Co ze statutem?
Przez dwa kolejne zjazdy próby wprowadzenia zmian w statucie spełzły na niczym. Zjazdy te zostały zdominowane przez sprawy personalne i ważna kwestia dokonania niezbędnych zmian w naszej jeździeckiej konstytucji przegrywała za każdym razem z wyborczymi emocjami.
Na przedostatnim zjeździe została wybrana Komisja Statutowa i co? I cisza?
Jeśli poolimpijski zjazd sprawozdawczo-wyborczy, który musi się odbyć jesienią 2016 roku, miałby być przeprowadzony według zmienionego statutu, to najpierw te zmiany muszą zostać zatwierdzone przez sąd (KRS). Do tego potrzeba czasu. Propozycje zmian powinny być zatem przegłosowane na zjeździe statutowym, który powinien się odbyć jesienią tego roku. Jeśli zjazd statutowy zostanie przeniesiony na wiosnę następnego roku, to zmniejsza się szansa na to, aby ten najważniejszy, jesienny zjazd z 2016 roku mógł się odbyć wg zmienionego statutu.
Na zjeździe, na którym dokonano wyboru Komisji Statutowej, mówiło się, że ma ona przygotować propozycje zmian w takim terminie, aby głosowanie nad nimi mogło się odbyć jesienią tego roku. Czy coś się w tej kwestii zmieniło? Jeśli tak, to kto o tym zdecydował i z jakich powodów?
Czy też po prostu mamy po raz kolejny do czynienia z sytuacją, kiedy jeśli trzeba wybierać ludzi do jakiegokolwiek ciała, to chętnych jest zawsze multum, ale kiedy opada wyborczy kurz i trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy, to nie ma chętnych. Wiadomo, przecież każdy gdzieś pracuje, każdy ma masę innych spraw, także jeździeckich, na głowie, więc nie ma kiedy się spotkać i dyskutować o ważnych kwestiach. Pytam więc członków Komisji Statutowej – po kiego diabła dali się wybierać?
Komisja Statutowa to jedna sprawa, ale zarząd PZJ to druga. Prezes PZJ i jego koledzy z zarządu odpowiadają za wszystko, także za politykę w sprawie statutu. Czyżby dla nich nie była to istotna sprawa? Czyżby zadowolenie z tego, że ostatni zjazd poszedł po ich myśli, gdyż zostali u władzy i nowym prezesem został „ich” człowiek, zapomnieli o statucie? Może dla nich jest to kwestia piątej kategorii odśnieżania?
Czy doczekamy się jakiegoś komunikatu w tej sprawie?
Marek Szewczyk


