Jak PZJ walczył z dopingiem?

Data 1.04.2025, 13:06:58 | Temat: Felietony

Chodzi o okres od 21 września 2021 roku, kiedy to podczas zjazdu w Boszkowie wybrane zostały nowe władze PZJ, a funkcję rzeczniczka dyscyplinarnego objęła Agnieszka Dąbrowska.

 

W ostatnich dniach w zwiÄ…zku ze zbliżajÄ…cym siÄ™ kolejnym zjazdem nadzwyczajnym (8 kwietnia) na stronie internetowej PZJ prezentowane sÄ… sprawozdania różnych komisji i innych ciaÅ‚ statutowych. WÅ›ród nich jest m.in. sprawozdanie rzecznika dyscyplinarnego. Obecnego rzecznika, wybranego na tÄ™ funkcjÄ™ podczas zjazdu w Warszawie 4 listopada 2024 roku, Piotra RachwaÅ‚a. Obraz, jaki siÄ™ wyÅ‚ania z tego sprawozdania, jeÅ›li chodzi o to, w jaki sposób pani DÄ…browska wypeÅ‚niaÅ‚a swoje obowiÄ…zki, a zwÅ‚aszcza jak procedowaÅ‚a sprawy dopingowe – jest porażajÄ…cy.


Sprawozdanie każdy może przeczytać, ale ciężko z niego wyÅ‚owić sprawy Å›ciÅ›le zwiÄ…zane z dopingiem. Nie mógÅ‚bym tego zrobić bez dodatkowych wyjaÅ›nieÅ„, których mi udzielili zarówno Piotr RachwaÅ‚, jak i Karolina WiÄ…cek z biura PZJ, która wÅ›ród swoich obowiÄ…zków ma m.in. obsÅ‚ugÄ™ spraw dyscyplinarnych. Za ich pomoc i cierpliwość do mnie dziÄ™kujÄ™.

 

ObjÄ™cie funkcji rzecznika dyscyplinarnego przez paniÄ… DÄ…browskÄ… zbiegÅ‚o siÄ™ ze wzmożeniem liczby przypadków pozytywnych wyników prób antydopingowych pobranych od koni, na których startowali zawodnicy na zawodach w Polsce. Owe liczby najlepiej zaprezentować w takiej oto postaci:

 

Rok                     liczba pozytywnych wyników prób

2016                                                1

2017                                                0

2018                                                4

2019                                                1

2020                                                9

2021                                              15

2022                                              12

2023                                                5

2024                                                3

  

Pani Agnieszka DÄ…browska doprowadziÅ‚a do koÅ„ca, tzn. do wydania orzeczenia bÄ…dź skierowania odwoÅ‚ania od jej orzeczenia do SÄ…du Dyscyplinarnego, tylko w 3 sprawach dopingowych (sÅ‚ownie: trzech!). Wszystkie te przypadki dotyczyÅ‚y spraw, które miaÅ‚y swój poczÄ…tek jeszcze przed objÄ™ciem przez niÄ… funkcji rzecznika dyscyplinarnego (RD).

 

W tym miejscu trzeba wyjaÅ›nić pewnÄ… kwestiÄ™. Otóż jeÅ›li pozytywny wynik trafia do PZJ w roku – przykÅ‚adowo 2020, to nie oznacza, że w tym samym roku musi siÄ™ rozpocząć jej procedowanie. Owo procedowanie rozpoczyna siÄ™ wówczas, kiedy osoba upoważniona do tej czynnoÅ›ci w biurze PZJ nadaje tej sprawie sygnaturÄ™ i przekazuje dokumentacjÄ™ do RD. Najczęściej jest to kilka miesiÄ™cy później od momentu wpÅ‚yniÄ™cia wyników z laboratorium antydopingowego, co praktyce czÄ™sto oznacza, że sprawa zaczyna w kalendarzowo w roku nastÄ™pnym. W podanym przykÅ‚adzie – w roku 2021.

 

Owe trzy zakoÅ„czone sprawy – przypomnÄ™ rozpatrujÄ™ tylko przypadki spraw dopingowych – to:

  1. Pani DÄ…browska umorzyÅ‚a sprawÄ™, która zaczęła być procedowana w 2019 roku, a dotyczyÅ‚a pozytywnego wyniku próby antydopingowej z 2018 roku.
  2. Pani DÄ…browska orzekÅ‚a o naÅ‚ożeniu kary w sprawie, która zaczęła być procedowana w 2021 roku, a dotyczyÅ‚a próby z roku 2020.
  3. Pani DÄ…browska po wydaniu werdyktu w roku 2020, od którego zÅ‚ożone zostaÅ‚o odwoÅ‚anie, przekazaÅ‚a owe odwoÅ‚anie do sÄ…du Dyscyplinarnego w roku 2024. Sprawa dotyczyÅ‚a pozytywnej próby z roku 2019. 

Pani DÄ…browska rozpoczęła misjÄ™ RD 21 wrzeÅ›nia 2021 roku, a zakoÅ„czyÅ‚a, skÅ‚adajÄ…c rezygnacjÄ™, kilka dni przed zjazdem nadzwyczajnym, który miaÅ‚ miejsce w Warszawie 4 listopada 2024 r.

JeÅ›li popatrzymy na daty w tabelce, to z dużym prawdopodobieÅ„stwem możemy przyjąć, że na jej okres peÅ‚nienia funkcji RD przypadÅ‚o aż 32 przypadki pozytywnych wyników prób. Jak doszedÅ‚em do tej liczby?

 

Najprawdopodobniej z 15 pozytywnych przypadków z roku 2021 żaden nie zdążyÅ‚ trafić do poprzedniego RD. JeÅ›li chodzi o 12 przypadków z roku 2022 oraz 5 z roku 2023 – wszystkie trafiÅ‚y do pani DÄ…browskiej. Z kolei odrzućmy 3 z roku 2024, bo te z kolei nie zdążyÅ‚y do niej trafić.

 

Z 32 przypadków pozytywnych prób pani DÄ…browska wszczęła postÄ™powanie w 15 sprawach, żadnej do doprowadzajÄ…c do koÅ„ca! Aż w 17 przypadkach nie wszczęła postÄ™powania w ogóle!

 

Jak siÄ™ czyta sprawozdanie obecnego RD, Piotra RachwaÅ‚a, to jego tekst aż siÄ™ roi od sygnatur spraw, które już w tym krótkim czasie zdążyÅ‚ zakoÅ„czyć, albo w których wszczÄ…Å‚ postÄ™powanie. I w tych liczbach mieszczÄ… siÄ™ nie tylko sprawy dopingowe, ale i wszystkie inne. Co do tych innych, a wÅ‚aÅ›ciwie wszystkich, to znamienne sÄ… dwa fragmenty sprawozdania Piotra RachwaÅ‚a.

 

W 2023 r. Rzecznik Dyscyplinarna Agnieszka DÄ…browska nie procedowaÅ‚a żadnej sprawy. /…/ Co siÄ™ tyczy 2024 r. to analiza akt przekazanych przez poprzedniego Rzecznika wskazuje, że Agnieszka DÄ…browska nie wszczęła żadnego postÄ™powania za ten rok.

 

Jak nazwać to, w jaki sposób pani DÄ…browska sprawowaÅ‚a powierzonÄ… jej przez Å›rodowisko jeździeckie funkcjÄ™? Czy to jest nieuczciwość? Czy może Å›wiadome sypanie piasku w tryby tej jeździeckiej sprawiedliwoÅ›ci, aby dziaÅ‚aÅ‚a niewydolnie?

Nie waham siÄ™ użyć sÅ‚owa „nieuczciwość”. JeÅ›li ktoÅ› bierze przez 3 lata miesiÄ…c w miesiÄ…c pieniÄ…dze (jak na warunki PZJ niemaÅ‚e), a wykonuje tylko znikomy procent tego, co powinien za te pieniÄ…dze robić, to jak to inaczej nazwać?

 

A co do dywersji – jak wieść gminna niesie, na liÅ›cie koni, u których wykryto niedozwolone Å›rodki, byÅ‚ jeden ze stajni (a podobno nawet bÄ™dÄ…cy przez jakiÅ› czas wÅ‚asnoÅ›ciÄ…) jednego z czÅ‚onków zarzÄ…du PZJ. I może tutaj mamy wyjaÅ›nienie.

 

WyjaÅ›nienie tego, że odpowiedzialność za kompromitujÄ…ce zaniechania w walce z dopingiem w ostatnim czasie spada też na wszystkich czÅ‚onków zarzÄ…du wybranych na zjeździe w Boszkowie. Warto przypomnieć, że „promotorkÄ…” Agnieszki DÄ…browskiej na funkcjÄ™ RD, byÅ‚a Patrycja Kaczorowska. Obie panie zgodnie wspóÅ‚pracowaÅ‚y w rozgrywaniu wczeÅ›niejszego zjazdu wyborczego Warszawsko-Mazowieckiego ZwiÄ…zku Jeździeckiego.

 

Co ma zarzÄ…d PZJ do pracy RD – spyta ktoÅ›? A ma. Jak najbardziej. OczywiÅ›cie nie może wpÅ‚ywać na sposób procedowania spraw, nie może naciskać na to, jakie orzeczenie powinien RD wydać. Ale ma prawo, a nawet obowiÄ…zek interesować siÄ™, czy RD wykonuje swoje zadania. Czy może ma jakieÅ› problemy natury biurowej czy technicznej, które utrudniajÄ… RD sprawowanie swojej funkcji i ewentualnie rozwiÄ…zywać takie problemy. Ma prawo i obowiÄ…zek interesować siÄ™, jak dużo jest pozytywnych przypadków prób (bo to przecież rzutuje na caÅ‚e polskie jeździectwo) i sprawdzać, czy karanie sprawców idzie sprawnie i szybko. JeÅ›li nie, to ma prawo i obowiÄ…zek dopingować RD do pracy.

 

To samo dotyczy Komisji Rewizyjnej. To ciało ma obowiązek nie tylko zajmować się słupkami finansowymi, ale także tym, czy tak ważna funkcja jak RD jest sprawowana prawidłowo. Czy RD wykonuje to, co do niego należy?

 

Czy nikogo z zarządu czy KR nie martwiło to, że spraw dopingowych pojawiło się tak dużo i przez tak długi czas nic się z nimi nie dzieje? Nie zapadają orzeczenia skazujące?

 

Przypomnijmy wiÄ™c na kogo spada wspóÅ‚odpowiedzialność za zaniechania w sprawach dopingowych?

Na zjeździe w Boszkowie (21 IX 2021) prezesem zostaÅ‚ wybrany Oskar Szrajer, a czÅ‚onkami zarzÄ…du:  Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, Patrycja Kaczorowska, Hubert Kierznowski i Marcin KamiÅ„ski.

Na nadzwyczajnym zjeździe pod Warszawą (23 V 2023) Oskar Szrajer został odwołany, prezesem został Marcin Kamiński, a do zarządu dokooptowano Dominka Nowackiego.

A oto skÅ‚ad KR: Henryk Jan ÅšwiÄ™cicki – przewodniczÄ…cy, MichaÅ‚ Pilkiewicz, z-ca przewodniczÄ…cego, MaÅ‚gorzata Brodziak – sekretarz, WÅ‚odzimierz Uchwat , Bogdan Zgórski – czÅ‚onkowie.

  

Z zarządu PZJ pozostała już tylko Kaja Koczurowska-Wawrzkiewicz, natomiast KR od zjazdu w Boszkowie działa nieprzerwanie w podanym składzie.

 

Warto, aby delegaci na zjazd 8 kwietnia pamiÄ™tali o wspóÅ‚winnych tych olbrzymich zaniechaÅ„ w obszarze spraw dopingowych, z jakimi mieliÅ›my do czynienia w ostatnich czterech latach.

Marek Szewczyk

 

 

 

                                                          





Ten artykuł pochodzi ze strony HipoLogika Marka Szewczyka
https://hipologika.pl

URL tej publikacji:
https://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=601