Mistrzostwa Europy w WKKW w pigułce
Mistrzostwa Europy w WKKW formalnie już się rozpoczęły - uroczystym otwarciem we Wrocławiu w świateczny wtorek 15 sierpnia. Rywalizacja rozpocznie się w czwartek 17 sierpnia. Zanim poznamy tegorocznych medalistów i dowiemy się, jak wypadnie pięciu polskich reprezentantów, może nie od rzeczy będzie przypomnieć medalistów wszystkich wcześniejszych mistrzostw starego kontynentu i jak na ich tle wypadali Polacy.
Przed czytelnikami długa wyliczanka, ale może warto prze nią przebrnąć.
Marek Szewczyk
ME w WKKW a Polacy
1. 1953 Badminton (GBR)
40 jeźdźców z 6 krajów (bez POL)
- Arthur Lawrence Rock GBR Starlight
- Frank Weldon GBR Kilbary
- Hans Schwarzenbach SUI Vae Victis
Zespołowo: 3 ekipy - 2 wyeliminowane
- GBR (Frank Weldon / Kilbary, Reg Hindley / Speculation, Bertie Hill / Bambi)
2. 1954 Bazylea (SUI)
27 jeźdźców z 6 krajów (bez POL)
- Bertie Hill GBR Crispin
- Frank Weldon GBR Kilbary
- Arthur Lawrence Rock GBR Starlight
Zespołowo: 5 ekip - 3 wyeliminowane
- GBR (Berie Hill / Crispin, Frank Weldon / Kilbary, Laurence Rock / Starlight, Diana Mason / Tramella)
- FRG (Wilhelm Buesing / Trux von Kamax; August Luetke-Westheus / Hubertus; Klaus Wagner / Dachs; Max Huck / Fockdra von Kamax)
3. 1955 Windsor (GBR)
54 jeźdźców z 8 krajów (bez POL)
- Frank Weldon GBR Kilbary
- John Oram GBR Radar
- Bertie Hill GBR Countryman
Zespołowo: 5 ekip - 3 wyeliminowane
- GBR (Bertie Hill / Countryman, Frank Weldon / Kilbary, Laurence Rock / Starlight, Diana Mason / Tramella)
- SUI (Anton Buehler / Uranus; Hans Buehler / Richard; Marc Buechler / Tizian; Andrea Zindel / Vae Victis)
4. 1957 Kopenhaga (DEN)
27 jeźdźców z 6 krajów
- Sheila Willcox GBR High-and-Mighty
- August Luetke-Westhues FRG Franko II
- Jonas Lindgren SWE Eldorado
.......
13. Jan Kowalski POL Litawor
Kazimierz Buśko POL Czar Walca – nie uk.
Kazimierz Stawiński POL Czarownik – nie uk.
Zespołowo: 6 ekip - 3 wyeliminowane – w tym POL
- GBR (Sheila Willcox / High-and-Mighty, Ted Marsh / Wild Venture, Derek Allhusen / Laurien, Kit Tatham-Warter / Pampas Cat)
- FRG (August Luetke-Westhues / Franko II, Siegrfried Dehning / Fechtlanze, Reiner Klimke / Lausbub, Dieter Foeske / xxxxx)
- SWE (Jonas Lindgren / Eldorado, Evert Pettersen / Tom Raid, Petrus Kastenman / Illuster, K. G. Holm / Air)
elim: POL (Jan Kowalski / Litawor, Kazimierz Buśko / Czar Walca – nie uk.,
Kazimierz Stawiński / Czarownik – nie uk.) + dwie inne ekipy
5. 1959 Harewood (GBR)
64 jeźdźców z 11 krajów
- Hans Schwarzenbach SUI Burn Trout
- Frank Weldon GBR Samuel Johnson
- Derek Allhusen GBR Laurien
........
14. Andrzej Kobyliński* POL Wolbórz
20. Marek Roszczynialski* POL Ariol
22. Marian Babirecki* POL Volt
Andrzej Orłoś* POL Krokosz – nie uk.
Zespołowo: 10 ekip - 4 wyeliminowane
- FRG (August Luetke-Westhues / Franko II, Ottokar Pohlman / Polarfuchs, Siegfried Dehning / Fechtlanze, Reiner Klimke / Fortunat)
- GBR (Frank Weldon /Samuel Johnson, Derek Allhusen / Laurien, Jeremy Beale / Fulmer Folly, Sheila Waddington / Airs & Graces)
- FRA (Jehan Le Roy / Garden, Pierre Durand / Guiliano, Guy Lefrant, Nicias, Hugues Landon / Espionne)
- POL (Andrzej Kobyliński / Wolbórz, Marek Roszczynialski / Ariol, Marian Babirecki / Volt, Andrzej Orłoś / Krokosz - nie uk.)
6. 1962 Burghley (GBR)
27 jeźdźców z 4 krajów (bez POL)
- James Templar GBR M’Lord Conolly
- German Gajzumow ZSRR Granj
- Jane Wykeham-Musgrave GBR Ryebrooks
Zespołowo: 4 ekipy – wszystkie ukończyły – bez POL
- ZSRR (German Gajzumow /Granj, Pawel Dejew / Satrap, Lew Bakłyszkin / Chirurg, Saibattod Mursalimow / ???)
- IRL (Anthony Cameron / Sam Weller/, Harry Freeman-Jackson / St. Finbar, Virginia Freeman-Jackson / Irish Lace, Patrick Conolly-Carew / Ballyhoo)
- GBR (Frank Weldon / Young Pretender, Michael Bullen / Sea Breeze, Susan Fleet / The Gladiator, Peter Welch / Mister Wilson)
- ???
7. 1965 Moskwa (ZSRR)
38 jeźdźców z 7 krajów
- Marian Babirecki* POL Volt
- Lew Bakłyszkin ZSRR Rulon
- Horst Karsten FRG Condora
…….
5. Zbigniew Ciesielski* POL Skok
Jan Kowalczyk* POL Elba – elim. w krosie
Andrzej Orłoś* POL Dysproz – elim. w krosie
Zespołowo: 7 ekip – 3 wyeliminowane, w tym POL
- ZSRR (Lew Bakłyszkin / Rulon, Aleksander Jewdokimow / Padarok, Saibattod Mursalimow / Dżygit, Walentin Gorełkin / Opyt)
- IRL (Panny Moreton / Loughlin, Virginia Freeman-Jackson / Sam Weller, Eddie Boylan / Durlas Eile, Anthony Cameron / Lough Druid)
- GBR (Derek Allhusen / Lochinvar, Richard Meade / Barberry, Christine Sheppard / Fenjirao, Ben Jones / Master Bernard)
- ?
elim: POL (Marian Babirecki / Volt, Zbigniew Ciesielski / Skok, Jan Kowalczyk / Elba – elim. w krosie, Andrzej Orłoś / Dysproz – elim. w krosie) + 2 inne ekipy
8. 1967 Puchestown (IRL)
42 jeźdźców z 9 krajów
- Eddie Boylen IRL Durlas Eile
- Martin Whiteley GBR The Poacher
- Derek Allhusen GBR Lochinvar
.......
25. Wojciech Mickunas* POL Dżemila
26. Zbigniew Madejczyk* POL Winicjusz
Marian Babirecki* POL Bałagan – nie uk.; koń zakulał po stiplu
Piotr Milbrat* POL Babilon – nie uk. stipla
Marek Małecki POL Wewenda– nie uk., po upadku na stiplu zgładzona
Zespołowo: 8 ekip – 4 wyeliminowane, w tym POL
- GBR (Martin Whiteley / The Poacher, Derek Allhusen / Lochinvar, Ben Jones / Foxdor, Richard Meade / Barberry)
- IRL (Boylen / Durlas Eile, John Fowler / Dooney Rock, Lady Viscount Petersham / Sam Weller, kpt. W. B. Mullins / March Hawk)
- FRA (Jean-Jacques Guyon / Pitou, Daniel Lechevallier / Opera, Henry Michel / Ouragan I, Michel Cochenet / Artaban)
- GER (Jochen Mehrdorf / Iltschi, Horst Carsten / Condora, Ludwig Gosessing / Rebell, Peter Hoff / Abuel)
elim: POL (Wojciech Mickunas / Dżemila, Zbigniew Madejczyk / Winicjusz, Marian
Babirecki / Bałagan – nie uk., Piotr Milbrat / Babilon – nie uk.,) + 3 inne ekipy
9. 1969 Haras-du-Pin (FRA)
27 jeźdźców z 8 krajów
- Mary Gordon-Watson GBR Cornishman V
- Richard Walker GBR Pasha
- Bernd Messmann FRG Windspiel
........
8. Zbigniew Ciesielski* POL Skok
22. Jan Kłym* POL Deficyt
Stefan Kumorek* POL Bałagan – nie uk. krosu
Zbigniew Madejczyk POL Cerber – nie uk. krosu
Jacek Wierzchowiecki POL Doradca – nie uk. krosu
Wojciech Mickunas* POL Dźwięk – nie uk. krosu; (po pokonaniu krosu na czysto, koń złamał nogę w króliczej dziurze na odcinku między ostatnią przeszkodą a metą; zgładzony)
Zespołowo: 6 ekip – 2 wyeliminowane, w tym POL
- GBR (Richard Walker / Pasha, Derek Allhusen / Lochinvar, Pollyann Hely-Hutchinson / Count Jasper, Ben Jones / The Poacher)
- ZSRR (Jurij Solos / Fat, Aleksander Jewdokimow / Fahrad, Kamo Zakarian / Fugas, Y. Kepp / Hobot – elim.)
- FRG (Bernd Messmann / Windspiel, Kurt Mergler / Vaibel, Horst Karsten / Adagio, Otto Ammermann / Alpaca – elim.)
- FRA,
elim. POL (Zbigniew Ciesielski / Skok, Jan Kłym / Deficyt, Stefan Kumorek / Bałagan -nie uk., Wojciech Mickunas / Dźwięk – nie uk.), NRD.
10. 1971 Burghley (GBR)
45 jeźdźców z 9 krajów (bez POL)
- Princess Anne GBR Doublet
- Debbie West GBR Baccarat
- Stewarts Stevens GBR Classic Chips
Zespołowo: 7 ekip – 2 wyeliminowane
- GBR (Debbie West / Baccarat, Mary Gordon-Watson / Cornishman, Richard Meade / The Poacher, Mark Phillips / Great Ovations)
- ZSRR (Siergiej Muchin / Resfeder, Władimir Soroka / Obzor, Aleksander Jewdokimow / Fahrad, Jurij Solos / Rashod)
- IRL (William McLernon / Ballangarry, Diana Willson / Broken Promise, William Powell-Harris / Smokey VI, Ronnie McMahon / San Carlos)
11. 1973 Kijów* (ZSRR)
45 jeźdźców z 7 krajów
- Aleksander Jewdokimow ZSRR Jeger
- Herbert Bloecker FRG Albrant
- Horst Karsten FRG Sioux
.......
- Andrzej Kubiak POL Sopran
15. Jacek Wierzchowiecki* POL Gniew
19. Krzysztof Aftyka* POL Kult
Wojciech Mickunas* POL Dariusz – nie uk.
Jan Kłym POL* Plutokrata – nie uk.
Wojciech Wawszczak POL Skierko – nie uk.
*) o 1. m. zedycował czas bliższy normy w krosie, jako że Jewdokimow i Bloecker mieli taki sam wynik (100,0 pkt.) końcowy
Zespołowo: 7 ekip – 4 wyeliminowane, w tym POL
- FRG (Herbert Bloecker / Albrant, Horst Karsten / Sioux, Kurt Mergler / Vaibel, Harry Klugmann / El Paso)
- ZSRR (Aleksander Jewdokimow / Jeger, Władimir Soroka / Obzor, Jurij Salnikow / Bagazh, Walentin Gorełkin / Rok)
- GBR (Richard Meade / Wayfarer II, Lucinda Prior-Palmer / Be Fair, Janet Hodgson / Larkspur, Debbie West / Baccarat)
elim: POL (Jacek Wierzchowiecki / Gniew, Krzysztof Aftyka / Kult, Wojciech Mickunas / Dariusz – nie uk., Jan Kłym / Plutokrata – nie uk.) + 3 inne ekipy
12. 1975 Luhmuehlen (FRG)
54 jeźdźców z 11 krajów
- Lucinda Prior-Palmer GBR Be Fair
- Princess Anne GBR Goodwill
- Peter Gornuszko ZSRR Gusar
.......
20. Jacek Wierzchowiecki* POL Hangar
23. Krzysztof Aftyka POL Kult
33. Marek Małecki* POL Siros
34. Józef Kutysz* POL Infantado
36. Piotr Piasecki POL Slalom
Krzysztof Sońta* POL Nikiel – nie uk.; up. złamany obojczyk jeźdźca
Zespołowo: 10 ekip – 4 wyeliminowane
- ZSRR (Peter Gornuszko / Gusar, Wiktor Kalinin / Araks, Władimir Łanugin / Refleks, Władimir Tiszkin / Flot)
- GBR (Lucinda Prior-Palmer / Be Fair, Princess Anne / Goodwill, Sue Hatherly / Harley, Janet Hodgson / Larkspu – nie uk.)
- FRG (Herbert Bloecker / Albrant, Horst Karsten / Sioux, Kurt Mergler / Vaibel, Harry Klugmann / Veberod)
- IRL, 5. FRA,
- POL (Jacek Wierzchowiecki / Hangar, Marek Małecki / Siros, Józef Kutysz / Infantado, Krzysztof Sońta / Nikiel – nie uk. krosu)
13. 1977 Burghley (GBR)
41 jeźdźców z 8 krajów
- Lucinda Prior-Palmer GBR George
- Karl Schultz FRG Madrigal
- Horst Karsten FRG Sioux
.........
18. Jacek Wierzchowiecki* POL Hangar
27. Józef Kutysz* POL Infantado
23. Janusz Bobik* POL Tropik
Jan Skoczylas* POL Kadm – nie uk.
Piotr Piasecki POL Siros – nie uk.
Piotr Skwira POL Stempel – nie uk.
ukończyło 29 jeźdźców (70,73%)
Zespołowo: 7 ekip – 1 wyeliminowana
- GBR (Lucinda Prior-Palmer / George, Jane Holderness-Roddam / Warrior, Christopher Collins / Smokey VI, Clarissa Strachan / Mary Sovereign)
- FRG (Karl Schultz / Madrigal, Horst Karsten / Sioux, Hanna Huppelsberg-Zwoeck / Akzent, Harry Klugmann / El Paso)
- IRL (John Watson / Cambridge Blue, Eric Horgan / Pontoon, Patsy Maher / Ballagarry, Norman van de Vater / Blue Tom Tit)
- FRA
- ZSRR
- POL (Jacek Wierzchowiecki / Hangar, Janusz Bobik / Tropik, Józef Kutysz / Infantado, Jan Skoczylas / Kadm – nie uk.)
elim: ? (jedna ekipa)
14. 1979 Luhmuehlen (FRG)
60 jeźdźców z 12 krajów
1. Nils Hagensen DEN Monaco
2. Rachel Byliss GBR Gurgle the Greek
3. Ruediger Schwarz FRG Power Game
.......
17. Jacek Bobik* POL Harmonia
29. Stanisław Jasiński* POL Hangar
35. Piotr Piasecki* POL Kwakier
40. Mirosław Szłapka POL Erywań
42. Konstatnty Fras POL Prom
Jacek Wierzchowiecki* POL Selenit – nie uk.
Zespołowo: 10 ekip – 3 wyeliminowane
- IRL (David Foster / Inis Meain, Alan Lillingston / Seven Up, John Watson / Cambridge Blue, Helen Cantillon / Wing Forward)
- GBR (Chris Collins / Gamble, Clarissa Strachan / Merry Sovereign, Sue Hatherly / Monacle II, Lucinda Prior-Palmer / Killaire – nie uk.)
- FRA (Thierry Touzaint / Gribouille, Thierry Lacour / Sertorius, Armand Bigot / Gamin du Bois, Edouard Decharme / Frisson – nie uk.)
- ITA, 5. GER.
6. POL (Jacek Bobik / Harmonia, Stanisław Jasiński / Hangar, Piotr Piasecki /
Kwakier, Jacek Wierzchowiecki / Selenit – nie uk.), 7. HOL.
15. 1981 Horsens (DEN)
61 jeźdźców z 14 krajów
- Hansueli Schmutz SUI Oran
- Helmuth Rethemeier FRG Santiago
- Brian McSweeney IRL Inis Meain
- .....
5. Mirosław Szłapka* POL Erywań
15. Jan Lipczyński* POL Elektron
16. Krzysztof Rafalak* POL Dajak
Mirosław Ślusarczyk* POL Ekran – wycof.
Piotr Piasecki POL Iwan – wycof.
Eugeniusz Koczorski POL Infantado – elim.
Zespołowo: 13 ekip – 7 wyeliminowanych
- GBR (Virginia Holgate / Priceless, Richard Meade / Kilcashel, Sue Benson / Gemma Jay, Lizzie Purbrick / Peter The Great)
- SUI (Hansueli Schmutz / Oran, Ernst Baumann / Baron, Josef Reaber / Benno, Joseph Burger / Beaujour de Mars)
- POL (Mirosław Szłapka / Erywań, Jan Lipczyński / Elektron, Krzysztof Rafalak / Dajak, Mirosław Ślusarczyk / Ekran – wycof.)
16. 1983 Fraunfeld (SUI)
51 jeźdźców z 12 krajów
- Rachel Bayliss GBR Mystic Minstrel
- Lucinda Green GBR Regal Realm
- Christian Persson SWE Joel
......
8. Krzysztof Rafalak* POL Dajak
19. Bogusław Jarecki* POL Harmonia
28. Jan Lipczyński* POL Elektron
30. Jacek Bobik* POL Koper
Piotr Piasecki POL Iwan – nie przeszedł I przeglądu
Mirosław Szłapka POL Len – nie wyszedł do I przeglądu (kopyto)
Zespołowo: 11 ekip – 5 wyeliminowanych
- SWE (Christian Persson / Joel, Goeran Breisner / Ultimus, Sven Ingvarsson / Doledo, Jeanette Ullsten / Noir – elim.)
- GBR (Lucinda Green / Regalm Realm, Virginia Holgate / Night Cap, Lorna Clarke / Myrros, Tiny Clapham / Windjammer)
- FRA (Pascal Morillers / Guliver, Thierry Lacour / Hymen de la Cour, Marie-Christine Duroy / Harley, Patrick Marquebielle / Flamenco – elim.)
- IRL
- POL (Krzysztof Rafalak / Dajak, Bogusław Jarecki / Harmonia, Jan Lipczyński / Elektron, Jacek Bobik / Koper)
- HOL.
17. 1985 Burghley (GBR)
59 jeźdźców z 12 krajów
- Virginia Holgate GBR Priceless
- Lorna Clarke GBR Myross
- Ian Stark GBR Oxford Blue
......
12. Eugeniusz Koczorski POL Gajal
21. Mirosław Szłapka* POL Len
24. Piotr Piaseki POL Iwan
31. Adam Prokulewicz* POL Lagar
34. Bogusław Jarecki* POL Koper
35. Jan Lipczyński* POL Elektron
ukończyło 35 jeźdźców (59,32%)
Zespołowo: 9 ekip – 4 wyeliminowanych
- GBR (Lucinda Green / Regal Realm, Lorna Clarke / Myross, Ian Stark / Oxford Blue, Virginia Holgate / Priceless)
- FRA (Jean Teulere / Godelureau HN, Marie-Christine Duroy / Harley, Pascal Morrilliers / Gulliver B, Vincent Berthet / Kopino HN – nie uk.)
- FRG (Christoph Wagner / Phillip, Juergen Blum / Frosty Bay, Ralf Ehrenbrink / Bettina, Claus Erhorn / Fair Lady)
- IRL
5. POL (Bogusław Jarecki / Koper, Mirosław Szłapka / Len, Adma Prokulewicz / Lagar, Jan Lipczyński / Elektron)
elim: HOL, ITA, ZSRR, BEL
18. 1987 Luhmuehlen (GER)
60 jeźdźców z 15 krajów
- Virginia Leng GBR Night Cap
- Ian Stark GBR Oxford Blue
- Claus Erhorn FRG Justyn Thyme
......
20. Piotr Piasecki* POL / Igrek
30. Bogusław Jarecki* POL / Niewiaża
Krzysztof Rogowski* POL / Alkierz – wycofany na krosie
Eugeniusz Koczorski* POL / Gajal – elim. po stiplu, krwotok
Sylwester Piotrowski POL / Sander – elim. up. w krosie
Zespołowo: 11 ekip – 8 wyeliminowanych – w tym POL
GBR (Rachel Hunt / Aldat, Virginia Leng / Night Cap, Ian Stark / Oxford Blue, Lucinda Green / Shannagh – nie uk.)
- FRG (Wolfgang Mengers / Half Moon Bay, Ralf Ehrenbrink /Uncle Toss, Claus Erhorn / Justyn Thyme, Juergen Blum / Frosty Bay)
- FRA (Thierry Lacour / Hymen de la. Cour, Didier Seguret / Jovial, Vincent Berthet / Jet Crub, Pascal Morrilliers / Jacquet)
elim: AUT, BEL, BUL, ESP, HOL, ITA, SWE, ZSRR,
POL (Piotr Piasecki / Igrek, Bogusław Jarecki / Niewiaża, Krzysztof Rogowski / Alkierz – wycofany na krosie, Eugeniusz Koczorski / Gajal – wycofany po stiplu)
19. 1989 Burghley (GBR)
56 jeźdźców z 12 krajów
- Virginia Holgate GBR Master Craftsman
- Jane Thelwall GBR Kings Jester
- Lorna Clarke GBR Fearliath Mor
......
Eugeniusz Koczorski* POL Idrys – nie uk (nie wyszedł do przeglądu)
Piotr Piasecki* POL Igrek – nie uk. (wycof.)
Krzysztof Rafalak* POL Dźwinogród – nie uk. (wycof.)
Krzysztof Rogowski* POL Alkierz – nie. uk. (wycof.)
ukończyło 35 jeźdźców (62,5%)
Zespołowo: 10 ekip – 5 wyeliminowanych, w tym POL
- GBR (Lorna Clarke / Fearliath Mor, Holgate / Master Craftsman, Ian Stark / Glenburnie, Rodney Powell / The Irishman II)
- NED (Fiona van Tuyll / Just a Gamble, Mandy Stibbe / Bristol’s Autumn Bronze, Eddi Stibbe / Bristol’s Autumn Fantasy)
- IRL (Olivia Holohan / Rusticus, Eric Horgan / Homer, Joe McGowan / Private Deal, Melanie Duff / Rathlin Roe – rez.)
- ESP, 5. FRG; elim: BEL, FRA, ITA,
POL (Eugeniusz Koczorski / Idrys, Piotr Piasecki / Igrek, Krzysztof Rafalak /
Dźwinogród, Krzysztof Rogowski / Alkierz), ZSRR
20. 1991 Punchestown (IRL)
49 jeźdźców z 10 krajów
- Ian Stark GBR Glenburnie
- Richard Walker GBR Jacana
- Karen Straker GBR Get Smart
.....
11. Piotr Piasecki* POL Igrek
28. Marian Szkołuda POL Cwał
29. Arkadiusz Bachur* POL Chutor
30. Artur Społowicz POL Halawa
Rafał Choynowski* POL Neala – rez.
Bogusław Jarecki* POL Finezja – rez. (nie uk. stipla)
ukończyło 32 jeźdźców (65,30%)
Zespołowo: 10 ekip – 7 wyeliminowanych, w tym POL
- GBR (Richar Walker / Jacana, Karen Straker / Get Smart, Ian Stark / Glenburnie, Mary Thomson / King William – nie uk.)
- IRL (Sonya Duke / Bright Imp, Olivia Holohan / Rusticus, Jeremy Springs / Holy Smoke, Fiona Wentges / Olivier)
- FRA (Jean-J. Boisson / Oscar de la Loge, Jean Teuler / Orvet de Bellaing, Didier Seguret / Newlot, Didier Mayoux / Maryland II - nie uk.)
elim: ESP, SUI, GER, BEL, HOL
POL (Piotr Piasecki / Igrek, Arkadiusz Bachur / Chutor, Rafał Choynowski / Neala – rez., Bogusław Jarecki / Finezja – rez. (kontuzja ścięgna w stiplu)
21. 1993 Achselschwang (GER)
67 jeźdźców z 16 krajów
- Jean-Lou Bigot FRA Twist La Beige
- Kristina Gifford GBR Song and Dance
- Eddy Stibbe NED Bahlua
......
Jacek Krukowski POL Ibis – rez.
Bogusław Jarecki POL Strumień – rez.
ukończyło 43 jeźdźców (64,17%)
Zespołowo: 11 ekip – 5 wyeliminowanych (bez POL)
- SWE (Anna Hermann / Mr. Punch, Erik Duvander / Right on Time, Frederik Bergendorff / Michaelmans Day, Lars Christensson / Hydro One Way – elim.)
- FRA (Jean-Lou Bigot / Twist la Beige, Didier Seguret / New-Lot, Michel Bouquet / Newport, Jean Teulere / Orvet de Bellai)
- IRL (Eric Smiley / Enterprise, Sally Corscadden / Cageadore, Sonya Rowe / Bright Imp, Susan Shortt / Menana – elim.)
- GER, 5. ESP; elim: BEL, HUN, ITA, SUI, SWE.
22. 1995 Pratoni del Vivaro (ITA)
70 jeźdźców z 16 krajów
- Lucy Thompson IRL Welton Romance
- Marie-Christine Duroy FRA Ut to Placineau
- Mary King GBR King William
......
26. Piotr Piasecki* POL Lady Nałeczowianka
49. Rafał Choynowski* POL Viva
52. Artur Społowicz* POL Hazard
53. Sylwester Piotrowski* POL Rawar Omen
ukończyło 48 jeźdźców (68,57%)
Zespołowo: 13 ekip – 5 wyeliminowanych
- GBR (Mary King / King William, William Fox-Pitt / Cosmopolitan II, Kristina Gifford / Midnigh Blue II, Charlotte Bathe / The Cool Customer)
- FRA (Jean Lou Bigot / Twist la Beige, Didier Willefert / Seducteur Biolay, Rodolphe Scherer / Urane des Pins, Gilles Pons / Ramdane – nie uk.)
- IRL (Lucy Thomson / Welton Romance, Eric Smiley / Enterprise, Virginia McGrath / Yellow Earl, Mark Barry / Vagabond Collongues – elim.)
- GER, 5. BEL, 6. SUI,
- POL (Piotr Piasecki / Lady Nałęczowianka, Rafał Choynowski / Viva, Artur Społowicz / Hazard, Sylwester Piotrowski / Rawar Omen), 8. HUN; elim: ITA, HOL, POR, ESP, SWE.
23. 1997 Burghley (GBR)
56 jeźdźców z 15 krajów (open ME)
1. Mark Todd NZL Broadcast News
- Bettina Overesch-Boker GER Watermill Stream
- William Fox-Pitt GBR Cosmopolitan II
- Kristina Gifford GBR General Jock
.................
Bogusław Jarecki POL Polisa – rez.
ukończyło 37 jeźdźców z Europy (66,07%)
Zespołowo: 9 ekip – 3 wyeliminowane – (bez POL)
- GBR (William Fox-Pitt / Cosmopolitan II, Mary King / Star Appeal, Ian Stark / Arakai, Christopher Bartle / Word Perfect II)
- SWE (Anna Hermann / Home Run II, Paula Tornqvist / Monaghan, Magnus Osterlund / Master Mind, Sivert Jonsson / Jumping Jet Pack – nie uk.)
- FRA Jean-Lou Bigot / Twist la Beige HN, Marie-Christine Duroy / Summer Song, Frederic A. de Romblay / Rosendael HN, Jean Teulere / Rodosto – nie uk.)
- GER, 5. SUI, 6. IRL; elim: FIN, ESP, NED.
24. 1999 Luhmuehlen (GER)
77 jeźdźców z 17 krajów
- Pipa Funnell GBR Supreme Rock
- Linda Algotsson SWE Stand By Me
- Paula Tornqvist SWE Monaghan
......
36. Marcin Konarski* POL Hazard
54. Jacek Krukowski* POL Grylaż
Artur Społowicz* POL Nocny Pan – rez.
ukończyło 55 jeźdźców (71,42%)
Zespołowo: 14 ekip – 5 wyeliminowanych – w tym POL
- GBR (Pippa Funnell / Supreme Rock, Stark / Jay Bee, Jeannette Brakewell / Over To You, Kristina Gifford / The Gangster)
- GER (Bodo Battenberg / Sam the Man, Nele Hagener / Little McMuffin, Herbert Bloecker / MobilCom Chicol, Peter Thomsen / Warren Gorse – elim.)
- BEL (Constantin van Rijckvorsel / Otis, Carl Bouckeart / Welton Molecule, Kurt Heyndricks / Archimedes, Virginie Caulier / Kiona)
- DEN, 5. SWE, 6. FRA, 7. HOL, 8. ESP, 9. JPN?; elim: POR, IRL, ITA, SUI,
POL (Marcin Konarski / Hazard, Jacek Krukowski / Grylaż, Artur Społowicz / Nocny Pan – rez.)
25. 2001 Pau (FRA)
63 jeźdźców z 16 krajów (bez POL)
- Pippa Funnell GBR Supreme Rock
- Inken Johannsen GER Brilliante
- Enrique Sarasola ESP Dope Doux
ukończyło 43 jeźdźców (68,25%)
Zespołowo: 10 ekip (od wtedy po 1000 pkt. za nieukończenie) - bez POL
- GBR (Pippa Funnell / Supreme Rock, William Fox-Pitt / Stunning, Jeannette Brakewell / Over To You, Leslie Law / Shear H2O)
- FRA (Didier Courreges / Debat d’Estuval, Frederic de Romblay / Baba Au Rhum, Denis Mesples / Vanpire, Rodolphe Scherer / Quack – rez.)
- ITA (Marco Biasia / Ecu, Andrea Verdina / Donizzetti, Fabio Fani Ciotti / Down Town Brown, Fabio Magni / Loro Piana Cool’n – rez.)
- SWE, 5. GER, 6. IRL, 7. ESP (powyżej 1000 pkt.): 8. SUI, 9. BEL. 10. POR.
26. 2003 Punchestown (IRL)
59 jeźdźców z 15 krajów (bez POL)
- Nicolas Touzaint FRA Galan de Sauvagere
- Linda Algotsson SWE Stand By Me
- Pippa Funnell GBR Walk on Star
ukończyło 43 jeźdźców (72,88%)
Zespołowo: 8 ekip – bez POL
- GBR (Pippa Funnell / Walk on Star, Leslie Law / Sher L’Eau, William Fox-Pitt / Moon Man, Jeannette Brakewell / Over To You)
- FRA (Nicolas Touzaint / Galan de Sauvagere, Arnaud Boiteau / Expo du Moulin, Jean Teulere / Hobby du Mee, Jean Luc Force / Crocus Jackob Ene HN)
- BEL (Karin Donckers / Gormley, Carl Bouckaert / Welton Molecule, Dolf Desmedt / Bold Action, Constantin van Rijckvorsel / Whitecote Nellie)
- IRL, 5. AUT (pow. 1000 pkt.): 6. ITA, 7. GER, 8. SWE.
27. 2005 Blenheim (GBR)
67 jeźdźców z 18 krajów
- Zara Phillips GBR Toytown
- William Fox-Pitt GBR Tamarillo
- Ingrid Klimke GER Sleep Late
.......
26. Paweł Spisak* POL Weriusz
50. Łukasz Kaźmierczak* POL Ostler
53. Paweł Rutkowski* POL Fordanser
Jerzy Krukowski* POL Donna Sara – nie uk. rez. w krosie
ukończyło 54 jeźdźców (80,59%)
Zespołowo: 10 ekip
- GBR (Zara Phillips / Toytown, William Fox-Pitt / Tamarillo, Jeannette Brakewell / Over to You, Leslie Law / Sher L’Eau)
- FRA (Nicolas Touzaint / Hidalgo de L’Ile, Arnaud Boiteau / Expo du Moulin, Didier Willefert / Escape Lane Mili, Gilles Viricel / Blakring Mili HN)
- GER (Frank Ostholt / Air Jordan, Hinrich Romeike / Marius Voigt-Logostik, Anna Warnecke / Twinklee Bee, Bettina Hoy / Ringwood Cockatoo)
- SWE, 5. ITA, 6. BEL, 7. IRL,
- POL (Paweł Spisak / Weriusz, Łukasz Kaźmierczak / Ostler, Paweł Rutkowski /
Fordanser, Jerzy Krukowski / Donna Sara – nie uk. rez. w krosie)
(pow. 1000 pkt.): 9. AUT, 10. POR.
28. 2007 Pratoni del Vivaro (GBR)
64 jeźdźców z 13 krajów
- Nicolas Touzaint FRA Galan de Sauvagere
- Mary King GBR Call Again Cavalier
- Bettina Hoy GER Ringwood Cockatoo
........
13. Paweł Spisak POL Weriusz
41. Łukasz Kaźmierczak POL Ostler
ukończyło 45 jeźdźców (70,31%)
Zespołowo: 12 ekip – bez POL
- GBR (Mary King / Call Again Cavalier, Zara Phillips / Toytown, Dasy Dick / Spring Along, Olivier Townend / Flint Curtis)
- FRA (Nicolas Touzaint / Galan de Sauvagere, Eric Vigeanel / Coronado Prior, Didier Dhenin / Ismene du Temple, Arnaud Boiteau / Expo du Moulin)
- ITA (Vittoria Panizzon / Rock Model, Roberto Rotatori / Della Malaspina Irham de Vita, Fabio Magni / Loro Piana Southern King, Susanna Bordone / Ava)
- BEL, 5. DEN, 6. SUI (pow. 1000 pkt.): 7. GER, 8. IRL, 9. AUT, 10. RUS, 11. SWE, 12. NED.
29. 2009 Fontainebleau (FRA)
62 jeźdźców z 18 krajów
- Kristina Cook GBR Miners Frolic
- Piggy French GBR Some Day Soon
- Michael Jung GER La Biosthetique Sam FB
........
22. Paweł Spisak POL Weriusz
Łukasz Kaźmierczak POL Ostler – rez.
ukończyło 40 jeźdźców (64,51%)
Zespołowo: 8 ekip – bez POL
- GBR (Kristina Cook / Miners Frolic, William Fox-Pitt / Idalgo, Nicola Wilson / Opposition Buzz, Olivier Townend / Flint Curtis – nie uk.)
- ITA (Roberto Rotatori / Della Malaspina Irham de Vita, Juan Carlos Garcia / Iman du Golfe, Stefano Brecciaroli / Orton, Susanna Bordone / Blue Moss – elim.)
- BEL (Karin Donckers / Gazelle de la Brasserie C, Joris van Springel / Bold Action, Virginie Caulier / Kilo, Constantin van Rijckevorsel / Our Vintage)
- SWE (pow. 1000 pkt.): 5. FRA, 6. IRL, 7. NED, 8. GER.
30. 2011 Luhmuehlen (GER)
69 jeźdźców z 14 krajów
- Michael Jung GER La Biosthetique Sam FB
- Sandra Auffarth GER Opgun Louvo
- Frank Ostholt GER Little Paint
........
43. Paweł Warszawski* POL Hatteria
48. Marcin Michałek* POL Magnolia
Łukasz Kaźmierczak* POL Ostler – nie uk. (nie przeszedł przeglądu)
ukończyło 51 jeźdźców (73,91%)
Zespołowo: 11 ekip
- GER (Michael Jung / La Biosthetique Sam FB, Sandra Auffarth / Opgun Louvo, Ingrid Klimke / FRH Butts Abraxxas, Andreas Dibowski / FRH Fantasia – elim. w krosie)
- FRA (Donatien Schauly / Ocarina du Chanois, Nicolas Touzaint / Neptune de Sartene, Stanislas de Zuchowicz / Quirinal de la Bastide, Pascal Leroy / Minos de Petra – elim. w krosie)
- GBR (William Fox-Pitt / Cool Montain, Piggy French / Jakata, Nicola Wilson / Opposition Buzz, Mary King / Imperial Cavalier – elim. w krosie)
- SWE, 5, IRL, 6. ITA, 7. NED, 8. ESP, 9. SUI (pow. 1000 pkt.): 10. BEL, 11. POL (Paweł Warszawski / Hatteria, Marcin Michałek / Magnolia, Łukasz Kaźmierczak / Ostler – nie uk. nie przeszedł przeglądu)
31. 2013 Malmoe (SWE)
61 jeźdźców z 14 krajów (bez POL)
- Michael Jung GER Halunke FBW
- Ingdrid Kilkme GER FRH Escada JS
- William Fox-Pitt GBR Chili Morning
ukończyło 48 jeźdźców (78,68%)
Zespołowo: 11 ekip – bez POL
- GER (Michael Jung / Halunke FBW, Ingrid Klimke / FRH Escada JS, Dirk Schrade / Hop and Skip, Andreas Dibowski / FRH Butts Avedon)
- SWE (Niklas Lindbaeck / Mister Pooh, Ludwig Svennerstal / Shamwari, Frida Andersen / Herta, Sara Algotsson-Ostholt / Reality)
- FRA (Nicolas Touzaint / Lesobos, Donatien Schauly / Seculaire, lorent Laghouag / Punch de l’Esques, Astier Nicolas / Piaf de b’Neville)
- ITA, 5. BEL, 6. GBR, 7. IRL, 8. SUI (pow. 1000 pkt.): 9. NED, 10. BLR.
32. 2015 Blair Castle (GBR)
67 jeźdźców z 15 krajów
- Michael Jung GER fischer Takinou
- Sandra Auffarth GER Opgun Louvo
- Thibault Vallette FRA Qing du Briot ENE HN
......
Jacek Jeruzal POL Flandia – rez. w krosie
ukończyło 41 jeźdźców (61,19%)
Zespołowo: 11 ekip – bez POL
- GER (Michael Jung / fischer Takinou, Sandra Auffarth / Opgun Louv,o Ingrid Klimke / Horseware Hale Bob, Dirk Schrade / Hop and Skip)
- GBR (Kitty King / Persimmon, Pippa Funnell / Sandman, Nicola Wilson / One Two Many, William Fox-Pitt / Bay My Hero – rez. w krosie)
- FRA (Thibault Vallette / Qing du Briot ENE HN, Mathieu Lemoine / Bart L, Thomas Carllie / Sirocco du Gers, Karim Florent Laghouag / Entebbe de Hus – elim. w krosie)
- NED, 5. SWE (pow. 1000 pkt.): 6. ITA, 7. SUI, 8. ESP, 9. IRL, 10. BEL, 11. RUS.