Chińskie fraki

Data 12.07.2024, 17:20:00 | Temat: Felietony

We wtorek 9 lipca w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego z inicjatywy PZJ odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie z zawodnikami nominowanymi na Igrzyska Olimpijskie w trzech konkurencjach jeździeckich. Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, że w tym samym czasie dotarÅ‚ tam sprzÄ™t zamówiony przez PZJ dla olimpijczyków. W tej liczbie byÅ‚y fraki ujeżdżeniowe. I od razu zrobiÅ‚ siÄ™ problem.

Z czterech amazonek (trzy + rezerwowa) dwie zgÅ‚osiÅ‚y zastrzeżenia do tych fraków. Przede wszystkim chodziÅ‚o o ich dopasowania do sylwetek zawodniczek, a wÅ‚aÅ›ciwie niedopasowanie. Również jakość materiaÅ‚u (plastikopodobny, nieoddychajÄ…cy) budziÅ‚a zastrzeżenia.


OkazaÅ‚o siÄ™, że fraki zostaÅ‚y wyprodukowane w Chinach, ale nie byÅ‚y szyte na miarÄ™, z wykorzystaniem konkretnych wymiarów czÅ‚onkiÅ„ kadry olimpijskiej, bo tych wymiarów nikt od zawodniczek nie pobieraÅ‚ i nie wysyÅ‚aÅ‚ do chiÅ„skiej firmy. Firmy, która nie ma żadnego doÅ›wiadczenia w szyciu tego typu, bardzo specyficznego ubioru. Fraki oczywiÅ›cie różniÄ… siÄ™, bo jeden jest Xl, drugi L, a kolejny M, itp. Ale nie tylko o rozmiar chodzi. Oto jakie konkretnie zastrzeżenia do nowego fraka ma Katarzyna Milczarek.

  

Informuję, że otrzymany dnia 09.07.2024 sprzęt (frak) niestety nie jest dopasowany do mojej sylwetki, co krępuje moje ruchy podczas jazdy.
Ponadto obciążenia póÅ‚ fraka, zamieszczone na ich zakoÅ„czeniach obijajÄ…c siÄ™ o boki konia powodujÄ… u niego irytacjÄ™, a po ich usuniÄ™ciu (bo istnieje taka możliwość) nie podszyte podszewkÄ… poÅ‚y fraka sÄ… zbyt lekkie i „fruwajÄ…” co powoduje jeszcze wiÄ™ksze zdenerwowanie i lÄ™k u konia.
W zwiÄ…zku z powyższym, start w tym fraku może w znaczÄ…cy sposób wpÅ‚ynąć na obniżenie wyniku startu gÅ‚ównego na IO.
 
Z wyrazami szacunku
Katarzyna Milczarek

 

A prezes PZJ, Marcin KamiÅ„ski, do którego skierowany byÅ‚ powyższy mail, odpowiedziaÅ‚ tak:

 

Z pokorą przyjmuję te informacje, oczywiście nie zmuszamy do udziału jeżeli w ocenie zawodnika jest to niebezpieczne.

 

Delikatnie mówiÄ…c, odpowiedź maÅ‚o elegancka.  

 

Wydaje siÄ™, że skoro PZJ (kto konkretnie nie wiem) nawaliÅ‚ w tej sprawie, to teraz powinien zrobić wszystko, aby to naprawić. Zażądać od chiÅ„skiej firmy, aby szybko dokonaÅ‚a – nazwijmy to - poprawek krawieckich, zgodnie z wymiarami ciaÅ‚a zawodniczek (tych, które majÄ… obiekcje), po uprzednim otrzymaniu od nich tych wymiarów. Czasu jeszcze trochÄ™ jest.

 

Nie sposób sobie wyobrazić, aby doszÅ‚o do tego, że zawodniczka podczas startu olimpijskiego bÄ™dzie odczuwaÅ‚a dyskomfort z powodu niedopasowanego sprzÄ™tu. Trudno też sobie wyobrazić, aby jedna czy dwie amazonki z naszej ekipy startowaÅ‚y w nowych frakach, a jedna czy dwie – w „starych”. Czyli takich, w których do tej pory startowaÅ‚y na zawodach miÄ™dzynarodowych. Innego koloru i fasonu niż te olimpijskie, ale dopasowane, bo szyte na miarÄ™.

 

Bo jak bywaÅ‚o do tej pory? Otóż zawodniczki z czoÅ‚ówki ujeżdżenia zamawiaÅ‚y fraki w renomowanych firmach zachodnich (znanych z tego, że szyjÄ… fraki wysokiej jakoÅ›ci) po uprzednim podaniu konkretnych wymiarów ciaÅ‚a, tych, jakie dana firma wymagaÅ‚a. A wówczas, choć bez przymiarki u producenta, taki frak pasowaÅ‚ i zawodniczka siÄ™ w nim dobrze czuÅ‚a.

 

Jak to byÅ‚o np. przed IO w Londynie w 2012 roku? Jak mi powiedziaÅ‚a Katarzyna Milczarek, która byÅ‚a wówczas  czÅ‚onkiem polskiej, trzyosobowej ekipy, PZJ przeznaczaÅ‚ na każdego zakwalifikowanego olimpijczyka konkretnÄ… sumÄ™ (zdaje siÄ™, że byÅ‚o to wówczas 20 tys. zÅ‚), za którÄ… ów zawodnik mógÅ‚ kupować to, co mu byÅ‚o niezbÄ™dne. Np. buty jeździeckie, siodÅ‚o, czy frak. OczywiÅ›cie wszystko na miarÄ™, z renomowanej firmy. A rachunki wysyÅ‚aÅ‚ do PZJ, który zwracaÅ‚ olimpijczykowi pieniÄ…dze do wysokoÅ›ci wyznaczonego limitu.

 

Czyż ta metoda nie byÅ‚a lepsza? Lepsza od tej, jakÄ… obecnie zastosowaÅ‚ PZJ, biorÄ…c na siebie wybór firm, fasonów, rozmiarów itp? Nawiasem mówiÄ…c fraki owej nieznanej na jeździeckim rynku chiÅ„skiej firmy byÅ‚y testowane przez polskie zawodniczki z kadry narodowej w 2023 roku i ich ocena tychże fraków byÅ‚a negatywna. Åšwiadczy o tym mail z 20 października 2023 roku wysÅ‚any do Marcina KamiÅ„skiego przez Bartosza JurÄ™, który pisaÅ‚ w imieniu grupy kilku zawodniczek, w tym swojej żony.

 

Z frakami ujeżdżeniowymi chiÅ„skiej firmy mogÄ… być niebawem dalsze problemy. Bo fraki te zostaÅ‚y zamówione także dla zawodników (a wÅ‚aÅ›ciwie zawodniczek) z kadr: mÅ‚odzieżowej, juniorskiej czy mÅ‚odzieży startujÄ…cej na kucach. A seria ich mistrzostw Europy zaczyna siÄ™ na dniach. Można siÄ™ spodziewać kolejnych sytuacji, że mogÄ… nie pasować do sylwetek konkretnych amazonek.

 

CaÅ‚e zamieszanie z frakami ujeżdżeniowymi dla zawodniczek, które bÄ™dÄ… startować na IO w Paryżu, pokazuje jedno – brak profesjonalizmu wÅ‚adz PZJ. Kogo konkretnie – nie wiem, ale odpowiedzialność spada na caÅ‚y zarzÄ…d PZJ.

Marek Szewczyk

Sprostowanie

Firma szyjÄ…ca fraki nie jest chiÅ„ska, a francuska i nazywa siÄ™ Harcour, co nie zmienia faktu, że fraki szyte sÄ… w Chinach. Za ten błąd przepraszam. 

Po tym tekÅ›cie zadzwoniÅ‚o do mnie wiele osób z różnego rodzaju wyjaÅ›nieniami, uzupeÅ‚nieniami. Wynika z nich, że najwiÄ™kszym problemem jest nie to gdzie i przez kogo sÄ… szyte fraki, tylko to, że docierajÄ… do zawodników tuż przed najważniejszymi startami, co utrudnia ewentualne poprawki, bo że nie sÄ… szyte na miarÄ™, jest teraz normÄ…





Ten artykuł pochodzi ze strony HipoLogika Marka Szewczyka
https://hipologika.pl

URL tej publikacji:
https://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=575