Biały Bór, Biały Bór!

Data 10.10.2013, 15:10:00 | Temat: Felietony

Tak zatytuÅ‚owaÅ‚em artykuÅ‚, jaki ukazaÅ‚ siÄ™ w „Koniu Polskim” 27 lat temu. PrzypomniaÅ‚ mi o tym Roman Krzyżanowski, gdy wracaliÅ›my razem samochodem z miÄ™dzynarodowych zawodów, jakie odbyÅ‚y siÄ™ w BiaÅ‚ym Borze w pierwszy weekend października tego roku. ZaczÄ™liÅ›my wspominać. PrzypomniaÅ‚ mi siÄ™ ten artykuÅ‚, ten tytuÅ‚ i ten entuzjazm, jaki zapanowaÅ‚ po CCIO. Impreza tej rangi odbyÅ‚a siÄ™ w BiaÅ‚ym Borze w 1986 roku. PozwoliÅ‚em sobie napisać wówczas na koniec swego tekstu, że:

Co roku muszÄ… tu być organizowane miÄ™dzynarodowe zawody, tak jak siÄ™ to dzieje w bogatych krajach Zachodu. Nazwy takich miejscowoÅ›ci, jak Badminton, Luhmühlen, Boekelo, Burghley czy Lexington znane sÄ… miÅ‚oÅ›nikom WKKW na caÅ‚ym Å›wiecie, gdyż wiadomo, że co roku spotykajÄ… siÄ™ tam najlepsi zawodnicy tej konkurencji. Teraz pora, aby BiaÅ‚y Bór doÅ‚Ä…czyÅ‚ do tego szeregu.

Z różnych powodów tak siÄ™ nie staÅ‚o. Jednak teraz, po 27 latach, i po dwóch latach wysiÅ‚ków nowych gospodarzy zarysowaÅ‚ siÄ™ cieÅ„ szansy, że może jednak…

MÅ‚odszym czytelnikom trzeba jednak najpierw przypomnieć, co to za impreza miaÅ‚a miejsce 27 lat temu, dlaczego wzbudziÅ‚a taki entuzjazm i co oznacza skrót CCIO. 


Otóż na 1986 rok FEI ulokowaÅ‚a mistrzostwa Å›wiata w WKKW w australijskim Gawler. Ze wzglÄ™du na koszty transportu, a przede wszystkim ze wzglÄ™du na konieczność odbycia przez konie dÅ‚ugiej kwarantanny, wiadomo byÅ‚o, że obsada mistrzostw bÄ™dzie skromna, a nawet zachodziÅ‚a obawa, czy bÄ™dzie „kworum” w postaci 4 ekip, by mogÅ‚y siÄ™ one w ogóle odbyć. Dla tych, którzy od razu zapowiadali, że nie wybierajÄ… siÄ™ do Australii na majowe MÅš, FEI postanowiÅ‚a zorganizować we wrzeÅ›niu imprezÄ™ alternatywnÄ… o zbliżonej randze. CCIO to zawody miÄ™dzynarodowe oficjalne w WKKW, czyli takie, na których prowadzona jest także klasyfikacja drużynowa. WczeÅ›niej takÄ… rangÄ™ miaÅ‚y tylko IO, MÅš czy ME. Rozegranie wówczas CCIO byÅ‚o ewenementem. Chyba jeszcze wiÄ™kszym to, że FEI przyznaÅ‚a te zawody Polsce.

 

Ostatecznie w Gawler wystartowaÅ‚o 6 ekip, ale tylko 3 europejskie (Anglia, Francja i RFN, czyli Niemcy Zachodnie). Do BiaÅ‚ego Boru zaÅ› przyjechaÅ‚y tylko 4 zagraniczne ekipy, ale w jakim skÅ‚adzie! Na czele ekipy Wielkiej Brytanii staÅ‚a Virginia Holgate-Leng, która w Gawler do bogatej kolekcji sukcesów dodaÅ‚a tytuÅ‚ mistrzyni Å›wiata, a towarzyszyli jej: Ian Stark, Rachel Hunt czy Rodney Powell. Na czele ekipy amerykaÅ„skiej staÅ‚ dwukrotny mistrz Å›wiata Bruce Davidson, a towarzyszyli mu m.in. Karen – wówczas Lende, potem znana bardziej jako O’Connor, jej późniejszy mąż David O’Connor, wówczas jeszcze bez wielkich sukcesów, potem mistrz olimpijski. W ekipie niemieckiej zaÅ› znalazÅ‚y siÄ™  takie tuzy, jak Herbert Blöcker czy Helmuth Rethemeier.

W tak Å›wietnej obsadzie polska ekipa zajęła 2. miejsce drużynowo za WielkÄ… BrytaniÄ… (w Gawler też byli najlepsi). Indywidualnie Piotr Piasecki na Igreku zajÄ…Å‚ 6., a MirosÅ‚aw SzÅ‚apka na Lnie – 7. miejsce. WygraÅ‚a zaÅ› – wówczas najlepsza na Å›wiecie - Virginia Holgate-Leng na koniu Night Cup, przed Davidem O’Connorem na Border RaiderIanem Starkiem na Sir Wattie. Można byÅ‚o wiÄ™c mówić o sukcesie sportowym Polaków.

Przede wszystkim można byÅ‚o mówić o sukcesie organizacyjnym. Jeźdźcy zagraniczni w superlatywach wyrażali siÄ™ o obiekcie, o podÅ‚ożu, o krosie. O caÅ‚ych zawodach. I nie tylko, gdy byli na polskiej ziemi. W „Horse and Hound” ukazaÅ‚ siÄ™ artykuÅ‚, w którym Virginia Holgate-Leng powiedziaÅ‚a: Czyż jesteÅ›my w stanie wystarczajÄ…co podziÄ™kować za te rzeczywiÅ›cie cudowne zawody w BiaÅ‚ym Borze? Wszyscy zachwycaliÅ›my siÄ™ elegancko wykonanym krosem i w ogóle wszystkimi urzÄ…dzeniami. A Ian Stark stwierdziÅ‚: MieliÅ›my pewne obawy, jadÄ…c do Polski, ale gospodarze wywiÄ…zali siÄ™ wspaniale. Ponadto byliÅ›my przyjÄ™ci serdecznie i bÄ™dziemy pierwsi, którzy tu znowu przyjadÄ…. ZasÅ‚użyli, aby im przyznać organizacjÄ™ mistrzostw Å›wiata.

 

Mistrzostw Å›wiata BiaÅ‚y Bór siÄ™ nigdy nie doczekaÅ‚, ale mistrzostw Europy mÅ‚odych jeźdźców tak. OdbyÅ‚y siÄ™ one w nastÄ™pnym roku. Potem jeszcze  raz, w 2003 r. ByÅ‚y też ME juniorów (1998). Co roku byÅ‚y tu jakieÅ› zawody w WKKW, ale marzenia, aby BiaÅ‚y Bór staÅ‚ siÄ™ takÄ… markÄ…, jak Luhmühlen czy Boekelo nie speÅ‚niÅ‚y siÄ™. W 1991 roku powstaÅ‚a Agencja WÅ‚asnoÅ›ci Rolnej Skarbu PaÅ„stwa (obecnie Agencja NieruchomoÅ›ci Rolnych), a dla paÅ„stwowych  jednostek hodowlanych, czyli dla stad ogierów, zakÅ‚adów treningowych i stadnin koni zaczęła siÄ™ równia pochyÅ‚a. PaÅ„stwowa hodowla stacza siÄ™ po niej do dziÅ› i staczać siÄ™ bÄ™dzie jeszcze czas jakiÅ›, zanim caÅ‚kiem nie umrze. To, że zniknie z powierzchni ziemi, jest pewne jak amen w pacierzu. Nie wiadomo tylko, czy to potrwa jeszcze 2 czy 5, czy może 15 lat.

BiaÅ‚y Bór podupadaÅ‚, a wraz z nim rozgrywane tam zawody w WKKW bladÅ‚y coraz bardziej. W tym czasie rozkwitÅ‚ Strzegom. DziÄ™ki inicjatywie Marcina Konarskiego, jego uporowi, konsekwencji, a przede wszystkim talentowi organizacyjnemu, markÄ… rozpoznawalnÄ… w Å›wiecie WKKW staÅ‚y siÄ™ zawody w Strzegomiu. Ranga stale rosÅ‚a: najpierw zawody eliminacyjne Pucharu Åšwiata (od 2003 r.), aż wreszcie jego finaÅ‚ (2009). Teraz czerwcowe zawody PÅš majÄ… jednoczeÅ›nie rangÄ™ Pucharu Narodów (czyli CCIO), jako jedyne na Å›wiecie! A obsada jest porównywalna z tÄ…, jakÄ… mieliÅ›my okazjÄ™ oglÄ…dać 27 lat temu w BiaÅ‚ym Borze. W żadnej innej konkurencji jeździeckiej polscy miÅ‚oÅ›nicy jeździectwa nie mogÄ… oglÄ…dać rokrocznie tylu medalistów mistrzostw Å›wiata, Europy czy nawet Igrzysk Olimpijskich, co w Strzegomiu.

Paradoksem jest to, że pozycjÄ™ organizatora najlepszych zawodów miÄ™dzynarodowych w Polsce w WKKW zdobyÅ‚o miejsce, które ma… najgorsze podÅ‚oże do tej konkurencji (z tych miejsce, gdzie zawody WKKW siÄ™ odbywajÄ…). 

Znakiem czasów staÅ‚o siÄ™ też to, że wszystkie ważne zawody w Polsce (we wszystkich konkurencjach) odbywajÄ… siÄ™ już wszÄ™dzie tylko nie w paÅ„stwowych stadninach (z jednym wyjÄ…tkiem) czy stadach ogierów, jak to miaÅ‚o miejsce w latach 60., 70. czy nawet jeszcze 80. ubiegÅ‚ego wieku. Te najlepsze rozgrywane sÄ… teraz albo w oÅ›rodkach prywatnych, jak Strzegom, Baborówko, czy Jaroszówka, lub komunalnych, jak Sopot, żeby pozostać tylko przy WKKW. A tym wyjÄ…tkiem jest Stadnina Koni Racot, gdzie zawody w WKKW odbywajÄ… siÄ™ dziÄ™ki pasji Jacka GaÅ‚czyÅ„skiego.

Kiedy ponad dwa lata temu ANR wydzierżawiÅ‚a obiekt w BiaÅ‚y Borze paÅ„stwu Annie i Arturowi MaÅ„czakom, wÅ‚aÅ›cicielom firmy Coval, produkujÄ…cej i sprzedajÄ…cej narzÄ™dzia, WKKW byÅ‚o tam w formie szczÄ…tkowej. Nowi gospodarze ambitnie postawili odzyskać utraconÄ… przez BiaÅ‚y Bór markÄ™ organizatora liczÄ…cych siÄ™ w Europie zawodów w WKKW. W ogóle postawili na sport jeździecki. Na czworoboku, którego urodÄ… zachwycali siÄ™ uczestnicy CCIO w 1986 roku, wymienili podÅ‚oże na kwarcowe, dziÄ™ki czemu można tam rozgrywać wiele imprez w roku. Stworzyli cykl zawodów w skokach przez przeszkody (na razie gÅ‚ównie w obsadzie krajowej), organizujÄ… zawody w ujeżdżeniu, z tegorocznymi mistrzostwami Polski mÅ‚odych jeźdźców wÅ‚Ä…cznie.

Najważniejsze byÅ‚o dla pp. MaÅ„czaków – i chyba jest –WKKW. „Jest” – taki wniosek można wyciÄ…gnąć z faktu, że zgÅ‚osili do FEI chęć organizacji mistrzostw Europy juniorów w 2015 roku i dostali tÄ™ imprezÄ™. A wiÄ™c przynajmniej do 2015 roku miÄ™dzynarodowe zawody w WKKW powinny siÄ™ w BiaÅ‚ym Borze odbywać, choćby po to, aby trenować formÄ™ przed MEJ. „Chyba”, bo widać byÅ‚o ostatnio zadyszkÄ™ finansowÄ…. No i ta niezrozumiaÅ‚a rezygnacja z usÅ‚ug MaÅ‚gorzaty Odyniec. Jak siÄ™ chce robić dobre zawody, trzeba siÄ™ opierać na fachowcach. Brak pani MaÅ‚gorzaty byÅ‚o widać na październikowych zawodach bardzo wyraźnie, a liczba popeÅ‚nionych bÅ‚Ä™dów sprawiÅ‚a, że zdaniem Pera Magnussona, w stosunku do majowych zawodów, pod wzglÄ™dem organizacyjnym zostaÅ‚ zrobiony krok w tyÅ‚. Na szczęście odwrotnie byÅ‚o pod wzglÄ™dem frekwencji. 

 

Wróćmy do poczÄ…tków „panowania” pp. MaÅ„czaków w BiaÅ‚ym Borze.

Z niepokojem i smutkiem patrzyÅ‚em na obsadÄ™ miÄ™dzynarodowych zawodów, jakie zorganizowali w 2012. ByÅ‚a skromna. Także te majowe, tegoroczne, nie powalaÅ‚y na kolana pod tym wzglÄ™dem. Dopiero ostatnie, październikowe zawody pozwalajÄ… na optymizm: 164 konie w caÅ‚ych zawodach, wÅ‚Ä…cznie z klasami krajowymi, 27 koni w rzadko rozgrywanym konkursie CCI***. No i te nazwiska: Sara Algotsson-Ostholt, Andreas Dibowski, Frank i Andreas Ostholtowie, Karin Donckers. Jest wiÄ™c szansa, że BiaÅ‚y Bór odzyska dawnÄ… markÄ™, tÄ™ sprzed 27 lat, że stanie siÄ™ miejscem równorzÄ™dnym dla Strzegomia.

Po co Polsce dwie wielkie imprezy w WKKW? – zapyta ktoÅ›. Dla kogo je organizować? Przecież dziÅ› w Polsce konie, które sÄ… w stanie sprostać wymogom CCI*** czy CIC***, można policzyć na palcach jednej rÄ™ki. To prawda.

Trzeba jednak być optymistÄ… – ta liczba bÄ™dzie rosnąć. To po pierwsze. Po drugie, chodzi o to, abyÅ›my mogli oglÄ…dać w Polsce najlepszych jeźdźców z caÅ‚ego Å›wiata, nie tylko w jednym miejscu. W Anglii rozgrywane sÄ… dwie imprezy 4-gwiazdkowe: w maju w Badminton, a jesieniÄ… w Burghley i nie sÄ… przeznaczone tylko dla Anglików, ale dla jeźdźców z caÅ‚ego Å›wiata.

I po trzecie – nic tak  nie sprzyja postÄ™powi, jak konkurencja. A wiÄ™c bez obaw – od przybytku gÅ‚owa nie rozboli.

I na koniec jeszcze jedna konstatacja. Po sÅ‚ynnych CCIO sprzed 27 lat zapanowaÅ‚a wrÄ™cz moda, że jak sÄ… w BiaÅ‚ym Borze zawody w WKKW, to wypada tam być. PamiÄ™tam, że z Warszawy caÅ‚e grupy znajomych siÄ™ umawiaÅ‚y na wspólnÄ… jazdÄ™ do BiaÅ‚ego Boru, na kibicowanie jeźdźcom i koniom. Tego obecnie nie ma. Na październikowych zawodach obsada iloÅ›ciowa i jakoÅ›ciowa byÅ‚a już bardzo dobra. Niestety, liczba widzów nadal wiÄ™cej niż skromna. Ale wierzÄ™, że w miarÄ™ jak BiaÅ‚y Bór bÄ™dzie odzyskiwaÅ‚ markÄ™, odzyska też wiernych widzów.

Marek Szewczyk

 

 

 





Ten artykuł pochodzi ze strony HipoLogika Marka Szewczyka
https://hipologika.pl

URL tej publikacji:
https://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=12