.2018, 8:40:50

Polemizowałabym ze stwierdzeniem pani Beaty Kumanek, że konie michałowskie były w dobrej kondycji. Jeśli miała na myśli to, że nie były chude, to zgoda. Koń w kondycji pokazowej nie może jednak być gruby - ma być harmonijnie umięśniony. Tymczasem michałowskie roczniaki i starsze konie (np. Emanolla) były za grube. Widać nie zachowano równowagi między ilością wymuszonego ruchu a racjami paszy. Być może do wyglądu koni przyczyniło się też mało ruchu zimą na biegalni, wyjątkowo późne rozpoczęcie sezonu pastwiskowego, bardzo krótki czas przebywania koni na pastwisku (schodzą do stajni już około południa!), a w końcu zmiany w organizacji treningu.

Michałowskie wróble donoszą bowiem, że na stanowisku głównego trenera Mariusza Liśkiewicza zastąpił Piotr Dwojak. On pokazywał większość koni i niestety ich prezentacja pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Najsmutniejszym jej aspektem było to, że w zgodnej opinii obserwatorów konie bały się Piotra Dwojaka i uciekały przed nim przy prezentacji w ruchu. Karcone brutalnym szarpaniem nie dawały się postawić „na stój”. Żaden roczniak nie stanął prawidłowo przed sędziami. Trudno było oprzeć się wrażeniu, że trening jest zbyt brutalny, czyli mówiąc wprost konie są regularnie bite. Za czasów dyrektora Ignacego Jaworowskiego i Jerzego Białoboka ich dobrostan był w Michałowie priorytetem - już nie jest?

Jak ważna jest prezentacja konia było dobitnie widać, gdy w czempionacie Emanollę pokazywał Mariusz Liśkiewicz. To była inna klacz niż tego samego dnia z Piotrem Dwojakiem - tańcząca w kłusie, z pięknie wyciągniętą szyją, gdy jak posąg stała przed sędziami. Kibicom prześlicznej janowskiej Atakamy zadrżało na chwilę serce, że michałowska kasztanka odbierze jej zwycięstwo.

W sumie takiej porażki w Białce michałowska stadnina nie odnotowała jak sięgnę pamięcią - żadnej rocznej klaczki w top five, dopiero piąte miejsce rocznego ogierka Wie Pan. Nasuwa się pytanie, na które nie ma odpowiedzi: jaki byłby wynik Michałowa, gdyby startowała sprzedana w grudniu córka Eksterna Dębowa Tarcza i syn Emandorii po Qr Marc roczny Ermitage, który gdzieś „przepadł”. Łyżką miodu w tej beczce dziegciu jest srebro obiecującej gniadej Emdrony po Medalion od Elgora po Poganin. Może uroda tej klaczki sprawi, że hodowcy odwrócą wzrok od dzierżawionych ogierów i łaskawym okiem spojrzą na Medaliona - skarogniadego syna Qr Marca i Mata Hari po Werbum michałowskiej hodowli. Ogier ten jako roczniak złamał nogę, co przekreśliło jego karierę pokazową. Ów niefortunny wypadek pokazał jednak jakim nadzwyczajnym charakterem jest obdarzony Medalion. Jego spokój i ufność do ludzi sprawiły, że skomplikowane wieloodłamkowe złamanie udało się wyleczyć i ogier ocalił życie. Myślę, że w pogoni za urodą zapominamy czasem, że charakter konia jest także bardzo ważny i on, jak wszystkie inne cechy, się dziedziczy.
Skoro o ogierach mowa, to należy odnotować, że wiele z nagrodzonej młodzieży, tak ze stadnin państwowych jak i hodowli prywatnej, w tym najlepszy koń pokazu białecki Parillus, to potomstwo sprowadzonego do Polski przez Marka Trelę ogiera Ascott DD. Tegoroczny czempionat pokazał dobitnie jak trafny był to wybór.

Reasumując trzeba podkreślić, że prawdziwy sprawdzian koncepcji hodowlanych pani Hanny Sztuka nastąpi za rok. Dopiero wtedy w szranki staną konie jej hodowli i zobaczę, czy mój sceptycyzm, co do krycia bardzo dobrych michałowskich matek ogierem Sahm El Arab był uzasadniony. Opinia po przeglądzie wiosennym jednego z uczestników (a jest obiektywna, bo nie pochodzi ani od obecnego, ani byłego pracownika stadniny) raczej ten sceptycyzm potwierdza. Maluchy jednak rosną, zmieniają się - zobaczymy za rok.


Agieszka Bojanowska
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Ikona wiadomości*
       
Treść*
URL E-mail Link obrazka Zarządca obrazków Buźki Flash Youtube Kod Cytat

Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Przekreślenie  Do lewej Wyśrodkowanie Do prawej  


Kliknij Podgląd aby zobaczyć zawartość po zmianach.
Opcje*
 
 
 
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5