Strona startowa | O mnie | Blog | Linki | Napisz do mnie
 
Archiwa
 

Archiwa

A to ja
 

Marek Szewczyk fot. Włodzimierz Sierakowski


Marek Szewczyk

Nowe "kwiatki" z ujeżdżeniowej łączki

Nadesłany przez Marek Szewczyk 29.07.2013, 15:36:41 (22361 odsłon)

Kiedy pisałem tekst „Nieuczciwość – nieodłączny element jeździectwa”, nie przypuszczałem, że tak szybko będziemy mieli do czynienia z kolejną sprawą, dotyczącą też osoby z kręgu ujeżdżenia. Sprawa ma dwa wymiary. Jeden, to niegodne koniarza traktowanie konia (a właściwie koni, bo jak „pogrzebałem” głębiej w tych sprawach, okazało się, że nie tylko jednego). Koń nazywa się Al Gor. Doniesienie do prokuratury o okrutnym postępowaniu wobec niego złożyła Fundacja Viva, do której trafił. Jak się dowiedziałem od Marka Rusina, prokuratora rejonowego w Świdnicy, w tej sprawie toczyło się postępowanie (nr sprawy 3 Ds 149/13), które zostało czasowo zawieszone. Do czasu, aż strona polska uzyska pomoc prawną od strony włoskiej. Mówiąc bardziej zrozumiale, domniemany czyn (okrutne traktowanie konia) miał miejsce we Włoszech i praktycznie tylko Włosi mogą ukarać sprawczynię. W każdym razie przesłuchać ją, pracowników jej stajni, a o wynikach powiadomić polską prokuraturę. Ta wtedy będzie mogła sprawę zakończyć. Do tej pory postępowanie toczyło „się w sprawie”, a to oznacza, że na razie nie zostały nikomu postawione zarzuty.

Drugi wymiar to nieuczciwość. Osobą poszkodowaną jest Karolina Mazurek, która przekazała Al Gora do jednej ze stajni we Włoszech w celach handlowych. Osobą, która się podjęła go sprzedać, jest Anna Paprocka-Campanella. Jak się dowiedziałem, osób ze środowiska ujeżdżeniowego, które korzystały z jej usług w handlu końmi na włoskim rynku, było wiele. Jednak Karolina Mazurek nie jest jedyną, którą oszukała, bądź próbowała oszukać.



„Bohaterka”

Zacznijmy od tego, kim jest „bohaterka” tego tekstu. Anna Paprocka urodziła się w Polsce. Tu zdobywała szlify jeździeckie. Ma na koncie dwa srebrne medale mistrzostw Polski młodych jeźdźców w ujeżdżeniu (1994 koń Pelie, 1995 – Agielon) oraz udział w mistrzostwach Europy młodych jeźdźców. Potem wyjechała do Włoch, wyszła tam za mąż i już pod nazwiskiem Anna Paprocka-Campanella kontynuowała starty w ujeżdżeniu, ale już w barwach Włoch, którego to kraju została obywatelką. Doszła do wysokiego poziomu, bo reprezentowała Włochy m.in. podczas MŚ w Akwizgranie w 2006 roku, czy podczas ME w Turynie 2007 i w Windsorze 2009.

Fakt mieszkania we Włoszech, znajomość tamtejszego środowiska ujeżdżeniowego – z jednej strony, a polskie korzenie z drugiej, sprawiły, że sporo osób z Polski zaczęło korzystać z jej pośrednictwa w sprzedaży koni dresażowych do Włoch. Są tacy, którzy nie mogą powiedzieć na nią złego słowa. Brała konie w tzw. komis, sprzedawała, oddawała uzgodnioną sumę pierwotnym właścicielom.

Jak to było z Al Gorem

Początkowo tak samo było z Karoliną Mazurek. Pierwsze dwa konie, jakie Paprocka-Campanella od niej wzięła w tzw. komis, sprzedała, a uzgodnioną sumę pieniędzy przelała na konto Karoliny Mazurek. W momencie, w którym doszło do opisywanego zdarzenia, w stajni we Włoszech stały trzy kolejne konie pani Karoliny przekazane w komis Annie Paprockiej-Campanelli.

Inaczej było z Al Gorem. Jego właściciele, pp. Tomaszewscy, nie chcieli się zgodzić na oddanie konia w komis, zatem p. Paprocka-Campanella przelała pieniądze na konto Karoliny Mazurek, a ta z kolei przekazała je pp. Tomaszewskim. Al Gor stał w stajni Karoliny Mazurek zaledwie 48 godzin, po czym wyjechał do Włoch. Karolina Mazurek uważa, że ona tylko pośredniczyła w jego sprzedaży, poprzez udostępnienie stajni i konta. Brak umowy kupna-sprzedaży konia między p. Karoliną a pp. Tomaszewskimi zdaje się na to wskazywać. Z drugiej strony fakt, że pieniądze p. Paprocka-Campanella przekazała nie pp. Tomaszewskim, a Karolinie Mazurek, może wskazywać na nią, jako osobę sprzedająca konia. Podkreślam ten moment, bo jest to istotny problem w naszym końskim środowisku, gdzie obrót końmi jest duży, a sprawy formalne nieuregulowane - wrócę do tego w końcowych wnioskach.

Paprocka-Campanella dwa konie Karoliny Mazurek sprzedała, ale uzgodnionych pieniędzy – 15 tys. euro, nie oddawała. Kiedy właścicielka zaczęła się domagać zwrotu pieniędzy i nie sprzedanego konia, polska Włoszka zapowiedziała, konia odeśle, gdyż nie udało się go sprzedać. Poprosiła wówczas, żeby przy okazji, jednym transportem, mogła odesłać konia Czejen dla Michała Rapcewicza, który się po niego zgłosi. Pani Karolina się na to zgodziła. Transport dotarł do jej stajni, leżącej blisko granicy z Niemcami, w nocy. Kiedy Karolina Mazurek zaprowadziła do boksu swoją klacz i zaczęła zdejmować z niej owijki, kierowca wyprowadził jakiegoś konia w derce. Pani Karolina wskazała inny boks dla – jak sądziła - Czejena. Kierowca wprowadził konia, oddał teczkę z paszportami koni i… szybko się oddalił. Kiedy Karolina Mazurek zorientowała się, że to nie jest Czejen, tylko Al Gor, po koniowozie nie było już śladu. A kiedy zadzwoniła do Anny Paprockiej-Campanelli, ta powiedziała, że oddaje Al Gora i w ten sposób są rozliczone za owe dwa konie, które sprzedała za 15 tys. euro.

Fundacja Viva

Karolina Mazurek wezwała lekarza weterynarii, policję oraz zawiadomiła fundację Viva z prośbą, by ta zajęła się porzuconym koniem. Przypomnę, że zdaniem Karoliny Mazurek ona tylko pośredniczyła w sprzedaży, a więc nie uważa się za byłego właściciela Al Gora.

Viva konia przejęła i po zapoznaniu się z wynikiem badania lekarza weterynarii zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na okrutnym traktowaniu zwierzęcia.

Al Gora badał lekarz weterynarii Michał Kaczorowski. Sporządzony przez niego opis jest długi i pełen fachowych określeń. Mówiąc krótko, koń był kulawy, z odbitym kłębem, ze śladami po ostrogach na boku, z obtartymi kącikami pyska (zdjęcia poniżej), odwodniony, wychudzony i mocno przestraszony. Zdaniem lekarza weterynarii objawy wskazywały, że przez ok. miesiąc poprzedzający badanie koń był użytkowany w sposób brutalny. Nawiasem mówiąc klacz Karoliny Mazurek wróciła też bardzo wychudzona i zagrzybiona.

Ślady po ostrogach na bokach konia Ślady po ostrogach na bokach konia

Michał Kaczorowski nie był jedynym lekarzem weterynarii, który oglądał Al Gora. Badali go jeszcze Marta Przybyło i Piotr Stachowiak i wszyscy wydali podobne opinie. Nawiasem mówiąc, kiedy Al Gora badał Marta Przybyło, w dwa dni po Michale Kaczorowskim, koń był w jeszcze gorszym stanie jeśli chodzi o kulawizny; Karolina Mazurek ma to nagrane.

 

Michał Kaczorowski badał Al Gora następnego dnia po tym, jak został podstępem wprowadzony nocą do stajni Karoliny Mazurek. Było to 21 marca 2013 roku. Dlaczego o tej sprawie zrobiło się głośno dopiero teraz. Ano dlatego, że informacje zaczęły przeciekać do publicznej wiadomości dopiero po tym, jak Krzysztof Tomaszewski 30 kwietnia złożył pismo do prezesa PZJ zawiadamiając go tym wydarzeniu. Pisał już o tym portal „Hej Na Koń” piórem Piotra Dzięciołowskiego (30 maja), ale w zasadzie tylko sygnalizując sprawę, gdyż… Viva nie chciała udzielać informacji innym mediom, ponieważ: obiecała pierwszeństwo w przekazywaniu wiadomości jednej z komercyjnych telewizji i nie udziela informacji na temat Al Gora żadnym innym mediom”(sic!) jak napisał autor.

 

Kąciki pyska Al Gora

PZJ

W Polskim Związku Jeździeckim sprawą zajął się rzecznik dyscyplinarny Tomasz Jaworski, który wszczął postępowanie wyjaśniające. Niezależnie od tego, PZJ przystąpił do sprawy prowadzonej przez polską prokuraturę jako organizacja społeczna, ustanawiając rzecznika dyscyplinarnego jako swego pełnomocnika. PZJ musi zatem czekać na orzeczenie polskiej prokuratury, ale ta – jak już pisałem wcześniej –zawiesiła swoje postępowanie, gdyż czeka z kolei na odpowiedź z prokuratury włoskiej.

Ewentualne werdykty w sprawach karnej i dyscyplinarnej zależą zatem od tego, co ustali strona włoska. Pytanie, czy w ogóle coś ustali. Równie dobrze może się okazać, że odpowiedzi ze strony włoskiej nie będzie, albo będzie niejednoznaczna i Anny Paprockiej-Campanelli nie będzie można uznać za winną w tej sprawie. Winną w sensie prawnym, bo w wymiarze moralnym sprawa jest jednoznaczna. Pani Anna Paprocka-Campanella nie jest godna miana koniarza i wszyscy w Polsce powinni wiedzieć, co sobą reprezentuje. A zwłaszcza te osoby, które z nią współpracują przy handlu końmi lub dopiero chciałyby to robić. Temu ma m.in., służyć ten tekst.

 

Czytelnikom należy się jeszcze wyjaśnienie, dlaczego to właśnie Krzysztof Tomaszewski zawiadomił PZJ o zdarzeniu wskazującym na brutalne obchodzenie się z koniem, przez Annę Paprocką-Campanellę, obywatelkę Włoch. Wyjaśnienie jest proste, to on kupił kiedyś Al Gora jako 3-latka w prezencie dla swojej żony. Pani Iwona Tomaszewska doprowadziła go do finału Mistrzostw Polski Młodych, gdy miał 4 lata, a następnie przekazała do treningu córce, Teresie Tomaszewskiej (zdjęcie poniżej). Ta z kolei doprowadziła go do poziomu małej rundy i na tym etapie swej edukacji dresażowej został sprzedany. Cała rodzina pp. Tomaszewskich zdążyła się zżyć z Al Gorem, koniem o bardzo zrównoważonym charakterze, przyjacielskim i ufnym, jak napisał w jednym ze swych pism pan Krzysztof. Nic więc dziwnego, że ich szczególnie oburzyło to, co Anna Paprocka-Campanella zrobiła z Al Gorem i zrobiła jemu.

A tak wyglądał Al Gor przed sprzedażą – przyjacielski, ufny koń; na zdjęciu pod Teresą Tomaszewską

Aleksandra Szulc

Wróćmy do oszukanej Karoliny Mazurek. Walczy o swoje pieniądze. Ponieważ dwukrotne wezwania do zapłaty nie przyniosły skutku, rozważa z adwokatem wystąpienie na drogę sądową.

Jak już wspomniałem, kiedy zacząłem dokładniej badać sprawę Al Gora, dowiedziałem się o kolejnych osobach, które próbowała oszukać nasza bohaterka, choć nie zawsze występuje sama. W tej konkretnej sprawie pojawia się osoba Michała Rapcewicza, który – jak się okazuje – współpracuje z Anną Paprocką-Campanellą.

Aleksandra Szulc poprosiła Michała Rapcewicza o pomoc w sprzedaży 13-letniego ogiera, który chodził w Polsce głównie skoki, a przed sprzedażą także w ujeżdżeniu. Ustalona została cena, zrobione badania lekarskie konia, tzw. tify (na dzień przed wyjazdem) i koń wyjechał do stajni Anny Paprockiej-Campanelli. Miał być sprzedany jako łatwy koń sportowy dla amatora. Niebawem po przyjeździe konia do Włoch pani Anna zaczęła dostawać telefony od Michała Rapcewicza z informacjami, że koń zaczyna wariować (13-letni koń, który nie raz był wożony na zawody, nagle miałby zamienić charakter po podróży?!). Potem pojawiła się nowa nuta – że koń jest kulawy i nie przeszedł badań. Pani Aleksandra widząc co się święci, zażądała kategorycznie, że koń ma wrócić do niej. Wtedy się pojawiła propozycja od Michała Rapcewicza, że podejmie się go sprzedać, ale za 3000 euro, czyli grubo poniżej uzgodnionej wcześniej ceny. Nie zgodziła się na to i koń wrócił do Polski. Okazało się, że nie kuleje, charakteru nie zmienił. Został sprzedany w Polsce i do dziś chodzi w sporcie.

Joanna Lopko

Sprawa konia Graciano miała miejsce na przełomie lat 2011/2012. Joanna Lopko przez 4 lata trenowała tego siwego konia, który był jej własnością, aż doszła do wniosku, że chce go sprzedać. Poprosiła o pomoc kolegę ze środowiska ujeżdżeniowego i Graciano trafił do jego stajni w celach handlowych w końcu 2011 roku. Tymczasem ów kolega po jakimś czasie (29 sierpnia 2012) zaskoczył Joannę Lopko telefonem z granicy, że właśnie wiezie konia do stajni Anny Paprockiej-Campanelli. Pani Joanna go o to nie prosiła, ale po krótkim rozważeniu, czy się zgodzić, czy żądać odwiezienia konia z powrotem, przystała na komis u Anny Paprockiej-Campanelli. Istotne dla podjęcia tej decyzji było zapewne to, że pani Joanna znała Annę Paprocką, a nawet ją kiedyś trenowała. Uzgodniona została tylko cena oraz nieprzekraczalny termin sprzedaży (30 września). Czas mijał, a na telefony z zapytaniem, czy koń został sprzedany, padała odpowiedź, że jeszcze nie. Ostatnia taka odpowiedź padła 27 września, a więc na 3 dni przed terminem granicznym. Tymczasem następnego dnia, pani Joanna dostała telefon od znajomego Włocha z gratulacjami, że koń został sprzedany. Kiedy pani Joanna się zdziwiła, bo przecież jeszcze dzień wcześniej koń nie był sprzedany, zdziwił się z kolei ów Włoch, bo przecież Graciano startuje właśnie w Arezzo pod Alice Campanellą , a na listach startowych jako właścicielka widnieje jej matka. Jak się później okazało, w paszporcie FEI konia Graciano Anna Paprocka-Campanella została wpisana jako właścicielka już 18 września. Mogło to nastąpić tylko na podstawie fałszywego oświadczenia jej woli, bo przecież nie mogła się legitymować umową kupna-sprzedaży Graciano, bo takowa nie istniała.

Pani Joannie zapaliła się lampka alarmowa i zażądała wyjaśnień. Na to Paprocka-Campanella 28 września wysłała mejl, informując, że: w najbliższy weekend zostanie przelana kwota X za konia Graciano, który został w ten weekend sprzedany. Proszę o podanie danych konta bankowego i wystawienie faktury. Pani Joanna nr konta podała i poinformowała w mejlu, że nie prowadzi działalności gospodarczej i załączyła skan podpisanej umowy. Zażądała skanu umowy podpisanej przez drugą stronę oraz pieniędzy na koncie do 29 września, informując, że w przeciwnym razie: uruchomię procedurę sankcjonującą Pani sposób prowadzenia działalności gospodarczej oraz aktywności sportowej. Kiedy pani Joannie udało się dodzwonić do Paprockiej-Campanelli w południe 29 września, ta oświadczyła, że rzekomo mejl do niej nie dotarł. Widząc, że Paprocka-Campanella kręci, Joanna Lopko poprosiła o interwencję Wojciecha Markowskiego, który akurat był na zawodach w Arezzo sędzią.

Wieczorem tego samego dnia p. Joanna otrzymała od Paprockiej-Campanelli mejl, w którym napisała m.in.:

Rozmawiałam dziś z panem Markowskim i poinformowałam go o szantażu z państwa strony i nieuzasadnionej agresji. /…/ Koń Graciano został w dniu wczorajszym sprzedany. /…/ Po weekendzie wszystko zostanie załatwione, gdyż ze względu na możliwości techniczne jest to w tym momencie niemożliwe. Oświadczam, że otrzymałam zadatek na zakup Graciano, który niezwłocznie Państwu przekażę.

A więc dopominanie się o podpisaną umowę i swoje pieniądze w sytuacji, kiedy koń ma już w paszporcie nowego właściciela, to szantaż! A zamiast całej sumy za konia pojawia się jakiś zadatek!

1 wrześnie, kiedy pani Paprocka-Campanella miała przelać pieniądze, zamiast nich przysłała Joannie Lopko mejl z informacją, że:

 …koń Gracjano ma wizytę medyczną kupna-sprzedaży dnia 3.10.2012, która jest integralną i nieodłączną częścią transakcji kupna-sprzedaży zawartej dnia 29.09.2012. Poinformuję niezwłocznie o jej wyniku.

Pani Joanna przeraziła się w tym momencie nie na żarty. Wszyscy mający choć blade pojęcie o handlu końmi wiedzą bowiem, że logiczną kolejnością jest: najpierw badania, a potem transakcja sprzedaży. Jeśli ktoś twierdzi, że postępuje w odwrotnej kolejności, to prawdopodobieństwo, że kłamie, jest bliskie 100%.

Jak napisała w swoim oświadczeniu do PZJ (a skąd się ono w ogóle wzięło – za chwilę, bo to też ciekawostka):

Na podstawie powyższych informacji, będąc już w pełni świadoma nieuczciwych zamiarów Pani Paprockiej-Campanella wobec mnie, zgłaszam w dniu 29.09.2012 do organów ścigania we Włoszech (policja w Arezzo) oraz do Włoskiej Federacji Jeździeckiej fakt popełnienia przestępstwa przez Panią Paprocką-Campanella (przestępstwa poświadczenia nieprawdy i wyłudzenia mienia znacznej wartości).

 

Na to Paprocka-Campanella wysłała 2 października mejl o następującej treści:

W związku z sytuacją generalnego konfliktu jaka się stworzyła w związku ze sprzedażą konia Graciano, rezygnuję ze sprzedaży tego konia w Państwa imieniu. Dzisiaj zwróciłam zadatek potencjalnemu klientowi, który zrezygnował z zakupu. Histeria, jaką wywołał fakt przerejestrowania konia na mnie i uczestnictwa przez moje dziecko w zawodach, jest dla mnie okolicznością wykluczającą dalszą współpracę. Koń został przerejestrowany wyłącznie w celu zareklamowanie jego na zawodach. W dniu dzisiejszym znowu figuruje Joanna Lopko jako właściciel. Proszę o odebranie konia w trybie niezwłocznym i uiszczenie symbolicznej opłaty 1000 euro (transport, utrzymanie, trening, dentysta, zdjęcia i chiropraktyk).

Tego mejla wysłała 2 października o godzinie 13.54, a już o 15.57 tego samego dnia napisała mejl do PZJ, skarżąc się w nim, że Joanna Lopko uchyla się od zapłaty za pobyt konia w jej stajni. List ten postawił Joannę Lopko w roli osoby nieuczciwej i nic dziwnego, że PZJ zażądał od niej wyjaśnień.

Kiedy pani Joanna tego samego jeszcze dnia (2 X) zadzwoniła do Włoch, by poinformować, że odbiorą konia następnego dnia, została przez Annę Paprocką-Campanellę obrzucona inwektywami i usłyszała m.in., że jak chcecie to tak przelonżuję waszego konia, że już nikt na niego nie wsiądzie (ma tę rozmowę nagraną).

I chyba jak zagroziła, tak zrobiła. Bo kiedy wynajęty przez Joannę Lopko włoski przewoźnik zjawił się w stajni Paprockiej-Campanella w towarzystwie lekarza weterynarii, ten ostatni stwierdził: kulawiznę na lewy przód i lewy tył, sztywny zad, silne zapoprężenie, (widać to na załączonych zdjęciach) oraz ogólnie złą kondycję fizyczną objawiającą się brakiem mięśni.

Graciano z widocznym zapoprężeniem Zapoprężenie Graciano z bliska

Ostatecznie Graciano został we Włoszech. Po wyleczeniu został sprzedany jako koń rekreacyjny, oczywiście za dużą mniejszą sumę, niż był wart jako koń do sportu, do ujeżdżenia. Pan Lopko straciła pieniądze, nie mówiąc o nerwach i wielkiej przykrości, jaka ją spotkała.

Umowa, umowa!

Czas na wnioski. Jak pisałem w poprzednim swoim tekście, jednym ze sposobów by bronić się przed tymi osobami z naszego środowiska, które są nieuczciwe, jest informowanie o nich. Po nazwisku, z konkretami. I to niniejszym czynię.

Druga sprawa, to kwestia umowy. Niedocenianej i nie przestrzeganej umowy kupna-sprzedaży konia na piśmie. Proszę zwrócić uwagę, z jaką łatwością Anna Paprocka-Campanella doprowadziła do tego, że najpierw została w paszporcie FEI konia Graciano wpisana jako właścicielka, a potem to odkręciła. Nie przedstawiła umowy kupna-sprzedaży, bo takowej nie było. A strona włoska nie próbowała tego zweryfikować u poprzedniej właścicielki. Kiedy zaś Joanna Lopko zadzwoniła do Włoskiej Federacji, aby się zapytać, jakim cudem pani Paprocka-Campanella została właścicielką jej konia, usłyszała, że pracownicy tejże federacji nie będą z nią rozmawiać, bo… nie jest właścicielką konia!

Jednym słowem, jeśli ktoś przekazuje do handlu konia wraz jego paszportem, a nie ma umowy na piśmie, musi się liczyć z tym, że jak trafi na osobę nieuczciwą, to albo konia straci, albo starci mnóstwo czasu, pieniędzy i nerwów, zanim go odzyska.

Zwracam też uwagę na dziwaczną sytuację, jaka powstała po tym, jak Paprocka-Campanella podstępem odesłała Al Gora do Karoliny Mazurek. Trudno jest ustalić, kto komu sprzedawał tego konia. Nie ma pisemnej umowy kupna-sprzedaży ani między pp. Tomaszewskimi a Karoliną Mazurek, ani między nią a Paprocką-Campanellą. Są tylko ustalenia ustne, ale gdyby doszło do rozpatrywania tej sprawy w sądzie, to biorąc pod uwagę, że zeznania poszczególnych osób mogą być sprzeczne, to decydującym dla sądu może być fakt obiegu gotówki. Skoro Karolina Mazurek przelała pieniądze na konto pp. Tomaszewskich, to logiczny wniosek, że ona go kupiła od nich. A jeśli Paprocka-Campanella przelała pieniądze na konto Karoliny Mazurek, to znaczy, że go kupiła od niej.

Wiem, że w Polsce zarówno PZHK, jak i PZJ też bardzo łatwo dokonują zmian właścicieli w paszportach koni bez domagania się okazania umowy kupna-sprzedaży. I jakoś to nikogo nie dziwi. Równocześnie nikogo nie dziwi, że nie zarejestruje kupionego od kogoś samochodu bez okazania umowy kupna-sprzedaży. Czas już uporządkować ten bałagan. Dla dobra wszystkich. Trzeba wprowadzić wymóg, że nie można dokonać zmiany właściciela w paszporcie (zarówno PZHK, jak i PZJ) bez okazania pisemnej umowy kupna-sprzedaży. Uczciwym to nie utrudni zbyt mocno życia, a nieuczciwym mocno ograniczy możliwość robienia szwindli.

Marek Szewczyk

Wersja do druku Powiadom znajomego o tym artykule Utwórz .pdf
 
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 19.05.2014, 19:47  Uaktualniono: 28.05.2014, 19:15
 Cóż
A może by tak wpis o oszustwach przy sprzedaży innych polskich zawodników? W szczególności zawodniczki znanej i sponsorowanej przez dużą polską firmę jeździecką,stacjonującej w stajni na trasie do Terespola.
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 16.04.2014, 15:39  Uaktualniono: 16.04.2014, 16:25
 Umowa kupna-sprzedaży konia
zgodnie z prawem może być ustna - to nie jest samochód. I PZHK zgodnie z prawem ma obowiązek zmiany właściciela na podstawie oświadczenia - nawet jeśli zadzwonią do poprzedniego a on powie, że mu konia ukradziono, muszą zmienić właściciela ... Takie prawo ...
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 06.08.2013, 13:11  Uaktualniono: 06.08.2013, 18:24
 A może by tak wysłuchać obie strony?
Zniesławienie jest przestępstwem w rozumieniu prawa karnego i z tymi konsekwencjami musi liczyć się każdy, kto podejmuje się takich działań, z cala pewnością przedstawione materiały wyczerpują znamiona tego przestępstwa. Nie będę tutaj robić wykładu z prawa cywilnego i karnego, nie jest to stosowne miejsce. Dowodami dysponuje tez druga strona . W polskim procesie karnym i cywilnym istnieje zasada swobodnej oceny dowodów i sad jej dokona, a fotomontaż sprawdzi biegły sadowy. W internecie łatwo jest kogoś oczernić, w sadzie będą długie miesiące, ale innej drogi nie ma. Jeszcze krotko odnośnie Pani Lopko, która zaoferowała do sprzedaży konia za pośrednictwem polskiego pośrednika, udział w zawodach w Arezzo był tylko w tym celu potwierdzenia zdolności konia do sportu i Pani Lopko wyraziła na to zgodę, wszystkie konie biorące udział w zawodach są badane i nie ma mowy, aby brał udział koń, który jest w zlej kondycji, na drugi dzień Pani Lopko konia zabrała i sama go sprzedała we Włoszech, a zatem, gdyby były jej twierdzenia prawdziwe, konia by nie sprzedała, Cena jest sprawa z jednej strony odzwierciedleniem wartości towaru, z drugiej zdolności negocjacyjnych. Jasne dla wszystkich jest ze nikt nie kupiłby konia w zlej kondycji a te transakcje wykonała osobiście Pani Lopko. Grażyna Paprocka
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 06.08.2013, 22:33  Uaktualniono: 07.08.2013, 8:23
 Odp.: A może by tak wysłuchać obie strony?
Pani Grażyno Paprocka. Nie znam Pani osobiście ale jak sądzę, jest Pani spokrewniona z Anną Paprocką. Zabiera Pani głos na tym forum podejmując się obrony Pani krewnego. To na pewno bardzo szlachetne. Posługuje się też Pani faktami i opiniami zasłyszanymi prawdopodobnie od samej Anny Paprockiej - rozumiem, że jako bliska rodzina przyjmuje je Pani całkowicie bezkrytycznie - a to z kolei jest bardzo smutne. Twierdzi Pani, że wyraziłam zgodę na jakiekolwiek starty mojego konia we Włoszech pod kimkolwiek. To żenujące kłamstwo. Jednocześnie nie ustosunkowuje się Pani w żaden sposób do najpoważniejszego i niepodważalnego zarzutu ściganego przez prawo z urzędu a mianowicie poświadczenia nieprawdy przy przepisaniu własności mojego konia i w związku z tym przywłaszczenia mienia znacznej wartości - czy w tym temacie ma Pani jakąś zasłyszaną historyjkę do opowiedzenia?. A w związku z tym, proszę sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto stanowić adwokaturę kłamcy tylko dla tego, że jest Pani rodziną? Rozumiem, że trudno w to uwierzyć ale czasami to jedyna droga aby nie kompromitować samej siebie na forum, które przeczytało już prawie 5 tysięcy osób. Czy to Pani osobisty pomysł sugerować, że chudy i zapoprężony koń, którego fotografia została wykonana w chwili odbioru od Anny Paprockiej nie jest chory? A może to również fotomontaż? Co do jego sprzedaży to prawdopodobnie nie doczytała Pani w tekście Pana Szewczyka: "Po wyleczeniu został sprzedany jako koń rekreacyjny, oczywiście za dużą mniejszą sumę, niż był wart jako koń do sportu". Będąc pod wpływem manipulacji, próbuje się Pani posługiwać quasi prawniczym bełkotem robiąc z białego czarne i odwrotnie. Może najwyższy czas pomyśleć samodzielnie. Pozdrawiam Joanna Lopko
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 05.08.2013, 11:52  Uaktualniono: 05.08.2013, 13:38
 Odp.: Nowe "kwiatki" z ujeżdżeniowej łączki
A mnie intryguję fakt, iż "kolega ze środowiska" Pani Joanny Lopko jako jedyny nie został wymieniony z imienia i nazwiska w powyższym artykule. Dlaczego nastąpiło zatajenie danych osobowych przytoczonego Pana?
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 03.08.2013, 20:00  Uaktualniono: 03.08.2013, 20:42
 Odp.: Nowe "kwiatki" z ujeżdżeniowej łączki
Droga Pani Grażyno bardzo obszernie rozpisuje się Pani o tym co Pani K.Mazurek oświadczyła,powiedziała,uzgodniła... a czy kiedykolwiek rozmawiała Pani z Panią Mazurek?Bo skoro posiada Panią taką wiedzę o uzgodnieniach na temat konia Al Gor to rozumiem że jest Pani lub była stroną w tej sprawie i w związku z tym również powinna pani zostać powołana na świadka. Nie będę się rozwijać na temat tego od kogo Pani Paprocka kupiła w/w konia choć w mojej opinii sprzedającym była Pani Tomaszewska a pośrednikiem Pani Mazurek ale zaznaczam że to moja opinia może w sensie prawnym wygląda to inaczej ale o to trzeba pytać specjalistów. Tak czy owak jeśli Pani Paprocka poczuła się w jakikolwiek sposób oszukana to dlaczego nie dociekała swoich praw w sposób legalny czyli w sądzie. Skoro była przekonana o swojej racji to nic prostszego przedstawić dowody i sprawa wygrana.Myślę że całe środowisko ujeżdżeniowe pamięta konia Al Gor,kiedy to startował na czworobokach całego kraju pod Panią Teresą Tomaszewską,a po kilku tygodniach pobytu w słonecznej Italii przestał być koniem sportowym? Nie bardzo rozumiem stwierdzenie że w ramach kompensacji Pani Anna Paprocka postanowiła sobie tak "zwyczajnie wziąć" dwa inne konie, które nie były jej własnością a następnie je sprzedać bo nie jest tajemnicą że oba konie mają już nowych właścicieli. Chyba każdy z nas wie jakim słowem owy czyn należy określić. Pisze Pani również że zdjęcia przedstawione w artykule nie przedstawiają konia Al Gor,czy mamy przez to rozumieć że Polska to taki dziki kraj, w którym prokuratura wszczyna postępowanie na podstawie lipnych zdjęć i nikt nie zadał sobie odrobiny trudu żeby to sprawdzić?Zapewniam Panią że jeżeli prokuratura zamierza się zająć jakąś sprawą to dysponuje całym repertuarem dowodów. Rozumiem Pani zdziwienie bo porównując zdjęcie Pani Tomaszewskiej ze zdjęciami konia po wizycie w stajni Pani Anny to rzeczywiście trudno uwierzyć że to ten sam koń. Trudno też uwierzyć że miał "przygody w podróży" i z Włoch wyjechał dobrej kondycji.Ale zostawmy Al Gora, nie wspomina Pani w swoje wypowiedzi o koniach Pani Joanny Lopko ani Pani Aleksandry Szulc- czy sprawy te nie miały miejsca,nie zdarzyły się?Konia Pani Lopko też spotkał jakiś nieszczęśliwy wypadek?. Trochę za dużo tych znaków zapytania. Myślę że wszyscy powinniśmy opanować emocje i pozwolić działać organom ścigania jak również sądowi. Wtedy mam nadzieje że cała ta nieprzyjemna sprawa dla naszego środowiska znajdzie sprawiedliwy finał.Pozdrawiam. Marta Matyjas
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 03.08.2013, 10:41  Uaktualniono: 03.08.2013, 17:28
 komentarz
Powiadają, że ludzie od koni to inni ludzie...
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 01.08.2013, 16:12  Uaktualniono: 01.08.2013, 20:09
 A może by tak wysłuchać obie strony?
Szanowny Panie, jeśli chodzi o p.Mazurek to po pierwsze według jej oświadczenia, koń miał mieć przeznaczenie do sportu, a niestety nie spełniał tych wymogów, co zostało stwierdzone przez lekarza weterynarii we Włoszech i Klinikę z Monachium /posiadam dokumenty/ Pani Mazurek zawarła umowę ustna/zajmuje się handlem końmi / przyjęła pieniądze na swój rachunek bankowy, a wiec była sprzedawca w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, zasłanianie się pełnomocnictwem nie ma podstaw prawnych, nigdy nie zostało przedłożone, zatem p.Mazurek była sprzedawca, nikt nie wystawił faktury. Po opinii kliniki z Monachium, za rada adwokata, koń został zwrócony, a do Pani Mazurek zostało wysłane powiadomienie o kompensacji rozliczenia za dwa inne konie oraz wezwanie do zapłaty za badania w Monachium. Żadnej korespondencji Pani Mazurek nie odbiera, jakiekolwiek próby porozumienia spełzły na niczym. Nie jest prawda, że koń został zwrócony w złym stanie, są zaświadczenia lekarski z Włoch, a przedstawione w artykule zdjęcia nie są zrobione temu koniowi. Zanim zacznie się rzucać oskarżenia należałoby wysłuchać obydwu stron. Grażyna Paprocka
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 01.08.2013, 14:40  Uaktualniono: 01.08.2013, 20:06
 sprostowanie
Szanowny Panie Marku, W związku z artykułem zamieszczonym na http://hipologika.pl/modules/news/article.php?storyid=8 informuję, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 02 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z póżn.zm. (Dz. U. z 2008r Nr 204 poz.1281 i z 2009r. Nr 116 poz.976) w przypadku zmiany właściciela koniowatego: nowy właściciel jest obowiązany zawiadomić o tej zmianie, w terminie 7 dni, podmiot prowadzący rejestr, przedstawiając: a) umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności, albo pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego, w którym są zawarte dane poprzedniego właściciela tego koniowatego a w szczególności: - imię i nazwisko albo nazwa, - miejsce zamieszkania i adres albo siedziba i adres, - numer PESEL lub REGON b) paszport koniowatego. Podmioty prowadzące Rejestry koniowatych w Polsce obowiązane są do przestrzegania w/w przepisów prawa. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że na pierwszej stronie paszportu koniowatego w trzech językach, zamieszczono zapis mówiący „Ten dokument nie jest dowodem własności”. Zarówno umowa kupna-sprzedaży jak oświadczenie mogą być nieprawdziwe/sfałszowane. Także sam paszport może zostać sfałszowany. Na oszustwa nie ma recepty. Z poważaniem Kierownik Działu Ksiąg i Identyfikacji Koni Grażyna Kujawska
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 01.08.2013, 9:32  Uaktualniono: 01.08.2013, 10:19
 umowy
No niby wszyscy wiemy ,ze paszport nie jest dowodem własności ,ale najgorsze jest to ,że PZHK nie żąda umowy kupna-sprzedaży !!!!
Kiedy zapytałam się kierownika dlaczego, zgadza sie na przepisanie własności konia (bez umowy) na oświadczenie ,ze jest sie włascicielem -odpowiedział ,ze ma takie prawo i ,ze nie jest policjantem ,że każdy mu moze podstawić fałszywą umowę i ,ze jest to bez znaczenia !!!!!!Do takiego incydentu doszło w moim przypadku,nadmienię ,że powiadomiłam o nieprawidłowoscach przez prawnika,kierownik miał do nas też tel,zna nas osobiscie i w głowie sie nie mieści ,że mozna ten fakt pominać !!!
Tzn. nie we wszystkich regionach tak jest ,ponoć sa regiony gdzie bezwzględnie nalezy przedstawić umowę !
Robiłam w tej kwesti rozeznanie !
Najgorsze jest to ,ze Radca Prawny PZHK i inni .....uważaja ,że to jest ok i ,że rzeczywiscie maja takie prawo przepisywania na oświadczenie o ile dobrze pamiętam od 2009 roku !!!Ktos tu chyba nadużywa praw ,albo źle interpretuje ,bo dowodem własnosci jest jakakolwiek umowa ,czy to darowizny ,czy sprzedazy ,czy jeszcze jakas inna !
Rozumię ,ze w szczególnych przypadkach ,mozna przychylić się do oświadczenia ale to musi byc poparte jakąs czynnoscia sprawdzajacą ,kontrolą ,analizą ,po ocenie przez kierownika danej sytuacji mozna przyjac oswadczenie ,ale nie mozna robić tego standartowo!!! Do czego ma to doprowadzć ????!!!
Trzeba to jakos rozwiązać ,musimy byc pewni ,że kupując konia ,właściciel wpisany w paszporcie jest rzeczywiscie włascicielem,że ktos kto to wpisuje wykonał wszelkie czynnosci sprawdzajace ,po to przeciez sa urzędy !
Tylko zastanawia mnie jak mamy dokonac tego ,zeby własnie umowa była respektowana ,nikt nie chce o tym pisać ,zadna gazeta ,jakas zmowa milczenia ,bojaźń czy co ??
Pan Marek ,chyba jest jedynym ,który pisze tak jawnie o takich sytuacjach !!! Moze macie jakies pomysły ??? Jestem skłonna pisac do Ministerstwa o wyjasnienie tego przepisu lub szybka zmianę ,skoro nikt w PZHK i PZJ nie zuważa takiej potrzeby !!!!!!
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 31.07.2013, 22:14  Uaktualniono: 31.07.2013, 22:17
 zaraz, przecież paszport NIE JEST dowodem własności
jest nią WYŁĄCZNIE umowa kupna-sprzedaży (w Polsce).
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 31.07.2013, 16:55  Uaktualniono: 31.07.2013, 18:38
 UPUBLICZNIĆ
Odnośnie fragmentu Pana tekstu: "Pani Anna Paprocka-Campanella nie jest godna miana koniarza i wszyscy w Polsce powinni wiedzieć, co sobą reprezentuje." Wydaje mi się, że powinno się ten artykuł przetłumaczyć również na język włoski, o co serdecznie wnioskuję. Pozdrawiam
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 30.07.2013, 12:01  Uaktualniono: 30.07.2013, 17:06
 Oszukani
Dobrze, że takie kwestie się porusza, ale gdzie o tym pisać? Jeśli trafiliśmy na oszusta, który przez dwa lata nie płacił za utrzymanie konia a nie mając umowy pisemnej tylko ustną, zgodziliśmy się na utrzymanie konia,treningi i starty w zawodach na nasz koszt do czasu sprzedaży konia a po sprzedaży mieliśmy dostać wynagrodzenie i zwrot poniesionych wszystkich kosztów. Jednak właściciel zabrał konia(potajemnie)i nie raczy zapłacić. Kłamie, ze płacił i nadal funkcjonuje w środowisku. Sprawę oddaliśmy do sądu. Kolejna przestroga aby nie ufać ludziom, którzy udają dobrych znajomych, których wprowadziło się do świat jeździecki...
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 30.07.2013, 19:39  Uaktualniono: 30.07.2013, 21:58
 Odp.: Oszukani
no przepraszam, umowa ustna???? za głupotę się płaci, to tak jakby oddać auto warte 30-40 tys zł. i liczyć, że nabywca kiedyś zapłaci, może za dwa lata.
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 31.07.2013, 21:32  Uaktualniono: 31.07.2013, 22:16
 Odp.: Oszukani
A na jakiej podstawie działały osoby poszkodowane w wyżej przedstawionym tekście p.Szewczyka?? Chyba tez na podstawie umowy ustnej...Własnie o tym piszemy - ufa się osobom, które okazują się podstępnymi żmijami, które wzbudzały w nas jakieś zaufanie bo niejednokrotnie wcześniej wchodziliśmy z nimi w uklady. W tekście cytowanym każdy z poszkodowanych zaufał p.Paprockiej i P. Rapcewiczowi, tylko dlatego, że wcześniej współpraca jakoś się układała... Ot, cały właśnie w tym problem...Trzeba o takich rzeczach pisać by przestrzegać innych!!!
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 30.07.2013, 10:26  Uaktualniono: 30.07.2013, 17:05
 umowa kupna-sprzedaży
Witam ,nareszcie ktos zauważł ,ze umowa kupna sprzedaży powinna być najważniejszym dokumentem zarówno w PZHK i PZJ jak i dla własciceli koni . Sama padłam ofiarą takiego incydentu ,gdzie konie na podstawie oswiadczenia przepisano bez mojej wiedzy w PZHK (w regionalnym) za 7 zł (gdzie wczesniej powiadomiłam przez prawnika zwiazek ,ze sprawa jest w trakcie wyjasniania i prosi sie o wstrzymanie wszelkich czynnosci a przynajmnie powiadomienie). Jestesmy hodowcami od ponad 10 lat i jestesmy zarejestrowani w zwiazku ,płacimy składki i nagle okazuje się ,ze Pan kierownik ,który powinien bronić moich praw (ma to w Statusie PZHK -2 punkt zapisane) działa na moja niekorzyść ,przepisuje klacze komuś ,kto nawet nie jest hodowcą ,a co gorsze Pan kierownik uważa wraz z cała świtą u góry ,że oni maja takie prawo ,nie sa policjantami i nie musza prowadzic czynnosci sprawdzajacych (nawet w przypadku powiadomienia przez prawnika o nieprawidłowosciach ). Zaznaczam ,ze sa to konie z paszportami zagranicznymi i jeszcze do niedawna należało do zmiany włąściciela wysyłac je do tamtejszych zwiazków ,teraz za 7 zł mozemy pozbyc sie konia i to za pomocnictwem w wywłaszczeniu nas przez urząd ,który ma chcronić naszych praw !
Czyli tym samym ,te zwiazki przychylaja sie do kradzieży koni ,bo np. daję konia w trening na drugim końcu PL ,musze dać paszport ,który dostaje sie w nieporządane ręce ten przepis konia w zwiazku na oświadczenie za 7 zł ,potem szybko sprzdaje następnej fikcyjnej osobie i ta znów przepisuje na oswiadczenie i co dalej ??? Mamy dwóch nowych własciceli w paszporcie ,których ja nie znam ,nikt mnie nie powadamia i kon dale zostaje sprzedany osobie ,która o niczym nie wie ! Czy ktoś z nas pyta przy zakupie konia zagranicznego o poprzednia umowę kupna -sprzedaży ??? Myśle ,ze nie ,każdy tylko patrzy kto jest wpisany jako własciciel w paszporcie !!! Jest pewny ,ze urząd wszystko sprawdził!
Panie Marku ,bardzo potrzebne sa takie osoby ,które chca pisac o takich sprawach ,moją sprawe mam zgłoszona w prokuraturze ,dzis ide na wyjasnienia....
Osobscie ,nie zamierzam zakonczyć spr na wyjasnieniach ,dzwoniłam nawet do jednej gazety alenie wykazała zainteresowania ,to pewnie będe pisac dale chocby do Ministerstwa Rolnictwa :) Ja nadmieniłam tylko o bezsensie przeisania własnosci,o tym jak łatwo mozna wywłaszczyc kogos za pomocą urzędu , to jest zwykłe pomocnictwo w wywłaszczaniu!!!!
Moja sprawa ma jeszcze jeden wątek ,klacz która urodziła źrebaka (yła kiedys opisywana przez kirownika zwiazku ,ma badania genetyczne ,jest zarejestrowana w naszym zwiazku ,była przez nas zaźrebiona) ,który był nasz,bo taka była umowa ,został zgłoszony do zaczipowania do naszego zwiazku i co sie dzieje dalej ??? Kirownik opisuje xrebaka na pochodzenia z obu stron NN ,chociaz 2 mies źrebak stoi przy matce z wielkim "H" na zadzie ,kierownik nie sprawdził dokumentów matki ,czy osoba która zgłasza go do zaczipowania jest hodowca ,skad sie wział źrebak ,dlaczego ma mieć NN ze str matki skoro mataka jest szlachetna itd To jakis kosmos ,i wszystko po prawie ,osoba ,która kazała opisywac źrebaka była w posiadanu paszportu,ale go celowo nie pokazała ,bo ujawniony zostałby własciciel ,wtedy jeszcze nie była swiadoma ,ze mozna łatwo zostać włascicelem konia ,ale podejrzewan ,ze szybko ktoś ja poinformował i zrobił to nawet ze wsteczna datą !
Oczywiscie ,u mnie jest to sprawa zawiła ,ale gdyby urzad postepowałby jak urząd ,sprawdzał ,powiadamiał (za kasę nowego własciciela),życie było by łatwiejsze ! Przeciez mamy przeciwdziałac kradzieży,a to jawne przychylanie sie do niej!!!! BEZPRAWIE !!!
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 29.07.2013, 21:02  Uaktualniono: 29.07.2013, 21:28
 Obowiązek umowy kupna sprzedaży
Przede wszystkim związki i organizacje w Polsce, które prowadzą księgi stadne i rejestry koni (czytaj PZHK) mają obowiązek żądac pisemnej umowy zmiany właściciela koniowatego, co wynika wprost z Art. 16. ustawy dz. u. 2004 nr 91, poz. 972 z późn. zm.
"W przypadku zmiany właściciela koniowatego:
1) paszport koniowatego jest przekazywany nowemu właścicielowi koniowa-tego wraz z przeniesieniem posiadania tego koniowatego;
2) nowy właściciel jest obowiązany zawiadomić o tej zmianie, w terminie 7 dni, podmiot, o którym mowa w art. 5, przedstawiając:
a) umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności ko-niowatego albo pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego, w któ-rym są zawarte dane poprzedniego właściciela tego koniowatego, a w szczególności:
– imię i nazwisko albo nazwa,
– miejsce zamieszkania i adres albo siedziba i adres,
– numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewi-dencji Ludności (PESEL) albo numer identyfikacyjny w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON)..."
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 29.07.2013, 18:04  Uaktualniono: 29.07.2013, 19:26
 Obowiązkowa Umowa pisemna niemożliwa
Panie Marku, Ani PZHK ani PZJ nie może wprowadzić postulowanego wymogu pisemnej umowy. Zgodnie z obowiązującym prawem powszechnym nie ma takiej możliwości, umowa może być ustna ...
Odpowiedz

Autor Wątek
Gość
Wysłano: 01.08.2013, 14:16  Uaktualniono: 01.08.2013, 20:05
 Odp.: Obowiązkowa Umowa pisemna niemożliwa
Umowa ustna nie jest podstawą zawierania transakcji kupna-sprzedaży np. samochodów. Musi być umowa lub faktura przedłożona w przypadku rejestracji nowego właściciela - to samo w przypadku zapłaty OBOWIĄZKOWEGO podatku od czynności cywilno-prawnych w Urzędzie Skarbowym (inna sprawa ilu właścicieli koni płaci ten podatek). To chyba w przypadku koni jest podobnie, czyż nie?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Zasady komentowania*
Zawsze akceptuj komentarz zarejestrowanego użytkownika.
Tytuł*
Nazwa*
E-mail*
Strona www*
Treść*
Kod potwierdzający*

Kliknij tutaj, aby odświeżyć obrazek, jeśli nie jest wystarczająco czytelny.


Wpisz znaki widoczne na obrazku
Kod rozróżnia małe i wielkie litery
Liczba prób, które możesz wykonać: 5