Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Skutki postulatu samofinansowania się stadnin

Autor: Gość  Wysłano: 16.11.2019, 20:09:58

Od dawna wołam, że państwowe stadniny koni winny być finansowane przez nasze zasobne Państwo po to, by móc kontynuować swoją misję. Wiadomo o co chodzi. Ale Jerzy Białobok powiedział mi w Białce, że państwowe stadniny muszą zarabiać na siebie same. Jak widać, Nadzór Właścicielski podziela to zdanie i właśnie jesteśmy świadkami tragicznych skutków takiego podejścia.

Jedna susza, druga susza, kiepska koniunktura, brak wsparcia ze strony państwa. W efekcie kasa stadniny w Janowie jest pusta. Żeby pozyskać środki na bieżące funkcjonowanie, stadnina sprzedaje to, co może jej dać największe wpływy na koniec roku budżetowego, a więc Adelitę, Bambinę, Amarenę. Dzieje się tak pomimo, iż względy hodowlane nakazywałyby pozostawić te klacze w stadninie. Oferowanie do dzierżawy Palmety i Pingi z opcją pobierania zarodków jest krokiem bez mała desperackim, gdyż te wielce zasłużone dla hodowli klacze zasłużyły sobie na godne dożywocie w macierzystej stadninie, dokładnie tak jak pisze Marek Szewczyk.

Pozostaje pytanie: a co będzie z SK Janów Podlaski gdy sprzedane już będą wszystkie klacze, które ktoś zechce kupić? Prywatyzacja? Dzierżawa saudyjskiej stadninie, co?

Moim zdaniem sytuacja zdecydowanie wymaga tego, by KOWR zorganizował konferencję prasową celem udzielenia wyjaśnień związanych z wystawieniem pierwszego garnituru janowskich klaczy na aukcję Winter Star Sale. Jest to powinność KOWR wobec opinii publicznej. Nadszedł też czas, by Nadzór Właścicielski jasno określił swoje plany wobec państwowej hodowli koni arabskich, zaś w szczególności wobec SK Janów Podlaski. Utrzymywanie obecnego status quo, czyli forma własności spółka z o.o., to dla Janowa wyrok śmierci. Beata Kumanek
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Ikona wiadomości*
       
Treść*
URL E-mail Link obrazka Zarządca obrazków Buźki Flash Youtube Kod Cytat

Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Przekreślenie  Do lewej Wyśrodkowanie Do prawej  


Kliknij Podgląd aby zobaczyć zawartość po zmianach.
Opcje*
 
 
 
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5