Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
Archiwa
 

Archiwa

A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Quo vadis stadnino koni w Michałowie?

Nadesłany przez Marek Szewczyk 17.07.2018, 21:30:00 (4646 odsłon)

Kilka razy zamieszczałem na moim blogu teksty Beaty Kumanek o sytuacji w Stadninie Koni Janów Podlaski. Teraz o tym co się dzieje w Stadninie Koni Michałów i jak to oceniać - pisze Agnieszka Bojanowska. Kim jest pani Bojanowska i jaki ma tyuł do tego, aby zabierać głos w sprawach polityki, jaką uprawiają obecni włodarze Michałowa? Jest doktorem nauk, mieszka i pracuje w Warszawie, ale michałowską stadninę zna od wieku lat. Jej rodzice przyjaźnili się z pp. Jaworowskimi, a ona spędziła w Michałowie wiele dni i dobrze poznała tamtejsze koni i pracujących tam przed "dobrą zmianą" ludzi.

A zatem oddaję jej głos.

Marek Szewczyk



Stadnina to wielkie przedsiębiorstwo - hodowla koni, krów, pastwiska, łąki i pola uprawne. To program hodowlany, polityka sprzedaży i dzierżaw koni. To także styl, w jakim kierownictwo stadniny zarządza jej załogą, gdyż atmosfera w pracy, nawet przy zachowaniu dyscypliny, przekłada się na jej efekty. Suma wszystkich działań to wynik finansowy stadniny i - co najważniejsze - perspektywy jej rozwoju. Na pytanie Quo vadis? odpowiedzieć nie jest łatwo, bo po prostu osoby z zewnątrz dysponują bardzo ograniczoną wiedzą o wszystkich aspektach działalności przedsiębiorstwa. Teraz bardziej niż kiedyś, bo stadnina chroni dostępu do wszelkich informacji. Pewne jednak do wiadomości publicznej się przedostały i sprawiają, że martwimy się o przyszłość Michałowa.

  

Wiadomo, że przychody spadły. Na pewno wzrosły niektóre wydatki, na przykład na pensje kierownictwa, bo suma wynagrodzeń prezesa Macieja Grzechnika, dyrektor Hanny Sztuki i doradcy do spraw hodowli prof. Krystyny Chmiel z pewnością  znacznie przekracza pensję zdymisjonowanego Jerzego Białoboka, który jednoosobowo wypełniał obecne obowiązki wymienionej trójki.

 

Kolejna sprawa to pytania o koszty umowy ze stadniną Simone Leo i jego rolę w sprzedażach, dzierżawach koni do i z Michałowa. Na pewno jest ona znacząca - Simone Leo występuje przy michałowskich koniach na pokazach, beneficjenci umów z Michałowem dziękują mu za pośrednictwo na swoich stronach internetowych. Wiele osób obawia się, że działalność tego włoskiego pośrednika nie przynosi stadninie pożytku, stąd w jednej z interpelacji poselskich padło o nią pytanie, ale pytający nie doczekali się  odpowiedzi.

 

W dawnych czasach, ani Ignacy Jaworowski ani Jerzy Białobok nie potrzebowali osoby z zewnątrz, która ułatwiałaby im kontakty międzynarodowe, bo w świecie hodowców koni arabskich byli znani i cenieni. Tego komfortu nie miał żaden zarząd powołany po 16 lutego 2016.

 

Temat stylu, w jakim nowe kierownictwo zarządza załogą, był już poruszany na forum „Hipologiki”. Z pracy w Michałowie zrezygnowało kilkoro wieloletnich, ale jeszcze  młodych pracowników wyższego szczebla. Nie wydaje mi się, by do dzisiaj stadnina znalazła zastępców o porównywalnych kompetencjach. Była też mowa na forum „Hipologiki”, przy okazji omawiania czempionatu w Białce, że coś niepokojącego dzieje się z treningiem pokazowym michałowskich koni. Sam prezes Grzechnik, odpowiadając na pytania związane z wywiezieniem  Ermitaża ze stadniny stwierdził, że ruch ten był spowodowany koniecznością zapewnienia koniowi profesjonalnego treningu. To zmiana na gorsze. Kiedyś słuchałam transmisji z Salon du Cheval w Paryżu na francuskim forum. W dyskusji w studio zaproszony ekspert chwalił przygotowanie i prezentację michałowskich koni, podkreślając, że wysoki poziom został osiągnięty tradycyjnymi metodami bez korzystania z basenu.

 

Na marginesie rozważań o załodze stadniny, chciałabym odnotować odejście tego lata na emeryturę pani koniuszy Krystyny Podlejskiej. Należą jej się od wszystkich przyjaciół stadniny wielkie podziękowania za 40 lat pracy, za odchowanie wielu pokoleń źrebaków. Jej stosunek do koni, odpowiedzialność, na pewno miały przemożny wpływ na pracę całej stajennej załogi i w efekcie na dobrostan koni. Podziwiałam zawsze  umiejętność pani Krystyny bezbłędnego rozpoznawania koni w stadzie. Mam nadzieję, że środowisko arabiarzy znajdzie sposób na wykorzystanie jej wiedzy i doświadczenia. Odejście Krystyny Podlejskiej to wielka strata dla Michałowa.

 

Spróbujmy odpowiedzieć teraz na najważniejsze pytanie: Quo vadis hodowlo koni arabskich w stadninie w Michałowie? Polityka hodowlana to plany stanówek i decyzje o pozbyciu się pewnych koni - czasowo w formie dzierżaw bądź na stałe przez sprzedaż. Zacznijmy od stanówek. Wydaje się, że Hanna Sztuka, która prowadzi hodowlę, postanowiła nie kontynuować hodowlanych planów swojego poprzednika. Obok prób odtworzenia linii Eukaliptusa i Bairactara, przede wszystkim  postawiła na siwe ogiery z rodziny Saklawi I, m.in. na ogiera WH Justice przez użycie jego synów i nasienia jego samego na wybranych klaczach.

Świat jest pełen potomstwa WH Justice, gdyż jest to koń o pięknej głowie i szyi (co cenią sędziowie na pokazach), ale o słabej kłodzie, nogach i ruchu. Niestety, te wady kłody przekazują często potomstwu, zarówno on, jak i jego synowie. Dyrektor Białobok użył poprawnego i utytułowanego syna og. WH Justice - Shanghai E.A., ale tę koncepcję porzucił. W roku 2016 wydzierżawiono na conajmniej dwa sezony siwego ogiera Sahm El Arab (WH Justice - Om El Excella po Al Lahab), choć to koń bez żadnych znaczących osiągnięć i z widocznymi wadami pokroju. W 2018 roku urodziło się  po nim w stadninie 8 źrebiąt, a poza tym klaczka od Wildy po WH Justice. Zobaczymy, co z nich wyrośnie, bo na to jaką będą miały kłodę, trzeba będzie poczekać.

 

Myślę, że już widać, iż próba odtworzenia linii Eukaliptusa przez użycie jego syna Ekwista wydzierżawionego od Przemysława Sawickiego nie jest udana, ale mimo to, podobnie jak Sahm El Arab, Ekwist został na kolejny sezon i... pokrył prawie te  same klacze. Nie wiem, dlaczego zdecydowano użyć Ekwista, a nie dużo bardziej urodziwego janowskiego Alwaro.

Sezon stanówkowy 2018 to aż 9 dzierżawionych ogierów oraz zakup nasienia WH Justice i RFI Farid (oba z rodu Saklavi I). Ten ostatni to ogier o kontrowersyjnym rodowodzie, w którym jest niemały dolew krwi Shagya. Z owych dziewięciu ogierów dwa reprezentują „polskie linie” - jeden to wspomniany Ekwist, a drugi to  reprezentujący linie Bairactara (przez Araxa) ogier Eternal (FS Bengali - Ewitacja po Ganges). W stawce dwa ogiery są  z programu wyścigowego (Kurier i Wares), a pozostałych 5 to ogiery reprezentujące linię Saklavi I. Wśród nich jest El Palacio VO - syn nieodżałowanej El Dorady i ogiera Al Lahab, syna Laheeba, który onegdaj dał z michałowskimi klaczami cenne konie. Mam nadzieję, że użycie  El Palacio VO w Michałowie zaowocuje udanymi źrebakami.

 

Niewiele klaczy zostało pokrytych michałowskimi ogierami - kilka Formanem, Morionem, Gangesem... Zwraca uwagę brak Eksterna, który zakończył karierę jako reproduktor i brak dzierżawionego Equatora. Bardzo wiele klaczy, w tym najbardziej sprawdzonych matek, pokryto ogierami Shams Sharav AA, Muranas Jassehr, Sahm El Arab i Aja Angelo (po WHJustice) -  łącznie ok. 40 klaczy (najwięcej pokrył Shams Sharav AA).

 

Nie  chcę podejmować dyskusji o polityce hodowlanej wobec rodów męskich. Chcę jednak zwrócić uwagę na pewną sprzeczność. Z jednej strony podnoszony jest lament i obarczanie winą  poprzednich prezesów za doprowadzenie do przewagi rodu Saklavi I, a z drugiej większość klaczy kryje się dzierżawionymi ogierami z tego rodu, na dodatek nie są one czempionami jak Gazal, Kahil czy też Qr Marc... Oprócz braku laurów i sławy, widoczna różnica jest taka, że tamte były gniade, a te są siwe. Ktoś z zagranicznych hodowców na wieść, że Muranas Jassehr ma kryć w Michałowie (a dostał ok. 10 klaczy), napisał w mediach społecznościowych: „niech ktoś mi powie, że to żart”. Żart to nie jest, ale ogiery ocenia się po ich przychówku, więc trzeba poczekać do wiosny, wtedy dopiero zobaczymy, jakie urodzą się źrebięta.

 

Jeszcze jeden fakt przykuł moją uwagę: klacze oferowane na Pride of Poland lub Summer Sale, z wyjątkiem trzech (Palanga jest pokryta El Palacio VO, a  Elawira i Wieża Nimf - Aja Angelo), są kryte michałowskimi ogierami, najwięcej Morionem. Więc jak to jest: czy kierownictwo stadniny uważa, że takie krycie zwiększa wartość klaczy, czy też potencjalni nabywcy dla swojego przychówku wybrali michałowskich ojców? W obu przypadkach wynika z tego, iż rodzime reproduktory są bardziej cenione od tych dzierżawionych... i co więcej zapewniają lepszy „papier”, bo oprócz pokroju konia w ocenie jego wartości liczy się także  rodowód.

  

Pani prof. Chmiel powtarza często, że dewizą programu hodowlanego powinno być hasło „piękny i dzielny”, więc ten program zakłada obowiązkowy trening dla koni hodowlanych. I tu widzę kolejną sprzeczność między deklarowanymi celami hodowli a rzeczywistością. W Michałowie w tym roku latem przeprowadzono kastrację dwulatków i tylko kilku ogierkom udało się zachować męskość - na szczęście  ocalał m. in. Edmund (Ekstern -Editha) i Woronin (Vitorio TO - Wilda). Oznacza to, że Michałów w praktyce rezygnuje z treningu wyścigowego - nie zamierza chyba ścigać się wałachami? Co gorsza, być może niektórym młodym dwulatkom zbyt wcześnie odebrano szansę na karierę reproduktora, gdyż w tym wieku ogierki jeszcze bardzo się zmieniają i bywa, że na tor odchodzi taki sobie młodzieniaszek, a wraca obiecujący ogier. Taka wczesna kastracja może być więc potencjalną stratą dla stadniny. W dawnych czasach, gdy na tor szły wszystkie konie, decyzja o kastracji zapadała zawsze po powrocie z toru. Ostatnimi laty, gdy trening wyścigowy obejmował tylko część rocznika, kastrowano jesienią te dwulatki, które bez żadnych wątpliwości nie rokowały ani jako reproduktory, ani jako konie wyścigowe i było to ok. 30-40% rocznika. Nie przypominam sobie takiej sytuacji, by wykastrowano w praktyce cały rocznik dwulatków.

  

Na koniec spróbujmy przyjrzeć się polityce dzierżaw i sprzedaży. Obecnie w dzierżawie są klacze Galerida, Pustynia Kahila i Emandoria. Dzierżawa tej ostatniej wzbudza kontrowersje. Emandoria jest najwybitniejszą klaczą w stadninie. Była już dzierżawiona, zjeździła cały świat i triumfowała na najważniejszych pokazach - nie potrzebuje promocji, a swoją rolę żywej reklamy Michałowa już odegrała. Emandoria dała się też poznać jako wybitna matka stadna - jej syn Emerald J (po Qr Marc) jest znanym i uznanym utytułowanym reproduktorem hodowli Jadem Arabians. Wydawało się, że dla już nie najmłodszej Emandorii przyszedł czas na rodzenie źrebiąt dla Michałowa, tym bardziej że póki co jej córki, choć wartościowe, nie dorównują klasą matce. Tymczasem, po nieudanej próbie pokrycia Emandorii ogierem WH Justice została ona wydzierżawiona do Al Baydaa Stud. Wygrała kilka pokazów na Bliskim Wschodzie, nie pojechała do Menton. Jest źrebna ogierem Aja Justified i ma walczyć w Paryżu o tytuł platynowej czempionki. Jej obecny trener zapowiada na facebooku, że obiecał Emandorii, iż oprócz występu w Paryżu nie będzie już ciągana po pokazach. Skoro tak, to nie wiemy, czemu Emandoria przebywa za granicą, czyj jest źrebak, którego ma urodzić, czy pobierano od niej zarodki no i w końcu czy i kiedy klacz wróci do Michałowa. Wszystko jest tajemnicą.

 

Równie tajemnicze jest wywiezienie jako źrebaka syna Emandorii - siwego Ermitaża urodzonego w 2017 roku w Michałowie - rodzonego brata wspomnianego wcześniej słynnego już Emeralda J. Prezes Maciej Grzechnik bardzo niejasno tłumaczył, że w Michałowie stajnie są złe i poza tym nie można ogierkowi zapewnić odpowiedniego treningu. Do tej pory nie był nigdzie pokazywany i stadnina nie informuje, jakie będą jego dalsze losy.

 

Jeżeli chodzi o ogiery, to do stadniny we Włoszech wydzierżawiony został młody Dastan (Equator - Dama Pik), Chimeryk (Eryks - Chimera) do Tierska oraz Equator (Qr Marc - Ekliptyka) do stadniny w Izraelu. Po tym jak Ekstern przestał być czynny jako reproduktor, Equator jest najlepszym ogierem czołowym w stadninie. Jego dzierżawę do USA zaaranżował jeszcze Jerzy Białobok. Tam oprócz sukcesów pokazowych Equator dał się poznać jako „znakomity ojciec, który poprawia kłodę i ruch jednocześnie pozostawiając piękną głowę i szyję”(cytat z facebooka). Wydawało się, że z USA koń wróci do macierzystej stadniny i będzie krył oraz przynosił dochód przez sprzedaż stanówek. Tymczasem, po prezentacji na grudniowej aukcji, Equator opuścił Polskę i trenowany w Belgii wygrywał pokazy na Bliskim Wschodzie występując w barwach Michałowa. W Menton wystąpił już w barwach dzierżawcy z Izraela, ale mimo nagrody za najlepszy ruch, tego występu nie można zaliczyć do udanych. Czy i kiedy ogier wróci - znowu nic nie wiadomo. Warunki dzierżaw były i są tajemnicą handlową, ale widać jedną różnicę - obecni dzierżawcy to nie są najbardziej znane stadniny na świecie, jak było onegdaj, więc i zysk promocyjny zapewne mniejszy.

  

Stadnina musi sprzedawać konie i musi też sprzedawać konie dobre. Wybór koni na sprzedaż i ich promocja to jedne z trudniejszych zadań, bowiem muszą być spełnione dwa warunki: nie może być uszczuplony genetyczny potencjał stada i osiągnięta cena powinna odzwierciedlać wartość konia. W ubiegłym roku stadnina sprzedała wiele córek Eksterna - to łakomy kąsek dla hodowców, bo to „matki czempionów”. I tak odeszły m.in. wspaniała Laranda, obiecująca młodziutka Dębowa Tarcza, czy też np. Endraa, którą chwali się Al Baydaa Stud. W tegorocznej ofercie znajdujemy utytułowaną Palangę, jedyną córkę Paniki (a zatem wnuczkę Eukaliptusa) i jeszcze młodą Zazulkę. Ekstern już nie kryje - tym bardziej należy się dziesięć razy zastanowić przed rozstaniem z którąkolwiek z jego córek.

 

Prof. Chmiel w artykule w miesięcznikju „Konie i Rumaki” dowodzi, że każda z oferowanych klaczy zostawiła następczynię lub blisko spokrewnioną kontynuatorkę linii. Pomija przy tym fakt, że z półsióstr raczej nie należy rozstawać się z najurodziwszą, że owa następczyni winna być równie dobra jak matka, jak i to, że pewnych matek stadnych w ogóle nie powinno się sprzedawać, bo rok w rok dają dobre potomstwo. Taką matką jest Wilda, taką jest Foggia (wystawiona na przetarg i na szczęście nie sprzedana), myślę że też Zazulce powinno się pozwolić rodzić źrebaki dla Michałowa. Jestem pewna, że nie było takich pieniędzy, za które dyrektor Ignacy Jaworowski rozstałby się z Emigracją czy też Warmią, choć miał w stadzie po kilka ich wybitnych córek.

 

W ofercie aukcyjnej zawsze była gwiazda, która była lokomotywą aukcji i ona „ciągnęła” pozostałe konie. W tym roku tych gwiazd jest tak dużo, że wygląda to na wyprzedaż. Jest jeszcze jeden bardzo istotny aspekt. Jeżeli stadnina rozstaje się ze znakomitym koniem, to rekompensatą za stratę powinna być odpowiednia cena. Zdaniem osób zorientowanych na rynku koni arabskich w ubiegłym roku na jesiennych przetargach i grudniowej aukcji konie były sprzedawane za ceny znacznie poniżej ich wartości i w efekcie stadnina poniosła finansową stratę. Obawiam się, by na tegorocznej aukcji nie było podobnie. Boję się na przykład, że cenna Wilda, która ma początki dychawicy (mimo tego stoi na słomie, a nie na trocinach!) pójdzie za przysłowiowe grosze.

 

Gdy Hanna Sztuka obejmowała hodowlę w Michałowie, to w trosce o tak bliską memu sercu stadninę pozwoliłam sobie napisać do niej otwarty list. Był w nim taki fragment:

Nie łudźmy się - wiele osób w powstałej wokół hodowli sytuacji widzi szansę na wyciągnięcie za niewielkie pieniądze znakomitych naszych reproduktorów... Mam nadzieję, że będzie Pani twardo broniła michałowskiego stada i nie dopuści do tego, by michałowskie brylanty szły w świat w cenie szkiełek. Moje nadzieje okazały się płonne.

 

Na tytułowe pytanie Quo vadis? chyba trzeba odpowiedzieć - stadnino, porzuć drogę, którą podążasz.

Agnieszka Bojanowska

Wersja do druku Powiadom znajomego o tym artykule Utwórz .pdf
 
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 01.08.2018, 11:18  Uaktualniono: 01.08.2018, 13:36
 Odp.: Quo vadis stadnino koni w Michałowie?
Mechanizm jest bardzo prosty. Chodzi o lukratywne posady w prosperujących przedsięwzięciach,

Oskarża się poprzedni zarząd o nadużycia i powiązania z poprzednim systemem. Obsadza się posady swoimi kolegami, i aby starczyło zwiększa się ilość posad i pensje.

Niestety to dobrze nie działa. Jeśli przejmie się w ten sposób renomowaną restaurację, wymieniając zarząd i kucharza, restauracja pustoszeje, nie wiadomo czemu. ;)

To samo czeka najlepsze polskie uczelnie.
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 25.07.2018, 12:51  Uaktualniono: 25.07.2018, 21:52
 Zgoda, ale... (epilog)
Madame. W żadnym razie nie zamierzałem eksploatować w nieskończoność poruszonych przez Panią kwestii, stąd płonne obawy i zbędny trud, tyleż prewencyjnie, co protekcjonalnie "stopujący mnie" w tej mierze (proszę mi wierzyć, iż wiem kiedy pora przestać). Nim jednak zmilczę, to muszę – w „ostatnim słowie – odnieść się do dwóch kwestii... Po pierwsze nie wiedziałem, że to Pani jest tą, która ustala reguły gry (zasady, normy i kanony zachowań) na tym forum; a jako taka może mówić innym, co im wolno i wypada (gdzie, kiedy i w jakim trybie) - a co nie. W innym bowiem przypadku usilnie dążyłbym do wcześniejszego skonsultowania z Panią każdego fragmentu moich wypowiedzi (choć nie wiem jakim sposobem). Po drugie - frazę „mieć coś za uszami” należy czytać (rozumieć) jako ogólne „przesłanie”: typu „być czemuś winnym; mieć coś na sumieniu, nie być „świętym” - co oznacza, iż nie można z niej wywodzić (expressis verbis) żadnego konkretnego (kierunkowego) zarzutu. Ergo nie może być „równoznaczna z oskarżeniem o nieuczciwość”! To już pani autorska i tyleż błędna interpretacja (nadinterpretacja) – nie wiem z czego wynikająca, ale raczej nie „z dobrej woli”. Co więcej, dokonała tu pani swoistej manipulacji – rozczłonkowując odnośny (zamknięty) fragment mojej wypowiedzi – po to tylko, by zastosować zabieg z analogią do wypowiedzi Jurgiela. Niefajne to i niesympatyczne, a do tego nie fair, stąd nie spodziewałem się tego akurat po Pani, no ale ok (widocznie jest mi już "przypisane" tłumaczenie ze słów, których nie powiedziałem oraz z intencji, którymi się nie kierowałem)...
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 22.07.2018, 22:31  Uaktualniono: 22.07.2018, 22:56
 Zgoda, ale...
Pani Agnieszko, akurat RFI Farid jest najmniejszym zmartwieniem wobec tego co się dzieje w SK Michałów Sp. z o.o, gdyż dwa żrebaki w tym roku po nim, a niechby nawet 4 dalsze w przyszłym – to żaden problem. Nigdy mała skala nie jest problemem – inaczej ma się rzecz, gdy jest ogromna (70 – 80 źrebiąt), po której nie zostaje następca i tylko kilka córek (co miało miejsce choćby z Al Maraamem czy Galbą). Jako też ten, który apelował o ściągnięcie do Polski rodu Mirage or.ar., nie tylko nie będę krytykował użycia Farida, ale jeszcze mogę temu przyklasnąć (mam nadzieję, że będzie użyty też Woronin, gdyż konieczne jest kontynuowanie linii Vitorio TO). Nie przejmowałbym się też próbowaniem WH Justice w Michałowie, gdyż nie jest niczym złym w hodowli „próbować” różnych opcji (przy prawidłowych klaczach nie musi być on złym wyborem). Także nie tyle bulwersuje mnie sam fakt sięgnięcia przez Sztukę po jeszcze nie w pełni ukształtowanego i niesprawdzonego – kolejnego już „saklawi I” - Sahma El Arab, jak zestawienie faktu, iż na „dzień dobry” otrzymał on kilkanaście klaczy, gdy tymczasem miejscowy Forman – z gasnącego rodu Krzyżyka or.ar. - nie może się doczekać choćby 5 klaczy w sezonie, Irytuje mnie również to, że zapowiada się wzięcie pod szczególną ochronę „rodów gasnących”, po czym dokonuje się ruchów pozornych w tej mierze, a tak naprawdę „niecierpliwie przebiera się nogami”, by już użyć kolejnego „saklawiaka”. Tegorocznego „ofensywa” reprezentantów tego rodu w Michałowie jest wręcz porażająca i tyleż nie mająca precedensu w historii. Przy tym wszystkim sprowadza się ogiery (jak wspomniany Muranas Jassehr), które nie tylko niewiele sobą reprezentują, ale też nie są nam kompletnie do niczego potrzebne. W tym miejscu nie mogę nie wspomnieć o prof. Chmiel, która kiedyś – jako współautorka Programu Hodowli Koni Arabskich w Polsce – ostrzegała przed nadmiernym użyciem rodu Saklawi I or.ar., a dziś nie tylko temu nie przeciwdziała, to nawet nie zaprotestuje wobec tego, co się wyrabia w Michałowie (straszna schizofrenia). Z drugiej strony, co się dziwić kobiecie, która zrazu potrafiła stać obok red. Szewczyka i poseł Kluzik-Rostkowskiej na konferencji krytykującej „dojną zmianę” w hodowli koni arabskich, a niedługo po tym nie tylko przeszła na jej stronę, ale się też z nią utożsamia, będąc dziś flagową zwolenniczką „pisowskich rządów” w stadach. Ponad pół roku temu – widząc „porządki Pietrzaka” w Janowie – proponowałem ją publicznie na stanowisko hodowcy tamże. Teraz uważam, po iluś dialogach z nią, że wręcz może być niebezpieczna dla hodowli (ze swoim charakterem, swymi poglądami i percepcją rzeczywistości).

Nie było mojego zarzutu (jako takiego), że „nie pisze Pani całej prawdy i dobiera fakty wybiórczo”, a tylko swego rodzaju życzenie - sprowadzające się do tego, byśmy, pisząc o czymś, starali się widzieć pewne rzeczy nieco szerzej. Natenczas chciałbym tylko tyle. Cieszę się, że także dla Pani śp. dyr. Jaworowski jest/był „hodowlanym guru”. Osobiście mam jeszcze głęboką atencję do śp. Romana Pankiewicza i śp.Adama Nałęcz-Sosnowskiego (będących w cieniu tego pierwszego i śp. dyr. Krzyształowicza), którzy nigdy nie zostali należycie docenieni. Zapewniam,że nie chcę niczego rozmywać, Gdybym chciał, to bym nie proponował oddanie do prokuratury ((w celu sprawdzenia czy nie było działania na niekorzyść spółki skarbu państwa /moim zdaniem było/) sprawy kastracji dwuletnich ogierków i wywiezienia w niewiadomym kierunku i celu Ermitaża. Co do jeszcze samego Białoboka (tytułem dygresji). Pewnie w ramach odreagowania, starał się wiele rzeczy robić inaczej, niż jego wielki poprzednik (był tu jakiś dziwnie uprzedzony) – nie patrząc na to, że często źle na tym wychodzi nie tylko on sam, ale i stadnina. Niestety, to nie było tak, że on czy Trela byli idealnymi hodowcami; z samymi sukcesami, a bez błędów czy porażek na koncie. Proszę mi wierzyć, że „mieli sporo za uszami”, w tym dojmującą pychę, pogardę wobec innych, jak też kierowanie się niskimi pobudkami. Muszę więc protestować wobec takiej oto logiki (narracji), że tylko ci nowi są źli, bo poprzedni to byli cali „the best”. Na ile mogę i potrafię, staram się pisać w rzeczywistym interesie naszej hodowli koni arabskich – gdzie tylko mogę. A że nie ma tu bezstronnych mediów, więc jestem skazany na pisanie w tych, które są (niestety, świat nie jest doskonały). Nie należę jednak do żadnej ze zwalczających się stron; zawsze piszę tylko w swoim imieniu, a nigdy pod niczyje dyktando, gdyż moim jedynym celem (autorytetem i priorytetem) jest należycie pojmowany interes polskiej hodowli arabów. RR

Ps. Podobnie jak Pani, przebywam aktualnie za granicą. Podobnie więc jak Pani miewam nieraz problemy z dotarciem – w odpowiednim czasie – do danych materiałów. Rozumiem ten „ból”, stąd więc, jeśli tylko poda mi Pani swego emaila, to chętnie prześlę odnośne teksty. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 24.07.2018, 10:13  Uaktualniono: 24.07.2018, 13:29
 Odp.: Zgoda, ale...
Szanowny Panie,

Dziękuję za ofertę przysłania mi plików, ale ja już niedługo będę w kraju, przez najbliższe dni mój dostęp do internetu będzie bardzo wątpliwy, a w domu czeka już na mnie egzemplarz KiR.

Jeżeli idzie o oceny obecnych i byłych ekip w stadninach, to powtórzę, iż jestem głęboko przekonana, że należy ich dokonywać niezależnie. Z krytyki obecnych włodarzy stadnin nie wynika bowiem, że poprzednie nie popełniły żadnego błędu i vice-verse’a. Proszę zauważyć, że „dobra zmiana” zaciekle oskarża poprzedników i z tej krytyki ma wynikać, że oni właśnie wszystkie błędy naprawiają (co jak wiemy prawdą nie jest) i w ogóle są „the best”. Sadzę, że w kwestii oceny obecnej sytuacji w Michałowie, osiągnęliśmy daleko idącą zbieżność poglądów.

W dyskusjach o problemach hodowli koni arabskich na tym publicznym forum staramy się skupiać na meritum unikając przymiotników oceniających osoby, o których mowa, choć nasza opinia o nich bywa negatywna. Dlatego niemile zaskoczyło mnie zdanie: „Proszę mi wierzyć, że „mieli sporo za uszami”, w tym dojmującą pychę, pogardę wobec innych, jak też kierowanie się niskimi pobudkami.” Jeśli w Pana kontaktach z byłymi prezesami spotkał się Pan z pychą i pogardą, to jest to przykre, ale te wrażenia nadają się do omawiania w rozmowach prywatnych, a nie na publicznym forum, podobnie jak ocena pobudek działania. Natomiast sformułowanie „mieli sporo za uszami” jest równoznaczne z oskarżeniem o nieuczciwość i tego bez pokrycia robić nie wolno. Tym bardziej, że po haniebnych słowach ministra Jurgiela „za złodziejstwo zwolniłem”, wszystkie „policje - tajne, widne i dwu-płciowe” wychodziły ze skóry by znaleźć cokolwiek, co by uwiarygodniło ministerialne sformułowanie. Nic nie znaleźli. Z Pańską wiedzą o rodowodach i hodowli takie publiczne „charakterologiczne wycieczki” są zupełnie niepotrzebne.

Myślę, że wyczerpaliśmy temat i dyskusja już zboczyła na nie końskie tematy i proponuję ją zakończyć. Czeka nas gorący sierpień z czempionatem na Służewcu oraz „tajną” aukcją (chyba że dysponuje się grubym portfelem i zaufaniem organizatorów). Okazji do komentowania więc nie zabraknie.

Agnieszka Bojanowska
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 19.07.2018, 12:10  Uaktualniono: 20.07.2018, 12:14
 Zgoda, ale...
Pani Agnieszko. Poza tym, że RFI Farid (BR) jest z rodu Mirage or.ar., a nie Saklawi I or.ar., to w większości zapodanych wyżej kwestii i poruszonych spraw - bym się z Panią zgodził. Ba, sam kilka miesięcy temu, w tekście "O tym, jak z Pure Polish zrobić Straight Egyptian Polska" (www.polskiearaby.com) pisałem we wstępie: "To, co ma dziś miejsce w SK Michałów czy (szczególnie) w SK Janów Podlaski, w moim przekonaniu, nie tylko nie służy naprawie niewłaściwego stanu rzeczy, wygenerowanego – by była jasność - jeszcze przez poprzednią władzę, ale nawet prowadzi do jego pogłębienia (świadczy o tym wprost oficjalna /pełna/ lista ogierów czołowych 2018 i wnioski wynikające z trwającego właśnie sezonu wyźrebień)." - szkoda, że nie miała Pani okazji się z nim zapoznać.
Natomiast wręcz zszokowała mnie informacja, że już teraz, jeszcze przed pójściem na tor, poddano kastracji niemal cały rocznik 2016, bo to jest coś niebywałego ("zbrodnia na żywym organizmie")! Nigdy dotąd nie spotkałem się z czymś takim (taką skalą ignorancji i arogancji)! Myślę, że fakt ten - tak jawnego przejawu niekompetencji oraz działania na szkodę spółki skarbu państwa (wraz z całą, mocno podejrzaną "sprawą Ermitaża") - powinien być powodem zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, gdyż nad czymś takim nie można przejść absolutnie do porządku dziennego. I na koniec - przesadne, chroniczne (bezczelne) robienie ze wszystkiego tajemnicy, charakteryzuje tylko tą władzę, która ma coś do ukrycia; która wie, że jest nie w porządku i że to, co czyni jest nie do zaakceptowania w normalnym, jawnym trybie. Tajemnice to domena ludzi, ekip, słabych, niekompetentnych i nie radzących sobie z tematem, ale też pełnych fobii i kompleksów (tak było w Janowie Pietrzaka, tak jest teraz w Michałowie Grzechnika i Sztuki)... Przy tym wszystkim jednak, proszę nie robić z byłego prezesa Białoboka osoby nieskazitelnej, nie popełniającej błędów i nie mającej "niczego za uszami", bo to nieprawda. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać mój tekst w ostatnich "KiR" (który znów jakoś Pani umknął), pt. "Era Światłocieni". Reasumując - prawda tak, ale pełna prawda, a nie tylko wybiórcza (pasująca nam do kontekstu). Pozdrawiam. R.Raznowiecki
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 21.07.2018, 13:12  Uaktualniono: 21.07.2018, 20:30
 Odp.: Zgoda, ale...
Szanowny Panie,

Dziękuję za skorygowanie błędu dotyczącego rodu męskiego ogiera RFI Farid. Nie zmniejsza to mojego sceptycyzmu, co do użycia jego nasienia w Michałowie. Mój tekst odnosi się WYŁĄCZNIE do sytuacji aktualnej. Przytaczane są tylko dwa fakty z czasów poprzedniego prezesa: to, że Jerzy Białobok wydzierżawił Equatora do USA i planowany był jego powrót po czempionacie w Paryżu oraz to, że nigdy nie wykastrowano praktycznie całego rocznika dwulatków. Nie rozumiem więc zarzutu, że nie piszę całej prawdy i dobieram fakty wybiórczo. Ja odwiedzam regularnie stadninę od dziecka, od dyrektora Jaworowskiego uczyłam się patrzeć na konie, on był i jest moim guru jeśli chodzi o hodowlę, którą hobbystycznie interesuję się od wielu lat. Sądzę, że stadninę i jej stado znam na tyle dobrze, że niepokojąc się coraz bardziej o jej losy mogłam napisać powyższy tekst. Ja jednak nie mam wykształcenia zootechnicznego, nie hodowałam koni i publiczne ocenianie polityki hodowlanej Jerzego Białoboka, a w szczególności krytykowanie jej ( a tego jak rozumiem Panu w moim tekście brakuje ) byłoby z mojej strony wielką arogancją. Na pewno obiektywnym faktem jest, że w 2015 roku Jerzy Białobok odbierał na Salon du Cheval nagrodę dla najlepszego hodowcy, co jest ogromnym wyróżnieniem, a odchodząc zostawił w stadzie wiele wartościowych matek i młodych klaczy ( w tym wiele o czysto polskim rodowodzie ) oraz stadninę w znakomitej kondycji finansowej. Opisując aktualną sytuację starałam się także unikać zdań ocennych.

Uważam zdecydowanie, że pogląd iż każdej krytyce obecnych włodarzy Michałowa dla równowagi i obiektywizmu powinna towarzyszyć krytyka Jerzego Białoboka za bardzo szkodliwy, niezależnie od tego jak silne jest przekonanie krytykującego o zasadności swoich zarzutów. Takie podejście ROZMYWA ODPOWIEDZIALNOŚĆ obecnego kierownictwa, a w szczególności pani Hanny Sztuka i pani Krystyny Chmiel za michałowskie stado. Podam przykład: załóżmy, że ktoś uważa że Emandoria zbyt wiele lat spędziła w dzierżawach w wyniku czego wartościowe jej potomstwo ( Emerald J! ) nie stoi w michałowskich stajniach. Czy z tego wynika, że usprawiedliwiona jest kolejna dzierżawa Emandorii i tajemniczy los rodzonego brata Emeralda J? Nie, jest wprost przeciwnie! Nakłada to na obecne kierownictwo szczególną dbałość o dobór ogiera i zdrowie klaczy oraz jej potomstwa. Jeśli dzierżawa zapewnia ich zdaniem większe bezpieczeństwo klaczy i Ermitażowi, to coś jest grubo nie w porządku....Sądzę, że krycie Emandorii WH Justice (nieskuteczne) i teraz Aja Justified nie jest dobrym pomysłem, ale to mój osobisty pogląd. Następny przykład: załóżmy, że krytykujący Jerzego Białoboka uważa, że zbyt lekką ręką rozstawał się z wybitnymi klaczami. Czy słuszne jest rozpisywanie się o tym za każdym razem przy okazji omawiania obecnej wyprzedaży cennych genetycznie klaczy i to za grosze? Uważam, że nie, bo to mimowolnie usprawiedliwia te sprzedaże. A jeśli przyjąć punkt widzenia krytykującego, to na obecnym kierownictwie TYM BARDZIEJ spoczywa odpowiedzialność za dbałość o genetyczny potencjał stada klaczy. Ja tej dbałości nie dostrzegam.

Nie chodzi o to, że nie można analizować krytycznie hodowlanej pracy Jerzego Białoboka. Rzecz w tym, że szkodliwe jest moim zdaniem, gdy po krytycznych słowach o obecnej sytuacji dodaje się jednym tchem, ale Jerzy Białobok.....

Mam nadzieję, że będzie wykorzystywał Pan swoje kompetencje dla obrony michałowskiego stada TU I TERAZ, bo bardzo tego potrzebuje i jest to obecnie najważniejsze zadanie.

Agnieszka Bojanowska

P.S. Artykułu Pana w KiR nie czytałam, bo nie jest dostępny on line, a ja jestem poza krajem. Jak wrócę, to na pewno przeczytam. Artykuł pani Krystyny Chmiel z tego samego numeru ktoś sfotografował i umieścił na facebooku, więc mogłam się z nim zapoznać i do niego odnieść. Na portal polskiearaby.com od czasu, gdy pani redaktor Monika Luft zamieściła na nim list otwarty do Scotta Benjamina, który mnie do głębi poruszył i oburzył, a potem kilka nierzetelnych relacji opatrzonych tendencyjnymi komentarzami zaglądam z rzadka. To trochę tak, jak nie kupuje się i nie czyta pewnych tytułów prasowych. Za komuny Trybuny Ludu też nie czytałam.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Treść*
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5