Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Odp.: Czyżby "tym samym okiem"?

Autor: Gość  Wysłano: 5.12.2019, 20:57:45

"ze środków budżetu państwa klinikę dla koni z prawdziwego zdarzenia w połowie drogi między Janowem i Michałowem. Konie z tych stadnin muszą mieć zapewnioną opiekę weterynaryjną na najwyższym poziomie"

Nierealne.
Po śmierci Pianissimy rozmawiałam o tym przypadku z wetem od moich psów, świetnym chirurgiem, i usłyszałam, jak ciężkie to schorzenie u koni i jak dobrego chirurga wymaga, by konia uratować. Skąd miałby sie taki, czy tacy, znaleźc w klinice "w połowie drogi" i co mieliby robić tak wybitni fachowcy poza leczeniem kilku-kilkunastu (?) takich przypadków w roku? To byłoby marnowanie potencjału ludzkiego, no chyba że klientami kliniki byłyby także konie zwożone z całej Polski (czyli miałoby miejsce odwrócenie obecnej sytuacji).

Pisze Pani o państwowym finansowaniu kliniki. Poza uczelnianymi klinikami Wydziałów Weterynarii już chyba nie ma w PL państwowych weterynarzy. Weterynaria stoi i dobrze się ma, bo jest prywatna (i pełnopłatna), a uzyskanie pomocy, łącznie z zaawansowaną diagnostyką, także w weekend nie stanowi większego problemu. Państwowa klinika dla koni działałaby dokładnie tak, jak nasza służba zdrowia NFZ, czyli do kitu.
Hodowla to ryzyko, także i takie ryzyko, że nasz cenny koń padnie. Jednakże koszty zapewnienia opieki "na wszelki wypadek" byłyby znacząco wyższe niż wartość takiego konia.
Oczywiście, weterynarz w Janowie powinien być, ale jako odpowiednik ludzkiego lekarza rodzinnego, a nie fachowca na miarę profesora Uniwersytetu Medycznego.

Na marginesie, dlaczego to konie z arabskich PSK miałyby być tak wyróżnione specjalną kliniką? A inne konie to mogłyby sobie zdychać w cierpieniu, bo nie kosztują kroci?
Rozumiem wymogi biznesu, ale nie rozumiem dzielenia zwierząt na lepszy i gorszy sort w zależności od tego, ile mogą przynieść kasy swoim właścicielom.
IG
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Ikona wiadomości*
       
Treść*
URL E-mail Link obrazka Zarządca obrazków Buźki Flash Youtube Kod Cytat

Pogrubienie Kursywa Podkreślenie Przekreślenie  Do lewej Wyśrodkowanie Do prawej  


Kliknij Podgląd aby zobaczyć zawartość po zmianach.
Opcje*
 
 
 
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5