Na marginesie warszawskiego zjazdu

Data 1.07.2025, 21:40:45 | Temat: Felietony

Przebieg zjazdu sprawozdawczo-wyborczo-statutowego Warszawsko-Mazowieckiego Związku Jeździeckiego (30 czerwca) pod kilkoma względami był budujący.

 

Po pierwsze frekwencja. Na 105 klubów zarejestrowanych w W-MZJ wydano aż 93 mandaty! Liczby mandatów nie należy mylić z liczbÄ… delegatów obecnych na zjeździe, gdyż niektórzy reprezentowali po kilka klubów (do tego wÄ…tku jeszcze wrócÄ™). SÄ…dzÄ™, że fizycznie na zjeździe zameldowaÅ‚o siÄ™ ok. 85 delegatów. Tak czy inaczej - 85 osób oraz 93 mandaty - jest to rekordowa frekwencja w historii W-MZJ.

 

To pozytywny objaw, że tak duża część jeździeckiego Å›rodowiska na Mazowszu byÅ‚a zainteresowana tym, co siÄ™ w tym Å›rodowisku dziaÅ‚o i dziać bÄ™dzie. Kto bÄ™dzie ich reprezentowaÅ‚, czy jak kto woli, kto bÄ™dzie zarzÄ…dzaÅ‚ tym Å›rodowiskiem w najbliższych 4 czy może 3 latach (do tego też jeszcze wrócÄ™).


Dwie kandydatki

Tak się złożyło, że o funkcję prezesa W-MZJ postanowiły rywalizować dwie panie. Już to samo w sobie jest przejawem pewnego pozytywnego zjawiska społecznego, że kobiety nie zamierzają ciągle stać w drugim szeregu za mężczyznami, a odważnie sięgają po kierownicze role.

 

Obie panie z pokolenia okoÅ‚o 40 lat. Obie zaprezentowaÅ‚y wczeÅ›niej (na stronie W-MZJ) swój program i przedstawiÅ‚y potencjalny skÅ‚ad zarzÄ…du, jeÅ›li to one wygrajÄ…. Obie potem podczas zjazdu swój program przedstawiaÅ‚y zebranym delegatom, a nastÄ™pnie odpowiadaÅ‚y na ich pytania. Delegaci mieli w kim wybierać, tym bardziej, że w drużynach obu kandydatek byÅ‚y zacne osoby, na które chciaÅ‚oby siÄ™ gÅ‚osować. To byÅ‚a demokracja w dobrym wydaniu.

 

No i zaskakujÄ…cy finaÅ‚, czyli wynik gÅ‚osowania – remis po 46 gÅ‚osów. Nie pamiÄ™tam, aby w historii polskiego jeździectwa przy gÅ‚osowaniu na najważniejszÄ… (w danym obszarze) funkcjÄ™ padÅ‚ remis. Dopiero druga tura wyÅ‚oniÅ‚a zwyciężczyniÄ™.

 

Nie bÄ™dÄ™ podawaÅ‚ nazwisk, bo kto wygraÅ‚, a kto przegraÅ‚, czytelnicy dobrze już wiedzÄ… z mediów elektronicznych. Moim celem w tym tekÅ›cie nie jest bowiem dokÅ‚adna relacja ze zjazdu, a przy jego okazji zwrócenie uwagi na pewne zjawiska.

 

Przygotowanie delegatów

Niestety, tu już tak sielankowo nie byÅ‚o. DaÅ‚o siÄ™ zauważyć, że duży odsetek delegatów nie przeczytaÅ‚ (nie mówiÄ…c już o przestudiowaniu) dokumentów przygotowanych dla nich przez ustÄ™pujÄ…ce wÅ‚adze i zamieszczonych z regulaminowym wyprzedzeniem czasowym na stronie internetowej W-MZJ. Kiedy przychodziÅ‚o do zatwierdzania dokumentów typu porzÄ…dek obrad i kolejnych regulaminów, a to pociÄ…gaÅ‚o za sobÄ… wnioski, że to trzeba zmienić, a to wykreÅ›lić, bo… i tu padaÅ‚o uzasadnienie wnioskodawców, to wielu delegatów w ogóle nie wiedziaÅ‚o o czym jest mowa i gdzie znaleźć ten czy inny sporny zapis. A to z kolei rodziÅ‚o problem, że nie wiedzieli czy zagÅ‚osować za wnioskiem, czy przeciw, i dlaczego.

 

PiszÄ™ o tym, bo jest to problem w skali caÅ‚ego polskiego jeździectwa. Innych WZJ-tów oraz PZJ. To pokazuje, jak istotny jest wybór delegatów, czy to na zjazd WZJ, czy na zjazd PZJ. Aby to byÅ‚y osoby, które umiejÄ… (i chcÄ…) czytać dokumenty i znajÄ… procedury obowiÄ…zujÄ…ce na zjazdach.

Ciągłość rządzenia.

Tak siÄ™ zÅ‚ożyÅ‚o, że jedna osoba z poprzedniego zarzÄ…du zostaÅ‚a wybrana na kolejnÄ… kadencjÄ™. Nie byÅ‚o wiÄ™c sytuacji, która jest – niestety – powszechna w polskim jeździectwie, że caÅ‚y poprzedni skÅ‚ad odchodzi, a przychodzÄ… zupeÅ‚nie nowi ludzie.

PiszÄ™ „niestety”, gdyż sytuacja, że wszyscy sÄ… nowi, nie jest dobra. Lepsza z punktu widzenia efektywnoÅ›ci rzÄ…dzenia jest taka, że tylko część ciaÅ‚a rzÄ…dzÄ…cego koÅ„czy urzÄ™dowanie, ale część zostaje i zapewnia owÄ… ciÄ…gÅ‚ość, co jest czymÅ› pozytywnym samo w sobie. 

 

W przypadku wÅ‚adz W-MZJ, gdzie zarzÄ…d (wraz z prezesem) liczy 7 osób, lepsze dla owej ciÄ…gÅ‚oÅ›ci byÅ‚oby, aby dwie, a może nawet trzy osoby z ustÄ™pujÄ…cego zarzÄ…du mogÅ‚y pozostać w tym wybranym na kolejnÄ… kadencjÄ™.

 

Wiem, że takich sytuacji nie da się stworzyć poprzez apele. Ale to można zadekretować. Jak? Poprzez odpowiednie zmiany w statucie.

 

Jak by to miaÅ‚o wyglÄ…dać? Wystarczy siÄ™ wzorować na FEI. Weźmy pierwszy przykÅ‚ad z brzegu. Komisja skoków w FEI liczy 4 osoby. Każda z nich ma prawo zasiadać w tejże komisji 4 lata. Ale jednej z nich sÄ… przypisane lata 2021-2024, dwóm nastÄ™pnym lata 2022-2026, a czwartej 2024-2028.

Wybory trzeba przeprowadzać częściej niż raz na 4 lata, ale ciągłość rządzenia jest zapewniona.

 

Wiem, czytajÄ…cy te sÅ‚owa zapewne zareagujÄ… tak – to zbyt rewolucyjny pomysÅ‚, nie ma szans, aby siÄ™ u nas przyjÄ…Å‚.

Powiem tak -  to jest kwestia dojrzewania do pewnych rozwiÄ…zaÅ„. A do optymizmu w kwestii tego dojrzewania skÅ‚ania mnie przebieg warszawskiego zjazdu.

Skracanie kadencji

Kiedy w 2021 roku na zjeździe W-MZJ w Jaroszowej Woli podnosiÅ‚em kwestiÄ™, że trzeba skrócić kadencjÄ™ wÅ‚adz W-MZJ, aby jÄ… wyrównać z kadencjÄ… wÅ‚adz PZJ, zostaÅ‚em zakrzyczany przez ówczesnÄ… paniÄ… prezes, wspieranÄ… przez zaproszonych przez niÄ… na zjazd prawników, że jest to niemożliwe, bo kadencja musi ona trwać tyle, ile jest zapisane w statucie, czyli 4 lata.

 

Kiedy pisaÅ‚em o tym na blogu i mówiÅ‚em na zjazdach PZJ, to uzyskiwaÅ‚em odpowiedź, że nie można skracać biegnÄ…cej kadencji. Trzeba uruchomić dÅ‚ugi i skomplikowany proces wyglÄ…dajÄ…cy tak: najpierw trzeba dokonać zmian w statucie, doczekać siÄ™ jego zatwierdzenia w KRS, nastÄ™pnie zwoÅ‚ać nadzwyczajny zjazd, który dokona wyborów na owÄ… skróconÄ… kadencjÄ™.

 

I co? KadencjÄ™ w PZJ mamy już skróconÄ… i dostosowanÄ… do cyklu olimpijskiego. A ustÄ™pujÄ…ce wÅ‚adze W-MZJ zaproponowaÅ‚y skrócenie kadencji. OczywiÅ›cie chodzi tylko o tÄ™ jednÄ… 2025-2028. I to nie w owym dÅ‚ugim trybie zacytowanym powyżej, a w trybie warunkowym. A wyglÄ…da to tak: zjazd dokonuje zmian w statucie, ten jest kierowany do KRS i jeÅ›li ten organ zatwierdzi zmiany, to kadencja wybranych wÅ‚adz bÄ™dzie liczyć 3 lata. JeÅ›liby z jakichÅ› powodów (co jest maÅ‚o prawdopodobne) nie zatwierdziÅ‚, to kadencja wybranych wczoraj wÅ‚adz potrwa 4 lata.

 

I co – można? Można. Jak mówi stare powiedzenie – jak siÄ™ chce, to można. Trzeba tylko chcieć. UstÄ™pujÄ…cy zarzÄ…d takie rozwiÄ…zanie zaproponowaÅ‚ i takie zmiany w statucie zostaÅ‚y przez delegatów przegÅ‚osowane.

Jeden delegat – jeden gÅ‚os

UstÄ™pujÄ…cy zarzÄ…d W-MZJ zaproponowaÅ‚ jeszcze jednÄ… ważnÄ… zmianÄ™ w statucie. Nazwijmy jÄ… umownie „jeden delegat, jeden gÅ‚os”. Chodzi o to, aby nie byÅ‚a możliwa tako oto sytuacja, że na przykÅ‚ad delegat z klubu X poza swoim gÅ‚osem, ma jeszcze upoważnienia z klubów Y i Z i w sumie dysponuje nie jednym, a trzema gÅ‚osami.

 

Pozwoliłem sobie wyrazić podczas zjazdu uznanie dla ustępującego zarządu, że zaproponował te dwie zmiany w statucie, czym byłem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście głosowałem za nimi i namawiałem innych, aby też tak czynili. Obie te zmiany przeszły i teraz z nadzieją czekamy na ich zatwierdzenie w KRS.

 

JeÅ›li już mówiliÅ›my o możliwoÅ›ci dysponowania kilkoma mandatami przez jednego delegata, to warto zwrócić uwagÄ™ na przewrotność losu. W 2021 roku na poprzednim zjeździe wyborczym W-MZJ ówczesna pani prezes (ubiegajÄ…ca siÄ™ wówczas o drugÄ… kadencjÄ™), wspierana przez późniejszego prezesa PZJ oraz prawniczkÄ™, która z kolei później objęła funkcjÄ™ rzecznika dyscyplinarnego PZJ (z opÅ‚akanym skutkiem), zdominowali wyniki zjazdu wÅ‚aÅ›nie poprzez system kumulowania kilku mandatów w jednym rÄ™ku. PrzegÅ‚osowywali co chcieli, gdyż mieli miażdżącÄ… przewagÄ™ w liczbie mandatów w swoich i w rÄ™kach swoich (ówczesnych) zwolenników.

ZaskoczyÅ‚o to pozostaÅ‚ych delegatów. WywoÅ‚aÅ‚o protesty, które nic nie daÅ‚y, gdyż statut W-MZJ, ani prawo w ogóle, nie zabraniaÅ‚y takich praktyk.

 

IroniÄ… losu okazaÅ‚ siÄ™ ostateczny wynik gÅ‚osowania na prezesa W-MZJ na wczorajszym zjeździe. Kandydatka, która ostatecznie przegraÅ‚a, cztery lata temu byÅ‚a beneficjentkÄ… owego systemu kumulowania kilku mandatów w jednym rÄ™ku. Nic mi nie wiadomo, aby na tym zjeździe jej strona ponownie siÄ™gnęła po tÄ™ broÅ„, zwÅ‚aszcza że wyszÅ‚a z propozycjÄ…, aby tej broni w przyszÅ‚oÅ›ci nie można byÅ‚o używać. A tymczasem wiem na pewno o dwóch delegatach ze strony wspierajÄ…cej tÄ™, która ostatecznie wygraÅ‚a, że mieli w sumie 8 mandatów. A kandydatka reprezentujÄ…ca ustÄ™pujÄ…cy zarzÄ…d przegraÅ‚a w „dogrywce” 3 gÅ‚osami! No cóż, ciÅ›nie siÄ™ na usta przysÅ‚owie – kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

Hurtem czy indywidualnie

Na wczorajszym zjeździe na poczÄ…tkowym etapie porzÄ…dku obrad przy jakiejÅ› innej okazji poruszona zostaÅ‚a kwestia, czy gÅ‚osowanie nad absolutorium dla ustÄ™pujÄ…cego zarzÄ…du można przeprowadzać indywidualnie dla każdego czÅ‚onka owego zarzÄ…du. Prawnik zaproszony przez wÅ‚adze W-MZJ wskazaÅ‚, że statut mówi o gÅ‚osowaniu dla caÅ‚ego ciaÅ‚a, jakim jest zarzÄ…d. MiaÅ‚em w tej kwestii odpowiedź od kancelarii prawnej obsÅ‚ugujÄ…cej PZJ. CzekaÅ‚em z tÄ… informacjÄ… do – moim zdaniem – najwÅ‚aÅ›ciwszego momentu, czyli do punktu „Udzielenie absolutorium zarzÄ…dowi W-MZJ za kadencjÄ™ 2021-2025”. ChciaÅ‚em zaproponować wniosek, aby gÅ‚osowanie odbywaÅ‚o siÄ™ indywidualnie dla każdego czÅ‚onka zarzÄ…du osobno. Niestety, prowadzÄ…cy zebranie odebraÅ‚ mi gÅ‚os, argumentujÄ…c, że ta kwestia zostaÅ‚a już rozstrzygniÄ™ta. Nie mogÅ‚em wiÄ™c zaprezentować stanowiska kancelarii obsÅ‚ugujÄ…cej PZJ, a ten gÅ‚os powinniÅ›my chyba w Å›rodowisku jeździeckim poważać bardziej niż gÅ‚os innych prawników.

 

Pozwolę sobie jednak przedstawić całą tę kwestię, ze względu na przyszłość.

 

Moje pytanie zadane mailowo brzmiaÅ‚o: czy możliwe jest i co trzeba przegÅ‚osować, aby absolutorium dotyczyÅ‚o poszczególnych czÅ‚onków zarzÄ…du ( w tym również tych, którzy wczeÅ›niej zÅ‚ożyli rezygnacjÄ™)?

 

A oto odpowiedź kancelarii:

Ustawa prawo o stowarzyszeniach nie przewiduje (w przeciwieÅ„stwie do kodeksu spóÅ‚ek handlowych) obowiÄ…zku gÅ‚osowania nad absolutorium dla czÅ‚onków zarzÄ…du. ObowiÄ…zek taki może wynikać jedynie ze statutu i to statut może okreÅ›lać konsekwencje zwiÄ…zane z nieuzyskaniem absolutorium.

 

Statut W-MZJ w § 23 ust. 3 wskazuje, że na wniosek Komisji Rewizyjnej Walne Zebranie Delegatów gÅ‚osuje nad udzieleniem absolutorium ustÄ™pujÄ…cemu zarzÄ…dowi W-MZJ. Powyższe oznacza, że gÅ‚osowanie nad absolutorium jest możliwe w przypadku zÅ‚ożenia odpowiedniego wniosku przez KomisjÄ™ RewizyjnÄ…. Treść przepisu wskazuje, że uchwaÅ‚a w przedmiocie absolutorium dotyczy caÅ‚ego ustÄ™pujÄ…cego zarzÄ…du, a nie jego pojedynczych czÅ‚onków (jak to ma miejsce np. w kodeksie spóÅ‚ek handlowych, gdzie mowa jest o absolutorium dla „czÅ‚onków organów”). Niezależnie od takiej konstrukcji przepisu statutu, w naszej ocenie możliwe jest gÅ‚osowanie nad absolutorium dla poszczególnych czÅ‚onków ustÄ™pujÄ…cego zarzÄ…du, o ile taki wniosek zgÅ‚osiÅ‚a Komisja Rewizyjna.

 

Niezależnie od powyższego, w naszej ocenie możliwe jest również gÅ‚osowanie nad absolutorium dla poszczególnych czÅ‚onków zarzÄ…du, również czÅ‚onków zarzÄ…du, którzy zrezygnowali wczeÅ›niej w funkcji, jeżeli zgÅ‚oszono propozycjÄ™ takiego gÅ‚osowania i propozycja ta uzyskaÅ‚a poparcie wiÄ™kszoÅ›ci delegatów Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów W-MZJ (§ 20 ust. 6 zdanie drugie statutu W-MZJ), bÄ…dź wniosek taki zostaÅ‚ zgÅ‚oszony jako wolny wniosek podczas Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów W-MZJ (w takim przypadku również możliwe jest gÅ‚osowanie nad dopuszczeniem wniosku pod gÅ‚osowanie, decyzjÄ™ w tym przedmiocie powinien podjąć przewodniczÄ…cy zebrania).

 

PrzytoczyÅ‚em tÄ™ opiniÄ™ z myÅ›lÄ…, że warto upowszechnić poglÄ…d, że jest możliwe, abyÅ›my w naszym jeździeckim Å›rodowisku taki sposób rozliczanie wÅ‚adz zaczÄ™li stosować. OczywiÅ›cie najlepiej poprzez zmiany zapisów w statutach. Używam liczby mnogiej, bo sÄ…dzÄ™, że warto, aby taki tryb postÄ™powania wprowadzaÅ‚y zarówno WZJ-ty, jak i PZJ.

 

Dojrzewanie do tego, aby do tego doszło, zapewne potrwa, ale piszę o tym z nadzieją, że na następnym zjeździe (czy to WZJ-tu, czy PZJ-tu) znowu zostanę pozytywnie zaskoczony.

Marek Szewczyk

 

 





Ten artykuł pochodzi ze strony HipoLogika Marka Szewczyka
https://hipologika.pl

URL tej publikacji:
https://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=605